RSS / XML
17-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Burhan Özfatura’dan tarihi çağrı: ‘Bu seçim…’

--
A+ A-
İzmir’in unutulmayan başkanı Burhan Özfatura Ege Meclisi’ne 7 Haziran Genel Seçimleri’ne ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde Bülent Arınç’a yazdığı mektupla gündeme gelen Özfatura, “Genel seçimler öncesi başta Bülent Arınç olmak üzere ülkesini seven insanları uyarmak istiyorum. Hakikaten Allah halkımıza basiret versin. Hırsızlık, rüşvet, tecavüz, gasp tüm ülkeyi sardı. AKP tekrar iktidar olursa Türkiye’yi çok karanlık günler bekliyor. Bu artık politik bir mesele değil, var olma yok olma mücadelesi” dedi.

Sinop Satılık

MELİS APAYDIN İDE/EGE MECLİSİ – Sadece İzmir siyasetinin değil Türkiye’nin merkez sağ siyasetinin önemli isimleri arasında yer alan Burhan Özfatura Ege Meclisi’ne konuştu…

Bülent Arınç’a neden mektup yazdınız?

Bülent Arınç 1975’ten beri tanışık olduğum, aramızda bir gönül bağı olan, kendisine de müteşekkir olduğum bir kişi. Ben İzmir Defterdarlığı’ndan alındığımda o zamanki politikacılar hakkımda hiç olmayacak 31 tane suç icat ettiler. En yakın vilayet olan Manisa’da davalar görüldü. Bülent Arınç benden bir kuruş bile almadan onların hepsini üstlendi ve beraat kararı çıkarttı. Oradan bir teşekkür borcum var. Geçen yıllar boyunca da dostluğumuz devam etti. Aslında ben kendisinin dürüst, inançlı, bu ahlaksızlıklara, yolsuzluklara bulaşmayan bir kişi olduğunu biliyorum. Ama bence bulaşmamak yeterli değil. Buna karşı çıkmak lazım, engel olmak lazım. Bülent AKP’nin bugünkü şablonuna uymayan bir kişi. Devamlı karizması çiziliyor. Bu bataklıktan, bu günah çukurundan kurtulmasını bir gönül dostu olarak çok ciddi bir şekilde arzuluyorum. Bu yüzden mektup yazdım. Mektuptan sonra AKP’yi bir din gibi savunanlardan olumsuz tepki aldım. Ama Bülent daha aramadı. 40 yıllık dostluklar kolay kurulmuyor. Kolay kolay kaybedilmemesi gereken şeyler.

Önümüzdeki seçimlerle ilgili düşünceleriniz neler?

Ülke bir uçuruma gitti, şuan fiilen bölündü. Tam anlamıyla ekonomik bir krizin içindeyiz. Toplum düşman kardeşler olarak bölündü. Bunun en büyük nedeni Cumhurbaşkanı. Devamlı gerilim, devamlı saldırı politikası, kendisine biat etmeyenleri hoş olmayan kelimelerle suçlayan, hakaret eden, her türlü baskıyı, zulmü, kıyımı, haksızlığı uygulayan bir sitemin içine girdik. Genel seçimler öncesi başta Bülent Arınç olmak üzere ülkesini seven insanları uyarmak istiyorum. Hakikaten Allah halkımıza basiret versin. Hırsızlık, rüşvet, tecavüz, gasp tüm ülkeyi sardı.  AKP tekrar iktidar olursa Türkiye’yi çok karanlık günler bekliyor. Bu artık politik bir mesele değil, var olma yok olma mücadelesi. Karşı partilerin çok akıllı bir strateji uygulaması lazım. AKP’nin gündemi uyutan oltalarına takılmamaları lazım. Yapacaklarını, projelerini halka anlatmaları lazım. Polemiklere devam etme hatasına düşerlerse kaybederler.

CHP’nin durumunu nasıl görüyorsunuz?

Kemal Kılıçdaroğlu benim çok eski arkadaşım. O da benim gibi hesap uzamanıydı. Kemal Bey hepimizin çok güvendiği genel müdür yardımcılarından biriydi.  Rahmetli Turgut Özal’a kendisini Bağkur’un başına geçirmesi için ısrar edenler bizdik. Ve çok da başarılı oldu. Tayyip Bey'in dediği gibi başarısız olmadı. Önseçime katılmasını çok doğru buluyorum. Ama Kemal Derviş’e bakanlık teklif ettiğini duyunca hayret ettim. Kemal Derviş dış güçlerin adamı. Bu ülkede tarımı, madenciliği o mahvetti. Bu ülkede ona fark atacak, gerçekten vatanını seven nice beyinler var. Polemiklerdense projelerini anlatsa daha iyi olur. Kendisine görüşlerimi, raporlarımı düzenli olarak yolluyorum.

AKP İzmir özelinde neden başarısız oluyor?

Kültür düzeyiyle de ilgili. İzmir daha iyi analiz yapıyor. İzmirliler dini istismarı pek yutmuyor. Bütün vilayetlerde halkın gözünü açması lazım. Bakın şuan 11 ilde 54 ilçede devlet yok. Tamamen teröre teslim edildi. Terör mahkemesini, askerlik şubesini, tapu dairesini kurdu. Türkiye fiilen bölündü. 40 milyon kişi fakirlik sınırın altında. İzmirli bunu farkında.

Peki, hükümet sizce İzmir’e bu nedenle gerekli desteği vermiyor mu?

Ben buna katılmıyorum. 2002 ile 2012 arasında Ankara’dan İzmir’e gelen para 13 kat arttı. Fert başına gelen para İstanbul,Ankara’dan çok daha fazla. Eleştirsem de doğruya doğru derim. Bir de şu var, her şeyi devletten beklemeyeceksin.  İzmir’de az sayıda da olsa hiçbir şeyi istemeyen bir grup var. Benim dönemim de birçok şeyi bu nedenle yapamadık. Örneğin kordon yolu bitmediği sürece trafik düzelmeyecektir. İzmir’in  iş adamları riske girmiyor. Ne yatırım yapıyorlar, ne de izin veriyorlar. Yapana da çelme takıyorlar. İzmirli suçu kendinde arasın. Haftanın üç günü Çeşme’de yorulayım(!), 4 günü İzmir’de dinleneyim mantığı var. Neticede İzmir’de hiç büyük firma kalmadı. İzmir varlık içinde yokluk çekiyor. Herkes bu ülke için taşın altına elini koysun.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJLAR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber