RSS / XML
12-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi’nde Başkan Çalkaya’dan ‘Balçova’ raporu

2014-11-04 17:37:19
A+ A-
Ali Talak’ın hazırlayıp sunduğu Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya oldu. Balçova’da 3. dönemini sürdüren Başkan Çalkaya, küçük esnafın sorunlarından eğitim ve spora, teleferikten dinler bahçesi projesine kadar birçok konuya değindi. Başkan Çalkaya ‘benim yönettiğim kentte insan aç yatmayacak, çocukların ayakkabıları yırtık olmayacak. Ben bu kentte 12 yıldır başkanlık yapıyorum ve ben rantı değil, Balçova insanını seviyorum” dedi

Aydın Satılık

Rahime DEMİRBİLEK / EGE MECLİSİ - 3. dönemdir Balçova’da başkanlık yapan Çalkaya süreci değerlendirdi: “Geçen dönem kültür merkezini yetiştiremedim bu dönem onu tamamlayacağım, türbin yapacağım, burada engelliler için alan oluşturacağım, ekonominin altında kalan kısmın ihalesi için bir takım sorunlar var onları yaptıktan sonra bölgede düzenleme çalışmaları yapacağım. Onlar bitince daha çok kentin içinde estetik alanları düzeltmek için çalışmalar yapacağım” dedi.

KÜÇÜK ESNAF KORUNMALIDIR

Küçük esnafın korunmasından yana olan Çalkaya, “İzmir’deki en büyük AVM’ler bizim bölgede bu da bizim küçük esnafımızı olumsuz etkiliyor. Küçük dükkanlara sarı çizgiler yaptık tezgahlarını geçmesinler diye ama Ata Caddesi’ndeki esnaf bazen bu çizgiyi aşıyor. Zabıtamız ceza yazmıyor ama esnafımızı uyarıyor. Bana göre bugün esnaf korunmalı gözetilmelidir. Günümüzde küçük esnaflar bitiyor. Esnafımızı yok eder kapatırsak halkımız sokaklarda karanlıkta kalır ve devletin ışıklarıyla sokakta yürüyemez hale gelir. Ben esnafıma gücüm yettiğince yardım ediyorum” diye konuştu.

Sokak hayvanları konusuna da değinen Başkan, “Yasaya göre sokak hayvanlarını alıp kontrolden geçirip kulaklarına küpe takıp sokağa bırakmak zorundasınız. Halk sokak hayvanlarından şikayetçi ama biz bu hayvanları yok edemeyiz. Halkımızda bu hayvan topluluklarından korkuyor. Bu ülkede hayvanı korumalıyım ama halka zarar vermesini de engellemeliyiz. Büyükşehir’de bu yönde çalışmalar yapıyor ve barınaklara götürüyor. Hayvanseverler de buna karşı çıkıyor” dedi.

Tapu mağdurları sorununa değinen Çalkaya, “Bu işe Aziz Başkanla ciddi zaman ayırdık. 30 yıl boyunca çözülemeyen olayı yüzde 68 terkle bir yere kadar getirdik” dedi.

BELEDİYENİN SPOR ALANINDAKİ ÇALIŞMALARI

Balçova Belediyesi’nin futbol takımı hakkında bilgi veren Çalkaya, “Takımımızı 3. Lige çıkardık. Belediyelerin futbola artık para aktarması bitti. 1 yıl fedakarlık yaptım ama daha sonra ciddi sıkıntılar oluştu. İş adamları bu konuda destek çıkmadı.  Takımın 1 milyar 800 milyon TL borcu vardı. Bir kişi geldi takımı satın aldı. 1 sene kendi adıyla kullanacak ve daha sonra değiştirecek” dedi.

Çalkaya, “Kent insanı rehabilite edilmelidir. 2004’te mazbatamı aldım emniyete gitti. 18 – 22 yaş arasındaki çocukların suç oranlarını istedim. 78 çocuk bir takım suçlar işlemiş. Kent bilim ve akılla yönetilmelidir. 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi’nden bu konuda yardım aldım. Çocuklar üzerinde anketler yaptık. Onların istekler doğrultusunda Balçova Spor Tesisinde bir takım çalışmalar yaptık. 20’nin üzerinde beden eğitimi öğretmeni var ve 7 bin çocuğa eğitim veriyoruz. Şimdi suç oranlarına baktık ve düşüşler gördük. 450 çocuk 2 yaşında, anne çocuk sporuna katılıyor. Farklı alanlarda da halı sahalarını açtık” dedi.

EĞİTİMCİ BAŞKAN ÇALKAYA

2004’ten itibaren düzenli bir şekilde eğitime destek veren Başkan Çalkaya, “Okullara maddi anlamda destek vermek benim zorunlu görevim değil ama benim amacım toplumu yenilemek, değiştirmek ve geliştirmektir. 2004’te yasal olmadığı halde eğitime destek verdim. Okulların ihtiyaçlarını karşıladım. Eğitimli bir toplum istiyorum. Başkalar sosyal adaleti de karşılamak zorunda” diye konuştu.

Balçova’da yapılması düşünülen imar planlarından bahseden Çalkaya, “EXPO alanlarındaki planlarımızda bir takım değişiklikler istedik. Bölgede planlaması yapılan AVM’nin yapılmaması için başvurularda bulunduk. Bu AVM yapılırsa trafik sorunları oldukça yoğunlaşır ve bu sorunu çözemeyiz. 2015’in ilk 6 ayında imar sorunu kalmamalıdır. Balçova’da planlama bitti artık çalışmalar uygulama aşamasında” dedi.

TELEFERİK NE ZAMAN AÇILACAK?

Teleferiğin belediyemizle alakası yok.  2007’de teleferik metal yorgunluğu nedeniyle kapatıldı. Büyükşehir belediyesi de burayı kapattı. İBB ihaleye çıktı ama KİK ihaleyi iptal etti. Bu iptal işlemi 4. ihaleye kadar sürdü. 5 yıl ihale iptali için zaman kaybedildi 7 ayda Orman Bakanlığı’ndan izin alındı. Direkler dikildi halatlarda yapıldı. Yılbaşında ya da ocak şubatta baharla beraber İzmir teleferiğe kavuşur. Bundan İBB’nin suçu ve günahı yok. İş KİK’in yaptığı yanlış politikalardır.

DİNLER PROJESİ

Çalkaya, “İzmir hoşgörü kentidir. 9 Eylül’ün karşısında her dine mensup halka hizmet vermek için ibadethaneler yapmayı planladık. Cami, Cemevi ve Kilise yapmayı planladık. Burası turizm kenti ve hoşgörü kentidir. Bu projemizde yılbaşına kadar yetişir diye düşünüyorum” dedi.

RANTI DEĞİL, BALÇOVA İNSANINI SEVİYORUM

Son olarak Çalkaya şunları söyledi: “Açta açıkta insan kalmayacak, engelli merkezini bitireceğim, rekreasyon alanı yapacağız, kentte estetiği yenileme alanında çalışmalar yapacağız. Küçük dokunuşlarla Balçova’yı değiştireceğiz. Ülkemizde insanlarımızın başının üstünde dönen kabustan kurtulmasından yanayım. Bundan kurtulmak içinde yönetimde bilim egemen olmalıdır, para ve kar değil insan ön plana çıkmalıdır. Benim yönettiğim kentte insan aç yatmayacak, çocukların ayakkabıları yırtık olmayacak. Ben bu kentte 12 yıldır başkanlık yapıyorum ve ben rantı değil, Balçova insanını seviyorum.”


EGE MECLİSİ BALÇOVA BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ALİ... paylaşan: egemeclisi
EGE MECLİSİ BALÇOVA BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ALİ... paylaşan: egemeclisi
EGE MECLİSİ BALÇOVA BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ALİ... paylaşan: egemeclisi
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber