RSS / XML
29-09-2021
Bizi Takip Edin!


BASİFED Başkanı Kasalı'dan göçmen meselesi açıklaması

30-07-2021 10:10:07
A+ A-
İşte detaylar...

Manisa Satılık

Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASiFED) Yönetim Kurulu son dönemde ülkemizin ana gündemini oluşturan Suriye ve Afganistan’dan gelen göçmenler meselesi ile ilgili açıklama yaptı.

BASİFED Yönetim Kurulu adına açıklamayı kamuoyu ile paylaşan BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı,  Türkiye’nin yurtdışından göçmen kabulünü 1951 yılında imzaladığı Cenevre Sözleşmesi esaslarına göre yapmak durumunda olduğunu söyledi.

Uluslararası hukuka uyulmuyor

2001 yılında AB direktifleriyle ikincil mevzuat oluşturulmuş ve sadece Avrupa ile sınırlı olan göçmen kabulü kuralı genişletilerek “geçici sığınmacı” statüsünde Suriyeli ve Afgan göçmenlerin ülkemize giriş yolu açıldığını belirten Kasalı, “Ancak bahse konu uluslararası antlaşmaya göre bu kabul en fazla 2 yılla sınırlıdır ve göçmenlere yönelik bir tehdit ve güvenlik durumunu koşul olarak öngörür.Oysa, özellikle Suriyeli göçmenlerin 8 yıla varan sürelerde ülkemizde kalıyor olması sözü edilen hukuk metninin nazara alınmadığını göstermektedir.

Bahse konu göçmenlerin Devlet Kurumları dışında çalıştırılması yasal olarak mümkün olmamasına rağmen gerek merkezi hükümetin teşviki, gerekse ucuz ve kaçak işgücünün yarattığı ekonomik cazibe fiili bir durum yaratmaktadır. Bu durum ekonomik anlamda haksız rekabete yol açmasının yanında, esas itibarıyla daha vahim yönüyle ülkenin demografik yapısını etkileyecek boyutlara geldiği görülmektedir.

Bu son halin yaratacağı sosyal, siyasal sonuçlar endişe ile izlenmektedir” dedi.

Tepkiler emperyalist odaklara yöneltilmeli

Türkiye genelinde 5 milyon kişiye ulaştığı söylenen Suriyeli ve Afgan göçmenlerin İzmir’de de 150-200 bin kişilere ulaştığının İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından açıklandığını belirten Kasalı, “Başkan konuya ilişkin değerlendirmelerinde merkezi idarenin inisiyatifinde gelişen bu duruma bir müdahale yetkilerinin  olmadığını, bu insanların tamamen dışlanmasının gerek insani açıdan, gerekse kent güvenliği itibarıyla doğru olmayacağı, bu nedenle sözü edilen insanların asgari ihtiyaçlarının Belediye imkânları ile karşılanmaya çalışılacağını, söylemiştir.

BASİFED olarak gelişmeleri izlerken, sınırlarımızın bahse konu göçmenlere bu denli neden açıldığının sebeplerini bilmiyoruz, yapılan açıklamaları da anlamakta zorlanıyoruz. Egemen devletlerin, özellikle de AB ülkelerinin hiçbir koşulda yanaşmadığı bu tutumun kamuoyunda büyük ölçüde bir karşılık bulmadığını gözlüyoruz. Son olarak, meseleyi kucağında bulan ve çözümün bir parçası olamayacağı belli yerel yönetimlerimizin çabasını olumlu bulduğumuzu ifade ediyor ve büyük Devletlerin bencil hesapları sonunda kendi ülkelerinden savrulma durumunda kalmış insanlara yönelik tepkilerin doğru adresinin esasında bu duruma sebep olan emperyalist odaklara yöneltilmesi gereğini özellikle belirtiyoruz. Bu insanların arasında nice “Aylan Bebek”lerin olduğunu hatırlatıyoruz. Hiç şüphesiz, istihbarat örgütlerimizin göçmen kitlesi içinde gizlenmiş kriminal unsurları da tespit ederek tedbir alacağına dair inancımızı ifade ediyoruz” diye konuştu.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber