RSS / XML
17-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

7 Haziran seçimlerinden İzmirli seçmen ne bekliyor?

02-05-2015 15:56:12
A+ A-
CHP'nin 7 Haziran seçimlerine yönelik kampanyasına “Hep birlikte alkışlıyoruz” sloganı damga vurdu.

Manisa Satılık

YUNUS EMRE KARABULUT/ EGE MECLİSİ-  MHP ise “Bizimle yürü Türkiye” diyerek yola çıktı. İktidardaki AK Parti ise mevcut politikalarının devamı için “Yeni Türkiye” sloganıyla çıktı seçmenin karşısına. Peki İzmirli ne düşünüyor? Bu kampanyaları nasıl değerlendiriyor ve sandıktan nasıl bir tablonun çıkacağını düşünüyor? Bu hafta İzmirli'ye sorduk köşemizde siyaset var

AK Parti – HDP koalisyonu olur”

Nihat Oğurlu (Gevrekçi)

Her ne kadar eski gücünde olmayacağını düşünüyorsam da AK Parti'nin önde gideceği kanaatindeyim. Bunu oranlayacak olursam bu seçim döneminde % 45' in altında kalacaktır. Bu durumda ise MHP ve CHP mutlaka % 3'lük bir oy kaybına uğrayacaktır. Belki bu iki parti ortak bir aday çıkartabilirler. Bunun dışında AK Parti dahi oy kaybına uğrayacak görüşündeyim. MHP tabanındaki oyları muhafaza etse de belli bir kısmı 4. parti olarak HDP'yi geçişler olacaktır bu üç partiden de. AK Parti'nin her ne kadar oy kaybetse büyük ağabey olarak bir koalisyon içerisinde olması muhtemeldir. Koalisyon ortağı ise yürütmüş oldukları süreç kapsamında ben HDP olabileceği görüşündeyim.

Türkiye'yi alkışlıyoruz”

Mehmet Özbek (Yönetici)

Ben ve ailem doğuştan İzmir kültürü ile büyüdük. Bu nedenle size sizlere “Türkiye'yi alkışlıyoruz.” demek istiyorum. Yaklaşan seçim öncesi tansiyon biraz yüksek. Bu nedenle tahmin etmek biraz güç gibi gözüküyor. Ancak AK Parti'nin tekrardan tek başına iktidar olabilmesi için HDP'nin barajı geçmemesi gerekmekte. Yaşanılan gündeme bakacak olursak eğer geçip geçemeyeceği konusunda tahmin edebilmek zor. Koalisyon kanadına bakacak olursak eğer, ben MHP ve CHP'nin koalisyon yapabileceği düşünüyorum. Ya da AK Parti, barajı geçmesi durumunda HDP ile bir koalisyon gerçekleştir.

Provokasyon olabilir”

Fırat Pülat (Tekniker)

Kritik olarak nitelendirdiğim bu seçimde ben AK Parti'nin oy oranını belli derecede düşürdüğüne inanıyorum. AK Parti iktidarının seçimde oy kaybetmemek adına provakasyon dahi yapabileceği kanaatindeyim. Sadece ben değil ülke vatandaşlarının çoğunun elektrik kesintilerini dahi onların yaptırmış olduğunu düşünüyor. Bu seçim AK Parti için bir ölüm kalım meselesi haline gelmiştir. AK Parti'nin koalisyona çok sıcak bakmadığı, zaten medyaya verdiği demeçlerden belli. Bu sebeple HDP'yi barajın altında bırakmak için her yolu deneyebilirler.

 

Türkiye eskisi gibi değil”

Seyit Şener (Mühendis)

Ben İzmirli biri olarak yıllardır yurt dışında çalışma amacıyla bulundum ve nihayetinde ülkeme geri döndüm. Ancak buradan yıllar önce ayrılırken bıraktığım ülke ve İzmir ile karşılaşmadım. Buna çok üzüldüm. Tabii seçimi değerlendirecek olursak politik bir cevap olsa da herkes gönlündeki partiye oy verecektir. Ancak tek kelimeyle şunu söyleyebilirim ki, Türkiye bir diktatörlük düzeni içerisinde yönetilmektedir.

Koalisyon olsun”

Neslihan Umut (Psikolog)

Seçim sürecini önceden tahmin etmek çok kolay değil. Her şeyden önce ben Türkiye'de bu seçimin de diğer seçimlerde olduğu gibi yine adil bir seçim olacağını düşünmüyorum. Manipüle edilmiş sonuçlar ortaya çıkacak gibi bir durum var ortada. Seçim sonucu tahmin etmek aslında çok da güç olmayacak. Ne yazık ki sonuçların ne yönde olmasını istiyorlarsa o yönde olacaktır. Türkiye'de aydın kesim diye tabir ettiğimiz kitle de ayrılıklar yaşamakta. Ama bir koalisyon hükümeti kurulmasından yana olduğumu açıkça söyleyebilirim.

Beklentiler ve gerçekler farklı”

Osman Yıldırım (Mühendis)

Aslında temennilerimiz ile beklentilerimiz birbirinden farklı. Ben CHP ve MHP arasında bir koalisyon olması taraftarıyım. Ancak beklentim de mevcut hükümetin % 43'ün üzerinde alıp tekrardan iktidar olması yönünde. Ancak yine de bu seçimde bahsettiğim koalisyon adına bir umut içerisindeyim.


ETİKETLER : izmir seçim 2015 chp akp mhp hdp
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJLAR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber