RSS / XML
16-10-2019
Bizi Takip Edin!


İzmir'de o bölgeler suyu indirimli alacak...

08-10-2019 21:12:31
A+ A-
İşte haberin ayrıntıları...

Antalya Satılık
İZSU, 19 Temmuz 2019’da Resmi Gazete’de yayınlanan yasa gereği ucuz tarife uygulamasını kaybeden köy yerleşimleri ile ilgili yeni bir indirim formülü üretti.
31 Mart 2014’te mahalleye dönüştürülen İzmir’deki 236 eski köy yerleşiminde su tarifesi şehir merkezlerinin dörte biri oranında olacak.
 
Köyler 5 yıl önce mahalleye dönüşünce su kullanımı ile ilgili sorun yaşandı. Tarlalar, bahçelerde kullanılan su, faturaya bağlandı. Ancak, geçici bir çözümle çok ucuz bir tarife ile sorun bir süre için çözüldü.
 
Resmi Gazete’de 19 Temmuz’da yayınlanan, 7186 sayılı “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un 33. Maddesi’ne göre eski köy yerleşimlerindeki ucuz tarife 1 Eylül’den itibaren kaldırıldı.  Öyle olunca gelen faturalar 10 katta daha fazla arttı. 1500 liranın üzerinde su faturaları ödemek zorunda kalanlar oldu.
 
Bu yasa nedeniyle köy yerleşimlerinde yaşanan su krizi İZSU’nun ürettiği bir formülle çözüldü. İZSU yetkilileri, eksi tarifeye dönmek için yollar aradıklarını ve bulduklarını belirterek şu bilgileri verdi:
“Yaptığımız araştırmada İzmir’deki köylerin büyük bölümünün 5 yıl önce 6360 sayılı yasa ile mahalleye dönüştürüldüğünü gördük. 19 Temmuz’da çıkan yasa ise 5216 sayılı yasa ile mahalleye dönüştürülen köylerdeki su indirimlerini kaldırıyor. İzmir’in 236 köyünden 212’sinde su tarifesini yeniden şehir merkezlerinde uygulananın dörte birine düşürdük. Sade 24 köy 5216 sayılı yasa ile mahalleye dönüştürlüdüğü için bu haktan yararlanamayacak” dedi. (izmirdesondakika.com)


Retrobet
ETİKETLER : izsu su indirim
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber