RSS / XML
17-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Selendi Belediye Başkanı Savaş hedef büyüttü

--
A+ A-
Manisa merkeze 160 kilometre uzaklıkta, kendi halinde bir ilçe olan ve işsizlik sıkıntısı nedeniyle başta Manisa olmak üzere çevre il ve ilçelere en fazla göç veren ilçelerden biri olan Selendi’nin kaderi değişiyor mu? MHP’li Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş’ın önceliği istihdamı arttıracak projeleri hayata geçirmek.

Bursa Satılık

HALİDE DEMİR / EGEMECLİSİ-  Asrın Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve Egemeclisi İmtiyaz Sahibi Ali Talak’ı ziyaret eden Selendi Belediye Başkanı  Nurullah Savaş, ilçelerine bir fakülte açılması, antibiyotikten arındırılmış kaliteli süt tüketim tesislerinin yapılması, Manisa’daki taburlardan birinin ilçeye kaydırılması, en az 300 kişiye istihdam yaratacak olan büyükşehir belediyesinin yapacağı katı atık bertaraf tesisinin ilçelerine yapılması gibi projelerini hayata geçirmek için harekete geçtiklerini belirterek, göreve başladığı ilk 6 ay içinde gerçekleştirdikleri ve üzerinde çalıştıkları projeleri Egemeclisi’ne anlattı.

HERKESİN GIPTA İLE BAKTIĞI BİR İLÇEYARATACAĞIZ

Selendi Belediye Başkanı Savaş, ‘nasıl bir Selendi’ istediğini, “Herkesin mutlu olduğu, istihdamla ilgili sıkıntısı olmayan, yaşanabilir tamamen organik bir kent yaratacağız. Selendi’yi herkesin gıpta ile baktığı yaşanabilir bir kent haline getireceğiz önümüzdeki 4,5 yıl içinde. 6 ayı tamamladık. Büyükşehir belediye başkanımızın da desteğiyle potansiyelimizi harekete geçirecek ve Selendi’yi tanınmayacak güzel bir hale getireceğiz. Şu anda gelenler bile ilçenin çok değiştiğini söylüyor. Daha yapacaklarımız var” diye konuştu.

SELENDİ’YE BİR FAKÜLTE AÇILMASI TÜKETEN NÜFUSU İLÇEMİZE GETİRİR

“Türkiye’de en fazla göç veren ve her yerde hemşehri derneği olan bir ilçeyiz. 3 Eylül ilçemizin kurtuluşu. Ondan önceki gün de Selendililer gününü kutluyoruz. 80 bine yakın Selendili var. Bu da tamamen istihdamdan kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle böyle” diyen Nurullah Savaş,  ilçeye ekonomik hareketlilik getireceğini düşündüğü fakülte açılması düşüncesiyle başladı hayal ettiği Selendi’yi anlatmağa:

“Türkiye’de kalkınmada öncelikli iller diye bir sınıflandırma var. Hemen yakınımızda Kütahya, Uşak var. Ama Manisa ile aynı kriterlerle değerlendirildiğimiz için sıkıntı yaşıyoruz. Yatırımcılar mesafeden dolayı tercih etmiyor Selendi’yi.  Bir sanayi kentine dönüşmemiz mümkün değil. Ne hammadde kaynağımız var ne de limanları var. Burada yapılacak olan bizim her ne kadar her ilde bir üniversite, fakülte olmasına rağmen, Selendi’ye bir fakülte olması ilçe ekonomisine hareketlilik getirir.”

MANİSA’DAKİ TABURLARDAN BİRİ BİLE İLÇEMİZE KAYDIRILSA

Başkan Savaş’ın ivedi olarak hayata geçmesini istediği ikinci projesi, Manisa’daki taburlardan bir ya da birkaçının Selendi’ye kaydırılması şeklinde: “Bunun yanında başlatılan ya da öngörülen askeri birliklerin buraya taşınması olabilir. Böyle bir çalışmamız var. Manisa’daki taburlardan birinin dahi konuşlandırılması, dışarıdan tüketen bir nüfusun getirilmesi ekonomik hareketlilik getirir. Kırkağaç gibi. Bunun mutlaka yapılması şart.”

KATI ATIK BERTARAF TESİSLERİ İLE

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı ve en az 300 kişinin istihdam edileceği katı atık bertaraf tesislerinin ilçelerine yapılması için de görüşmelerinin sürdüğünü anlatan Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş, “Şu anda Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı katı atık bertaraf tesisine de talibiz. Bu tesisin kurulmasına biz talibiz. Konum itibariyle biraz içeride kalmamıza karşın, en az 300 kişiye istihdam sağlanacağını düşünüyoruz. İlçedeki istihdam sıkıntısına katkı koyacaktır” diye konuştu.

KALİTELİ SÜT ÜRETİMİNİN ELDE EDİLECEĞİ TESİSLER KURACAĞIZ

Savaş’ın dikkat çeken bir diğer projesi ise ilçede antibiyotikten arındırılmış kaliteli süt üretimi yapacak tesislerin yapılması. Başkan Savaş, bu projesini şu şekilde aktardı:

“Bunun yanında hayvancılık ve bölgedeki tarım hareketinin arttırılması için, sulanabilecek arazi oranını arttırmak istiyoruz. Sondaj kuyularının açılmasını sağlayacağız. Hayvanların kaliteli süt sağımının soğuk tanklara yapılacağı bir sistemi kurmak istiyoruz. Kaliteli süt üretip, bu sütü daha yüksek fiyata satabiliriz. Tire süt örneği önemli. Marka haline geldi. Antibiyotik kalıntısı içermeyen kaliteli süt üretiminin sağlanacağı sistemi kurabiliriz. Birkaç köyün birleşmesiyle Selendi merkezli oluşturulacak bir yapı oluşturabiliriz.”

İŞTE BAŞKANIN BİTEN VE SÜREN PROJELERİ

Sözlerini, “Yatırım bütçemiz, bu dönem 6 milyon civarında. Tabiî ki yetersiz. Küçük çaplı belediyelerde bu sıkıntı yaşanıyor. Altyapı,üst yapı, sosyal yaşamla ilgili projelerin yanı sıra önce istihdama yönelik” şeklinde sürdüren Başkan Nurullah Savaş, devam eden ve sona eren projeler hakkında da bilgi verdi:

“Beşi bir yerde diye tabir edilen içinde otopark, otogar, belediye hizmet binası, zahire pazarı ve işyerlerinin olduğu kampüsü hayata geçireceğiz. Kaba inşaatı tamamlandı. Büyükşehir belediyesinin desteğiyle tamamlayacağız. Yaklaşık 3 milyona yakın bir yatırım bedelini büyükşehirden aldık. 7 bin metrekarelik kent meydanı projelendirmesi tamam. Kent parkın yapımının yüzde 90’ı bitti. Pazar yerinin daha modern hale getirilmesini sağlayacağız. Yaşlılarımıza mobil ekipler oluşturduk. 46 köydeki yaşlıları tespit ettik. Çalışması sürüyor. Kısa sürede başlayacak hem bakımlarını hem ev temizliklerini yapacağız. Atatürk Kültür Yolu projemiz var. Sevgi Yolu gibi olacak. Tamamen bitti, kullanıma geçti. Belli mahallelerde çocuklara yönelik parklar, bir gençlik merkezi olacak. Çok amaçlı bir gençlik kültür merkezi projemiz var.”


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJLAR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber