RSS / XML
17-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

‘Türkiye’nin ilk trans vekili olmak istiyorum’

--
A+ A-
İzmirli Gamze Yıldırım trans bir birey olarak HDP’den milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu. İki üniversite bitiren ama trans olduğu için iş bulamayan, ailesi tarafından reddedilen Yıldırım kendisiyle aynı durumda olan arkadaşlarına umut olmak için bu yola çıktı. Trans aday adayıyla siyasete girme nedenlerini ve zorlu yaşam mücadelesini konuştuk…

Aydın Satılık

MELİS APAYDIN İDE/EGE MECLİSİ- 7 Haziran seçimleri öncesi partiler aday listelerini belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor. Aday adayları arasında en dikkat çekici olanlardan biri de İzmir’de HDP adayı olabilmek için başvuru yapan trans Gamze Yıldırım. Yıldırım’a adaylık süreciyle ilgili yaşadıklarını sorduk…

Sizi tanıyabilir miyiz?

Bursa doğumluyum, hayatım mücadelelerle geçti. Uludağ Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’ni bitirdim. Okul dönemimde toplum nezdinde çok büyük hakaretlere maruz kaldım. Ailem tarafından da kabul edilmedim. Yıllarca kendimi ifade edemedim. Çünkü Türkiye’deki LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transgender ve İnterseks) algısı çok kötü durumda. Bunu bir tercih zannediyorlar. Kimse bir sabah uyanıp da ben trans olayım demez. Erkek egemen toplumda kim isteyerek kadın olur ki. Bu tamamen cinsel bir yönelim. Ülkeyi terk etme noktasına çok geldim. İmkanım olsa belki de gitmiştim. Ömrüm bunlarla mücadeleyle ve kendimi gizlemekle geçti. Kendimi fazla ifade alanım olmadı. Kırılma noktamız ise Gezi Olayları'ydı. İlk kez orada kendimizi ifade şansı bulduk. Bu ülke tarihi açısından çok önemliydi.

Milletvekili aday adaylığına nasıl karar verdiniz?

Toplumdan dışlanmam nedeniyle adaylığa karar verdim. Belki birilerine umut olurum diye düşündüm. Gay bir arkadaşımın benimle paylaştığı bir hikaye aslında benimkini de özetliyor. O da çok mücadele etmiş biri. Belediye başkanlığı adaylığı süreci oldu. Tunceli’de bir arkadaşımız intiharla yüz yüze gelmiş. Son aşamada bu aday adayı arkadaşımızın afişini görmüş. Onu görünce yalnız olmadığını anlamış. Benim gibi biri belediye başkan adayı olmuş diyerek hayata geri dönmüş. Bu hikaye beni çok heyecanlandırdı. Bu mücadelede bir kişiye bile umut olabiliyorsam bana yeter.

Aday adayı olmak istemeniz çevreniz tarafından nasıl karşılandı?

Arkadaşlarımdan olumlu yorumlar da aldım, olumsuz yorumlar yapanlar da oldu. Burası Türkiye umudunu kes diyenler oldu. Aday Adaylığı başvurumun ardından tehdide de maruz kaldım. Ben yine de bu hayale inanıyorum. Bugün olmasa, ben olmasam bile TBMM'de bir gün mutlaka görünür halde olan LGBTİ bir birey olacak. Meclis içerisinde LGBTİ olup da gizli olanlar, ifade etmeyenler zaten var. Ama bir gün görünür olan biri de bunu başaracak.

HDP’yi tercih etmenizin nedeni ne?

Ben köken olarak Kürt değilim. Hatta çok faşizan bir ailede büyüdüm diyebilirim. Kürt kesimin dışlanmışlığıyla kendi dışlanmışlığımı birbirine benzettiğim için HDP’yi tercih ettim. Romanlar ve Kürtler toplumda hep hak etmedikleri muameleyi gördüler. Şehirlerin en ücra köşelerine hapsedildiler. Tıpkı bizler gibi. Bu toplumdan uzak tutulma hali bizi bir kader ortaklığına itti. HDP, parti tüzüğünde LGBTİ’nin yer aldığı ilk ve tek parti. CHP’nin de attığı adımlar var ama yeterli değil. Gerçekten istese İzmir’den LGBTİ’li bir aday çok rahat çıkarabilirdi. Halk bunu kabul etmez deniliyor. Ama halk bunu anlamak zorunda. Biz varız, her yerdeyiz. Bunu kabul etmek zorundalar.

Meclise girmeniz halinde ilk yapmak istediğiniz şey nedir?

Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transgender ve İnterseks arasında en kötü muameleye maruz kalan grup Trans kadınlar. Ataerkil bir toplumda kadının erkeğe dönüşmesi ya da lezbiyenlik, erkeğin kadına dönmesi kadar yadırganmıyor. Transların hiçbir iş imkanı yok. Suç işlemeleri çok doğal. Fuhuşa mecbur bırakılıyorlar. Her kapıdan geri çevriliyoruz. Ben iki üniversite mezunu olduğum halde iş bulamadım. Daha önce çalıştığım yerden de bu nedenle kovuldum. İlk adımım iş ve barınma sorununu çözmek olacak. Çünkü bizlere ev de vermiyorlar. Aynı engellilere ve sabıkalı bireylere yapıldığı gibi şirketlere bir tane trans çalıştıracaksın denilebilir. Neden yapılmasın. Amaç topluma kazandırmak değil mi? Translara özel cezaevi inşa edileceğine, okul, hastane, iş bulma birimi kurulması gerekir. Bunlarla ilgili çalışma yürüteceğim. Bizi anlatmak için bir kamu spotu hazırlamak istiyorum.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJLAR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber