RSS / XML
21-09-2021
Bizi Takip Edin!


Bülent Demiral, pandemi döneminin elektrik malzemesi satışlarını etkilediğini söyledi

22-04-2021 08:30:00
A+ A-
İZSİAD (İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği) üyeleri ile yaptığımız seri röportajların bir diğer konuğu Bülent Demiral oldu.

Konya Satılık

(Eral Aytemiz/EGE MECLİSİ)-Baldem Elektrik Genel Müdürü Bülent Demiral, elektrik malzemesi piyasasının pandemi sürecinde zorlandığını ve pandemi sürerse sektörü daha büyük sıkıntıların beklediğini anlattı. İşte Bülent Demiral ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiden öne çıkan kısımlar...

Sektörünüz, pandemiden nasıl etkilendi?

(Bülent  Demiral)-Pandeminin başında cirolarımız üçte birine düştü fakat 2020 yılının Haziran ayından sonra arttı. Çünkü önceden de satışını yaptığımız mikrop öldürücü UVC ampul satışına ilgi oldu. UVC lambalar mikrop öldürücü grubunda olup su, hava ve yüzeylerde bulunan mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesinde kullanılır.  Son zamanlarda satışlarda dikkat çekici bir şekilde artış olsa da UVC lambalar aslında yeni bir buluş değil, 1973 yılından beri virüs ve bakteri sterilizasyonunda kullanılmıştır. Daha önce yapılan testlerde , UVC ışınlar SARS ve MERS virüsleri yine UVC ışına belli bir süre maruz kaldığında RNA yapısının bozularak çoğalmasına engel olduğunu göstermiştir. Şuanda UVC konusunda yayınlanan makalelerde COVID 19 un benzer virüs ailesinde olduğu için UVC ışının bu virüsü yok edilebileceği yönünde bilgiler paylaşılmaktadır. Genel kanı RNA yapıları bozduğu yönündedir. Bu ampuller hastaneler başta olmak üzere kuaför salonları vb. yerlerde kullanılıyor. Pandemi sonrasında bir çok kafede, AVM’de ve otelde de kullanılmaya başlandı. Bu ampul satışının artması bize olumlu anlamda destek oldu. Fakat zamanla bu talep artınca bir çok kişi de bu ampulleri yurtdışından getirerek satmaya ve piyasayı kırmaya başladı. Standartlara uyan uymayan ampuller geldi ve pazar bir anda çöktü. LED’lerin de aynı işi gördüğüne dair bir tartışma ortaya atıldı ancak şu anda bununla ilgili kanıtlanmış bilimsel bir çalışma yok. Pandemi sürecinde karlılık ve cirolar her ne kadar düşse de çek ödemeleri olumsuz anlamda etkilenmedi  ve ödeme dengesi bozulmadı .Ancak önümüzdeki yıl pandemi devam ederse bu döngünün de bozulacağını öngörüyorum. Çünkü bu iki yılda herkes hazırdan da yedi ve o da bitmek üzere.

Mesleki deneyimlerinizle gençlere önerileriniz nedir?

(Bülent  Demiral)-Sevdikleri işi yapsınlar, ya da yaptıkları işi sevsinler. Her mesleğin, her işin kendilerine göre eksileri ve artıları vardır. Günümüzün üçte biri işte geçiyor o yüzden işlerini sevmeleri çok önemli. Dürüst olsunlar, dürüst olunca da zaten iş ve kazançlar zamanla oluşuyor.

BALDEM ELEKTRİK HAKKINDA

(Bülent  Demiral)-Aslen Isparta’nın Yalvaç ilçesindeniz. Babam sanat okulunda (endüstri meslek lisesi) öğretmen olduğu ve Adana’da görev yaptığı için 1955 yılında Adana’da doğdum. İlk, orta ve liseyi Adana’da bitirdikten sonra şu anda Gazi Üniversitesi’ne bağlı olan Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’nden (DMMA) 1979 yılında elektrik mühendisi olarak mezun oldum. Ben üniversiteyi kazandığımda babam da Ankara’ya tayin olmuştu. Üniversiteyi bitirince babam da emekli oldu ve ailece İzmir’e yerleştik. Pınarbaşı belediyesinde bir müddet çalıştıktan sonra ayrıldım.1981 yılında Balkım Mühendislik firmasını kurarak  5-6 yıl boyunca proje ve taahhüt işleriyle uğraştım.1987 yılında ise Çankaya'da elektrik malzemeleri satışına başladım.2003 yılında toptan satışla farklı bir müşteri grubuna hitap etmek amacıyla Baldem Elektrik firmasını kurduk. Aydınlatma piyasasındaki gelişmeleri değerlendirerek 2006 yılında da Pardus Elektrik şirketini grubumuza dahil ettik.2019 yılında ise toptan ve perakende alanındaki karışıklığı ortadan kaldırmak, tek çatı altında güçlü bir hizmet sunmak amacıyla üç firmamızı Baldem adı  altında birleştirdik. Halen elektrik malzemesi satan 300’ün üzerinde mağazaya ürün veriyoruz.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJLAR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber