RSS / XML
08-04-2020
Bizi Takip Edin!


İzmir'in belediyeleri 65 yaş üstü için eve servis başlattı

23-03-2020 11:16:01
A+ A-
İşte haberin detayları...

Sinop Satılık

EGE MECLİSİ - İzmir'de Karşıyaka ve Balçova belediyelerinin ardından diğer ilçe belediyelerinden de eve servis duyuruları geldi. 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik alınan sokağa çıkma yasağı kararı sonrası belediye ekipleri evlere hizmeti başladı. 

Çiğli’de “Yaşlı Destek Hattı” kuruldu

Çiğli Belediyesi tarafından, 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik alınan sokağa çıkma yasağı kararı sonrası belediye ekiplerinin evlere hizmeti başlatıldı. 386 42 06, 386 42 09 ve 376 55 49 numaralı “Yaşlı Destek Hattını” arayan yaşlıların evden dışarı çıkmalarını gerektiren işlerini oluşturulan belediye ekipleri gerçekleştiriyor.

Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında alınan birçok tedbirin özenle hayata geçirildiği Çiğli'de, yüksek risk gurubu içerisinde yer alan 65 yaş üstü vatandaşlar için örnek bir uygulamaya imza atıldı. Bu süreci izole bir şekilde evlerinde geçirecek olan 65 yaş üstü vatandaşların, evlerinden dışarı çıkmalarını gerektiren ihtiyaçlarının karşılanması adına Çiğli Belediyesi tarafından "Yaşlı Destek Hattı" kuruldu. Bu hat üzerinden talepte bulunan vatandaşların ihtiyaçları ekiplerce karşılanıp evlerine bırakılıyor. Çiğli Belediyesinin başlattığı bu uygulama ile dışarıya çıkmadan en temel ihtiyaçlarının karşılandığını belirten yaşlı vatandaşlar, gönül rahatlığıyla evlerinde zaman geçirdiklerini ifade etti. Çiğli’deki 65 yaş üstü vatandaşların arayabileceği numaralar ise şöyle: 386 42 06, 386 42 09 ve 376 55 49.

Başkan Utku Gümrükçü: “Bir telefon kadar yakınız”

Korona virüs ile mücadele kapsamında önemli bir uygulamayı daha hayata geçirdiklerini ifade eden Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, "Korona virüs salgını nedeniyle evlerinden çıkma yasağı getirilen 65 yaş üstü vatandaşlarımızın evlerinde geçireceği bu süreçte mağdur olmamaları adına 'Yaşlı Destek Hattı' hizmetini başlattık. Belediyemizle irtibata geçen kıymetli büyüklerimizin ihtiyaçlarını oluşturduğumuz ekiplerimiz aracılıyla karşılıyor ve evlerine bırakıyoruz. Bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlamak amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

Çeşme Belediyesi’nden Koronavirüs Seferberliği!

Çeşme Belediyesi tarafından koronavirüsten korunmak için başlatılan çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Sokağa çıkma yasağı getirilen vatandaşlar için eve hizmet başlattıklarını dile getiren Başkan Oran, sağlık personeline de meyve desteği sağladıklarını ifade ederek, “Sağlık çalışanlarımızın yanındayız, onların hakkı ödenmez” dedi.

Tüm dünyada etkisini gösteren Koronavirüs alarmına karşı adeta seferberlik ilan eden Çeşme Belediyesi tarafından ilçe genelinde başlatılan dezenfektasyon çalışmaları aralıksız sürerken, sokağa çıkma yasağı getirilen vatandaşlar için eve hizmet başlatıldı. Çeşme Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında ilçe sınırları içinde, 65 yaş ve üzeri yalnız yaşayan veya yardıma ihtiyacı olan vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere gönüllü personel ve ekiple 7 gün 24 saat hizmet verilmeye başlandı. 0533 482 63 22 numaralı telefonu arayan vatandaşların market alışverişleri ve eczane alışverişleri başta olmak üzere zorunlu ihtiyaçları belediyenin özel ekibi tarafından karşılanıyor.

“Vatandaşlarımızın yanındayız”

Vatandaşlara evden çıkmamaları konusunda uyarıda bulunan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Koronavirüs’e karşı başlattığımız mücadelemiz sürüyor. Sokağa çıkmasına kısıtlama getirilen vatandaşlarımız için özel bir ekip kurduk ve onların tüm ihtiyaçlarını belediye olarak biz karşılıyoruz. Onlardan tek isteğimiz evde kalmaları. Biz onlara bir telefon kadar yakınız. Bu günleri de hep birlikte, beraber olarak atlatacağız. Vatandaşlarımızdan isteğimiz kurallara harfiyen uymaları. Evde kalın, sağlıklı kalın” dedi.

Sıcaklık ölçümü yapılıyor

İlçenin ana caddelerinde de virüse karşı dezenfektasyon çalışmaları gerçekleştirilirken, belediye hizmet binalarında ateş ölçer ile kontrollere başlandığını ifade eden Başkan Oran, “Alınan önlemler kapsamında belediye hizmet binalarımızda belediye personeli ve vatandaşların vücut sıcaklıkları da ölçülüyor. Vücut sıcaklıkları 38 derecenin üstü çıkan belediye çalışanları ve vatandaşlar hastanelere yönlendiriliyor” diye konuştu.

Sağlık personeline meyve desteği

Başkan Oran, Koronavirüs ile mücadelede büyük özveri ile çalışan Alper Çizgenekat Devlet Hastanesi’nde görev yapan sağlık personeline meyve dağıttıklarını dile getirdi. Başkan Oran, “Sağlık çalışanlarımızın yanındayız. Onların hakkı ödenmez” ifadesini kullandı.

Dezenfektasyon çalışmaları aralıksız sürüyor

Koronavirüse karşı tedbirleri hızlı şekilde aldıklarını dile getiren Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Ekiplerimiz büyük bir özveriyle çalışıyor. Çeşme’de girilmeyen mahalle bırakmadık. Tüm mahallelerimizde vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı ortak alanlarda dezenfektasyon çalışmalarımızı tamamladık. Çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Ekiplerin, belediye idare binalarında, kültür merkezlerinde, çocuk parkları, pazaryerleri ve halkın kullanımına açık tüm alanlarda temizlik çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Oran, Çeşme Belediyesi'nin asli görevlerini aksatmadan sürdürdüğünü dile getirdi.

Belediye personeline idari izin

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nin ardından Koronavirüs salgını kapsamında belediye personelinin kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde dönüşümlü çalışma yapacaklarının altını çizen Başkan Oran, başta engelli ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar olmak üzere belediye personeline idari izin verildiğini söyled

11. Alaçatı Ot Festivali iptal edildi

Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği, bu yıl 9-12 Nisan tarihleri arasında yapılması planlanan ve 1.5 milyon kişinin ziyaret etmesi öngörülen 11. Alaçatı Ot Festivali’nin ve tüm etkinliklerin Koronavirüs tehlikesi nedeniyle iptal edildiğini dile getiren Başkan Oran, “Tüm dünyayı etkileyen Korona Virüsü (Covid 19) salgını nedeniyle ülkemizde alınan yoğun tedbirler çerçevesinde 11. Alaçatı Ot Festivali’nin iptal kararı aldık” dedi.

Belediyeye ait işletmeler kapatıldı

Başkan Oran, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı'nın 81 ilin valiliklerine gönderdiği genelge kapsamında, Çeşme Belediyesi Çeştur A.Ş bünyesinde faaliyet gösteren işletmelerimizin de kapatılması kararı verildi. Belediye bünyesindeki tüm kafeterya ve restoranlarımızın koronavirüs tehdidinden dolayı faaliyetine ara verdik” ifadesini kullandı.

Menderes’te Eve Hizmet Başladı

 

Menderes Belediyesi tarafından sokağa çıkmasına kısıtlama getirilen vatandaşlar için eve hizmet başlatıldı.

Koronavirüs’e karşı mücadelede Menderes Belediyesi tarafından başlatılan uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Dezenfektasyon çalışmaları, bilgilendirme çalışmalarının yanı sıra İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre sokağa çıkmasına kısıtlama getirilen vatandaşlar için eve hizmet başlatıldı.

Özel ekip kuruldu

Menderes Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma kapsamında kurulan 16 kişilik özel ekip, haftanın 7 günü saat 09.00-22.00 arasında vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. Belediyenin 0232 700 00 00 telefon numarasını arayan vatandaşların,  market alışverişleri ve eczane alışverişleri başta olmak üzere zorunlu ihtiyaçları belediyenin özel ekibi tarafından karşılanıyor.

Vatandaşlarımızın yanındayız

Çalışmayla ilgili bilgi veren Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, “ Koronavirüs’e karşı başlattığımız mücadelemiz sürüyor. Sokağa çıkmasına kısıtlama getirilen vatandaşlarımız için özel bir ekip kurduk ve onların tüm ihtiyaçlarını belediye olarak biz karşılıyoruz. Onlardan tek isteğimiz evde kalmaları. Biz onlara bir telefon kadar yakınız. Bizi arasınlar ihtiyaçlarını söylesinler, onlar için yerine getirelim. Bu günleri de hep birlikte, beraber olarak atlatacağız. Vatandaşlarımızdan isteğimiz kurallara harfiyen uymaları. Evde kalın, sağlıklı kalın” dedi.

İki günde 150 vatandaş başvurdu

Bayraklı Belediyesi, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında, evlerinde kalması gereken 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların alışveriş ihtiyaçlarını karşılıyor. Belediye ekipleri, mesai saatleri içinde market veya pazardan alınacaklar listesini bildiren vatandaşların ihtiyaçlarını, ücreti karşılığında evlerine teslim ediyor. Ekipler, ayrıca vatandaşın ilaçlarını alıp, faturasını da ödüyor.

Sokağa çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri vatandaşların temel ihtiyaçları için seferber olan Bayraklı Belediyesi, evlerinden çıkamayan vatandaşları yalnız bırakmadı. Bu kapsamda başlayan alışveriş uygulamasına iki günde 150 kişi başvurdu.

35 kişilik ekip kuruldu

Uygulama kapsamında 35 kişilik ekip kuran Bayraklı Belediyesinde; 5 personelden oluşan İletişim Koordinasyon Merkezi, vatandaşların ihtiyaçlarını not alarak, saha ekiplerine bildiriyor. 10 araçla hizmet veren ve 30 personelden oluşan saha ekipleri de vatandaşların alışverişini yapıyor. Buna göre, evlerinden çıkamayan vatandaşlar, hafta içi ve sonu 08:30 – 17:30 saatleri arasında (0232) 477 20 00 numaralı telefonu arayarak, taleplerini bildiriyor. Telefon başındaki ekipler, ihtiyaç listesini saha ekiplerine iletiyor. Ekipler de, pazar ve market alışverişini yaparak, faturasıyla birlikte talep sahibine teslim ediyor. Koronavirüs tehdidine karşı alınan önlemler kapsamında tüm birimlerin koordineli şekilde çalıştığı Bayraklı Belediyesinde verilen hizmetlerle yurttaşların işlerinin kolaylaştırılması ve evlerinden çıkmadan virüs tehlikesini atlatmaları amaçlanıyor.

Yoğun mesai harcıyoruz

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Koronavirüse karşı ilçemizde yoğun mesai harcıyoruz ve tüm ekiplerimiz her alanda çalışma yapıyor. Bunlardan biri de evlerinde kalmak zorunda olan yaşlılarımıza yönelik. Onların sağlığı ve can güvenliği için yapacakları market ve pazar alışverişlerine aracılık ediyoruz. Onların yerine ekiplerimizde görevli arkadaşlar alışverişe gidiyor ve taleplerini ücretleri karşılığında yerine getirerek, kendilerine teslim ediyor. Böylece yaşlılarımızın dışarıya çıkma ihtimallerini en aza indirmeye çalışıyoruz” dedi.


ETİKETLER : İzmir belediyeler 65 yaş üstü eve servis
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber