RSS / XML
14-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

CHP’li Dokuzcan’dan yüzde 60 vurgusu

--
A+ A-
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, AK Parti’ye oy verip de pişman olanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, pişmanlık duyanların yüzde 60’ının kadın olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Dokuzcan, “Mevcut iktidara daha önce oy vermiş, daha sonra pişman olmuş olanlar içerisindekilerin yüzde 60’ı kadın. Yüzde 60 oranındaki AK Parti’ye oy vermiş kadının pişmanlığı söz konusu. Bu çok önemli bir tespit. Kadınlar artık her şeyin farkında” dedi.

Ankara Satılık

HALİDE DEMİR / EGE MECLİSİ - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, İzmir’e ikametini aldırdığı ve İzmir’den milletvekili adayı olduğu şeklindeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

İKAMETGAHINI İZMİR’E ALDIRDI MI?

İkametgahını İzmir’e aldırmadığını ve İstanbul 1’inci Bölge’den adaylığı düşündüğünü söyleyen Hilal Dokuzcan, AK Parti’ye daha önce oy verip de bir daha vermeyeceklerin yüzde 60’ının kadın olduğu tespitine dikkat çekti.

KADINLAR DA ARTIK HERŞEYİN FARKINDA

AK Parti’ye oy verdiği için pişman olan yüzde 60 oranındaki kadına da ulaşacaklarını ve kadınların özgürlük-adalet arayışlarına yanıt verecek tek partinin CHP olduğunu anlatacaklarını söyledi:

“2015 seçimleri kadınlar için ‘nereye doğru yöneleceğinin’ göstergesi olacak. Aydınlıktan, kadın-erkek eşitliğinden yana tavır koyacak kadınlar. Yerel seçimlerde bir şey gördük; şu anki mevcut iktidara daha önce oy vermiş, daha sonra pişman olmuş olanlar içerisindekilerin yüzde 60’ı kadın. Yüzde 60 oranındaki AK Parti’ye oy vermiş kadının pişmanlığı söz konusu. Bu çok önemli bir tespit. Kadınlar artık her şeyin farkında. Gündem değiştirmenin, dış politika ve ekonomide karşılaşılan güçlükler karşısında, en kolay yolu kadını öne çıkarmak. Kadınların nasıl yaşayacaklarından kaç çocuk doğuracaklarına kadar ahkam kesiyorlar. Kadınları rahatsız ediyor artık tüm bunlar. Çünkü mevcut hükümet kadın üzerinden siyaset yapıyor. Kadınların özgürlük, adalet arayışlarına yanıt verecek tek parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir” dedi.

PARTİLİ KADINLARLA BULUŞTU

CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Özgün Utku başkanlığında partisinin il ve ilçe kadın kolları üyeleriyle CHP İzmir İl Başkanlığı binasında bir araya gelen CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, Ege Meclisi’ne verdiği özel röportajda genel seçim çalışmalarından kadın kotasına kadar gündemdeki birçok konuya dair değerlendirmelerde bulundu.

MÜEZZİNOĞLU VE DİĞER YETKİLİLER…

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, en son Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı ‘Kadınlar için en büyük kariyer anneliktir’ sözleriyle başlayan tartışmaları da değerlendirdi ve sert konuştu:

“Sayın Müezzinoğlu ve iktidarın diğer yetkilileri artık kadınlar üzerinden konuşmayı bıraksınlar. İrademiz, vicdanımız, aklımız kararlarımızı kendimiz almaya yetecek durumda. Ülkemizde 294 kadın 2014 yılında öldürüldü. Böyle bir gerçek var iken, neyin kariyerinden bahsediyorlar? Neyin üstünü örtmeye çalışıyorlar?”

ASLINDA KADINLAR AÇISINDAN TÜRKİYE BİR CEHENNEM…

Kadın istihdamı ve kadın cinayetlerindeki oranları anlatan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Dokuzcan,

“İstihdamda oranlar yüzde 26 civarında. Ciddi düşüş var istihdamda. Esnek çalışma ile farklı şey sunulurken, aslında onun toplumsal cinsiyet rollerine göre belirlenmiş aile içi görevleri hatırlatılmaya çalışılıyor. Hem de bunu kariyerdi, annelikti ve benzeri roller üzerinden götürmeye çalışıyorlar. Eşit işe eşit ücret noktasında kadınların ciddi sorunları var. Çocuk gelinler, ensest, tecavüz, aile içi şiddet. Aslında kadınlar açısından Türkiye bir cehennem olgusu yaşıyor. Bir insanın canını alma hakkı gösteren bir zihniyeti hiç kimsenin savunmaya hakkı yok. Bu nereden besleniyorsa beslensin” şeklinde konuştu.

SAHADA AK PARTİLİ KADINLAR YOK, BİZ VARIZ ESASINDA

AK Partili kadınların sahada olduğu ve kapı-kapı dolaşarak seçim başarısı sağladıkları şeklindeki algının da gerçeği yansıtmadığını savunan Hilal Dokuzcan,

“Sahada AK Partili kadınlar yok. Biz varız esasında. Biz çalışıyoruz. AK partili kadınlar aslında sahada yok. Sahada olan biziz. Bunu herkes de görüyor. Burada bu algıyı kırmak kadınların bir araya gelerek paylaşması ile mümkün. Basın bizi yazmaz, yazmıyor. Hatta yapmadıklarımızı yazarlar. Ama biz bu algıyı kırmaya devam edeceğiz.  81 il, 600 küsur ilçede çalışma yaptık. Bizim İzmir’de ciddi bir kadın potansiyelimiz var. Türkiye genelinde de. Şu an CHP kadın kolları tamamıyla alanda. Birebir iletişim kuruyoruz. Uzun zamandır eğitimler veriyoruz kadınlarımıza. Siyasal iletişim, davranış teknikleri, kadın seçmene ulaşmak için oluşturulan kadın politikaları gibi. Kadrolarımız son iki senedir sürekli sahada. Bunu daha iyi anlatmalıyız. İki yıldır bu çalışmayı zaten yapıyoruz. Çalışıyoruz” diye konuştu.

İZMİRLİ KADIN ARKADAŞLARIMIZ HERKESLE BİREBİR…

“Yaklaşan 2015 seçimlerinin kadınlar için ne kadar önemli olduğunu, sabırla ve birebir iletişim yoluyla anlatmaya çalışıyoruz. Kadın örgütü seçime hazır. İzmir’deki kadın enerjisinin de Anadolu’nun her yanına yansıyacağına inanıyoruz. Biz çalışmalarımızda gördük ki, sahada-tarlada-bağda-bahçede-evde kısaca kadının olduğu her alandaydık. O alanlar içerisinde öne çıkan şey; mevcut yapı kadın düşmanlığı yapıyor” diye konuşan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, İzmirli kadınlara öneri ve talimatlarını ise şöyle sıraladı:

“Kadın bedeni üzerinden siyaset yapmak totaliter rejimlerin en temel özelliğidir. Kadınlar üzerinden giden bir faşizm var. Buna karşın mücadele de kadınlardan gelecek. İzmirli kadın arkadaşlarımız, üyelerimiz birebir herkesle bağlantı kurup anlatacaklar. Yaptıkları işi daha hızlı, daha yoğun emek gösteren şekilde yapacaklar.”

ÖNSEÇİMDE KADIN ARKADAŞLARIMIZIN SEÇİLMESİ İÇİN DE…

2015 genel seçimlerinde daha fazla kadın milletvekili adayı olmasını istediklerini, bunu partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de sürekli görüştüklerini anlatan Hilal Dokuzcan,  konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:

“Kadın vekil sayısının daha fazla olması gerekiyor. Biz hem genel merkez hem yereldeki kadın dinamiklerini, kadın adaylar noktasında, ortaklaşması ve örgütlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir sürü deneyim yaşadık. Kadın bakış açısına sahip, kadına duyarlı kadın ve erkeklerin seçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Genel başkanımız kadın gücüne inandığını söylüyor. Milletvekili adaylarının seçiminde yol ve yöntemler belli olacak. Tüzüğümüzde merkez yoklamasıyla belirlenecek adaylarda kota var. Önseçimde kadın arkadaşlarımızın seçilmesi için mücadele edeceğiz. Orada sıralama nasıl olacaksa, ön seçimin iradesine bağlı gelişecek, bizim tüzük değişiklerinde ön seçim ile de talebimiz vardı ve bunun bir fermuar sistemiyle uygulanmasını istiyorduk. Bu talepleri seslendirmeye devam edeceğiz. Bu bir süreç. Kontenjan merkez yoklaması ve önseçim olacak. Merkez yoklamasıyla belirlenecek adaylarda kontenjan var. Top genel başkanımızda. Biz bunun maksimum seviyede olmasını istiyoruz. Talebimiz eşitlik.”

SİYASİ PARTİLER KANUNU VE SEÇİM YASASI DEĞİŞMELİ

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, kadın kotasıyla ilgili olarak Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Yasası’nda bir madde olmadığına dikkat çekerek,

“Siyasi Partiler Kanunu ve seçim Yasası’nda da bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. Kota uygulamasında bile, siyasi partiler kanununda ve seçim yasasında olmadığı için sorun yaşadığımızda, karşımıza çıkan şey bunun zaten yasal olarak olmadığı. Bütün itirazlarınız bir anda boşa çıkabiliyor. Hedefimiz eşitlik, yüzde 50-yüzde 50” şeklinde sürdürdü konuşmasını.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJLAR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber