RSS / XML
17-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ahmet Güler'den köy enstitülerinin 75'inci yılında çarpıcı belgesel

18-04-2015 10:48:14
A+ A-
Açtığı fotoğraf sergileri ve hazırladığı belgesellere tarihe not düşen Uşakizade Köşkü Müdürü Ahmet Gürel, bu kez köy enstitülerini masaya yatırdı. Sekiz yıllık titiz bir çalışma sonucunda ortaya çıkan “Köy Enstitüleri Destanı” belgeselinde yaşları 80 ile 90 arasındaki 17 köy enstitülü mezun, o yılları anlattı.

Denizli Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - Araştırmacı ve Uşakizade Köşkü Müdürü Ahmet Gürel, kuruluşunun üzerinden 75 yıl geçen Cumhuriyet efsanesi köy enstitülerini, mezunlarının gözüyle belgeselleştirdi. Ege Meclisi’ne açıklamalarda bulunan Gürel, “17 Nisan 1940 tarihinde köy enstitülerinin kuruluş yasası kabul edilmiş ve bu süreçte açılan enstitüsü sayısı 21'e ulaşmıştır. Köy enstitülülerinin açık olduğu 12 yıl boyunca bu okullarda 18 bin öğretmen ve 2 bin sağlık memuru yetişmiştir. 21 Köy Enstitüsüne ait binlerce fotoğraflık bir arşive, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği kurucusu ve onursal başkanı Ortaklar Köy Enstitüsü mezunu, Müfettiş Halil Vural sayesinde kavuştum” dedi.

20 SAAT RÖPORTAJ

Önce 21 Köy Enstitüsüne ait 200 fotoğraflık bir sergi açtıklarını belirten Gürel, “Bu arşiv, eğitimde yitirdiklerimiz için özlem dolu tepkiler aldı. 8 yıl içinde, yaşları 80 ile 90 arasında olan 17 köy enstitülü mezun ile 20 saate yakın röportaj yaptım. 60 dakika olan Köy Enstitüleri Destanı arşiv belgeselimde bu okulların kuruluşunun utkusunu, verdiği eğitimi ve kapanışının hüznünü anlatan 55 dakikalık mezun röportajıyla 600 fotoğrafa yer verdim” diye konuştu.

KÖY ENSTİTÜLERİ BELLEĞİ

“Köy Enstitüleri Destanı” yaratan enstitülü konuşmacıların çoğunun 5-10 yıl sonra hayatta olmayacağından duyduğu üzüntüyü dile getiren Gürel, sözlerine şöyle devam etti: “Bu nedenle röportajı sürdürmek gerektiği kanısındayım. Amaç, ileriye dönük olarak ülkemiz eğitimine 'Köy Enstitüleri Belleği'ni armağan etmektir. Onlar gider, ben giderim ama Köy Enstitüleri kalır.”


ETİKETLER : ahmet güler köy enstitüleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJLAR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber