RSS / XML
21-09-2021
Bizi Takip Edin!


İZSİAD üyeleri uzun ömrün sırrını öğrendi

12-12-2019 12:35:42
A+ A-
İşte haberin ayrıntıları...

İstanbul Satılık

EGE MECLİSİ - İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (İZSİAD) geleneksel Çarşamba toplantısına konuşmacı olarak katılan Deneysel Tıp ve İlaç Ar-Ge Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, kaliteli ve huzurlu geçirilen bir çocukluk döneminin, doğrudan yaşam süresine etki ettiğini söyledi. Toplantıda “Yaşamak ve Beyin” başlığı ile sunum yapan Doç. Dr. Oytun Erbaş, İZSİAD üyelerine uzun ömürlü olmanın sırlarını anlattı.

Sunumdan önce bir konuşma yapan İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, İZSİAD olarak ayda bir yapılan Çarşamba toplantılarında alanında yetkin ve etkin insanları ağırlayarak İZSİAD üyeleri ile bir araya getirdiklerini söyledi. Bu kapsamda Doç. Dr. Oytun Erbaş’ı ağırlamaktan memnun olduklarını söyleyen Küçükkurt, toplantı  sonrası Erbaş’a bir de teşekkür plaketi verdi.

Mutlu aile ömrü uzatıyor

Sunumunda insan beyninin kapsamı ve insan ilişkilerinde genetik faktörünün önemini anlatan Doç. Dr. Oytun Erbaş, bir insanın en iyi yatırımın çocukları olduğunu söyledi. 6 12 yaş arasında çocukların kaliteli bir ortam, iyi bir eğitim ve huzurlu bir çevrede bulunmasının yaşam süresine doğrudan katkısı olduğunu söyleyen Erbaş, “Kaliteden kastım zenginlik ve her istediğinin alınması değil, iyi bir eğitim, huzurlu ve mutlu aile ortamıdır. Çocukluğunda bunlar sağlanmış insanların yaşam süresi uzun oluyor” dedi.

Çocuklarınızı bilim ile tanıştırın

İnsan beynin zor öğrendiğini, bunun için de yeni bir şey öğrenirken uzun süreli tekrarlar ve pratik gerektiğine dikkat çeken Erbaş, “Kasaplık kasap yanında öğrenildiği gibi, bilim de bilim insanlarının yanında öğrenilir. Çıraklık çok önemli, çocuklarınızı bilim ile tanıştırın, bilim ortamlarında bulundurun, onlara emek verin. Neyle uğraşırsa çocuğunuz ona dönüşür, çocuklarınızın bilimle, kitapla, bilgiyle uğraşmasını sağlayın” diye konuştu.

“Genetik önemli”

İnsanın gelişiminde ve karakterinde genetik faktörlerin büyük etki ettiğini söyleyen Erbaş, “Genetik kodların yüzde 65’i anneden geçer. Gen ve yaşadığın hayatın kalitesi uzun ve sağlıklı yaşam için en önemli kıstaslar. Genetik artı refah, eşittir uzun yaşam diyebiliriz” dedi.

Keyif ve zevkin insanoğlunun temel motivasyonu olduğuna dikkat çeken Erbaş, “Sağlıklı yaşam için ne yediğinizden çok nasıl yaşadığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Uzun ve sağlıklı yaşamda mutluluk ve refah doğrudan etkili. Ancak sigara ve alkol temel düşmanlarımız. Akciğer kanserinin en büyük sebebi sigaradır, sigara ve alkol tüketmeyin” diye konuştu.

“Kararlarınızı sabah alın”

İş dünyasında yöneticilerin davranış şekillerine ve karar alma mekanizmalarına da değinen Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Sabah alınan kararlarda mantık, akşam alınan kararlarda duygu faktörü baskındır. O yüzden işle ilgili kararlarınızı sabah alın. Ayrıca tatlı sert olmak hem ebeveynlikte hem de iş dünyasında önemli. Ne çok serbest bırakan, her istediğini veren olacaksınız, ne de çok kısıtlayan, baskı yapan bir kişi olacaksınız. Ortayı bulmak başarıyı getirir. İnsan ilişkilerinde de müşteri ilişkilerinde de temas, samimiyet, diyalog çok önemli. Müşterinizin elinizi sıkacaksınız, sırtını sıvazlayacaksınız, insani ilişki kuracaksınız. O zaman ürününüzü de satabilirsiniz, işi de alabilirsiniz.”


ETİKETLER : İZSİAD uzun ömrün sırrı Doç. Dr. Oytun Erbaş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber