RSS / XML
21-09-2021
Bizi Takip Edin!


Kamu İhale Davası Mahkeme Süreçleri

05-07-2021 08:52:49
A+ A-
Kamu ihale davası hangi mahkemede görülür, kamu ihale kanunu ve idari yargı süreçleri hakkında bilgiler içeren yazımız.

Sinop Satılık

 

 

Kamu İhale Davası Hangi Mahkemede Görülür?

Kamuyu ilgilendiren alanlarda çeşitli mal veya hizmet gereksinimi oluştuğunda bunun temin edilebilmesi için ihaleler yapılır. Bu hizmetler kamuyu ilgilendiren yapım işlerine yönelik olarak da ortaya çıkabilen gereksinimlerden oluşur. İhaleler sırasında ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklar ya da suiistimaller söz konusu olduğunda itiraz etmek mümkün olurken dava açma hakkı da bulunur. Kamu ihale davası hangi mahkeme? Suali de bu nedenle sorulur.

4734 sayılı kamu ihale kanunu ihalelerin nasıl gerçekleştirileceğine yönelik olarak kanuni koşulları düzenlerken uyulması gereken kurallar da bu kanun maddesi tarafından belirlenir. 4735 sayılı kanun maddesi ise kamu ihale sözleşmelerine yönelik olarak hazırlanan kanun maddesidir.

Kamu ihale hukuku uzmanı olan kişilerin bu tür davalarda yetkinlik sahibi olduğu görülürken ihalelerde hak kaybının ortaya çıkmaması adına bazı itiraz süreçleri söz konusu olur. Kamu ihale kurulunun kararını tebliğinden itibaren 60 gün içerisinde dava açılabilirken bu davanın açılacağı mahkeme İdare Mahkemesi olmaktadır.

Kamu İhale Kanunu ve İdari Yargı

İhaleler kamu kurumlarının çeşitli mal veya hizmete ya da yapım işine ihtiyaç duyduklarında açılırlar. Bundan dolayı da kamu yararına olmaları gerekli olur. İhalelerde tarafların bir şüphe durumunda itiraz hakkı bulunurken itiraz hakkına istinaden istenilen sonuç alınamadığında dava açma hakkı da kişilere verilir. Kamu İhale Kanunu ve İdari Yargı sürecinde bazı koşulların sağlanması gerekir.

Açılacak davalar İdare Mahkemesi’ne başvuru yapmak sureti ile açılırken bu tür davaların amacı ihale yapan idareler ve kamu ihale kurumu kararlarının objektif olarak değerlendirilebilmesidir. Hukuk devletinin işleyişine uygun bir yaklaşım olan bu tür uygulamalarda şeffaflık ilkesi dikkate alınır.

İdari Yargıya Başvuru Koşulları

Kamu ihalelerine yönelik olarak ortaya çıkabilecek şaibeli durumlarda bazı süreçlerin takip edilmesi gerekli olurken idari yargıya başvuru öncesinde koşulların sağlanması gerekir. İdari yargıya başvuru koşulları şunlardır:

®    İhaleyi yapan idareye başvuru süreci tamamlanmış olmalıdır. Şikâyet aşaması bu evrede gerçekleşir.

®    Kamu ihale kurumuna itirazen şikâyet yapılmalıdır

®    Kamu ihale kurumunun başvuru sahibi aleyhinde bir karar alması gerekir

®    Kamu ihale kurumu kararını tebliğ ettikten sonra 60 gün içerisinde dava başvurusu yapılmalıdır. Bu süre geçirildiğinde başvuru hakkı bulunmaz

Kamuya ait mal ve hizmetler alınacağı zaman ya da yapım işleri söz konusu olduğunda devlet bu işleri kendisi yapabileceği gibi kendisiyle bağı olmayan üçüncü şahıslara da işi ihale usulü ile verebilir. Bu durumda da yapılacak işin denetimi kanunlar vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Kanun yolu kamunun haklarının korunması için vardır ve kaynaklarının en etkili ve verimli kullanılabilmesi için denetimi gerekli görür. Bundan dolayı da ihalelere yönelik olarak oluşabilecek itiraz süreçlerinde beklenen yanıt alınmadığında dava açma hakkı kişilere tanınan bir hukuki haktır.

Kamu ihale kanunu oldukça karmaşık yapıda olan bir yasa olurken güncel mevzuatlarda sık sık değişiklik olması nedeni ile de yakından takip edilmesi gereken bir hukuk alanıdır. İdare mahkemelerine dava açılmadan önce şartların sağlanması gerekirken öncelikle itiraz yollarına başvuru gerekli olur. Bu tür davalar için zamanaşımı süresi içerisinde müracaat hakkı bulunurken bu süre aşıldıktan sonra başvuru yapılamamaktadır. Bundan dolayı süresi içerisinde itirazların gerçekleştirilmesi gerekir.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber