RSS / XML
19-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi, MHP'li Senem Kılıç'ın “bir gününü” izledi

18-05-2015 11:18:34
A+ A-
Genel seçime doğru milletvekili adayları da saha çalışmalarını hızlandırdılar. “Adaylarla Bir Gün” bölümünün bu haftaki konuğu, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir 1. Bölge 3. sıra milletvekili adayı Senem Kılıç. İthal adaylardan dert yanan vatandaşa Kılıç'ın yanıtı, “Ben ithal aday değilim, aslanlar gibi buradayım!”

Denizli Satılık

YUNUS EMRE KARABULUT / EGE MECLİSİ - Genç yaşına rağmen büyük başarılara imza atan Senem Kılıç Denizli doğumlu. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi'nde sayısal yöntemler alanında yüksek lisansını bitirdi. Halen aynı üniversitenin işletme anabilim dalında doktora programına devam ediyor. Kılıç, çeşitli şirketlerde yazılım ve sistem mühendisi olarak görev almış, pazarlama ve markalaşma stratejileri, franchising sistem yönetimi ve kurumsal yönetim sistemleri alanlarında çalışmalar yapmış. Kılıç, İzmir Ekonomi ve Gediz Üniversitelerinde yüksek lisans derslerine de giren bir akademisyen aynı zamanda.

Konak'ta başlangıç

 Senem Kılıç'ın bir gününü 15 Mayıs'ta izledik. Bu tarihin bir anlamı var; Yunan Ordusu 1919'un 15 Mayıs'ında İzmir'i işgal etmişti ve gazeteci Hasan Tahsin de aynı gün “İlk Kurşun”u sıkarak şehit olmuştu. Biz saat 09:30'da il başkanlığında bekliyoruz kendisini. Ancak Kılıç güne başlamış bile... Gelen telefonla Konak Meydan'da, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin'i anma töreninde olduğunu öğreniyoruz. 1-0 önde başlıyor Kılıç güne.

 “Aslanlar gibi buradayım”

Koşturmaca başlıyor. Konak'taki törenin ardından tüm ekibiyle tek tek selamlaşıyor Kılıç. Hem yolda yürüyor hem de ekibiyle günün planlamasını yapıyor. Konak'tan Alsancak'a geçiyor ve semt esnafını ziyaret ediyor. Kendisine yaklaşık 15 kişilik bir ekip eşlik ediyor. “Hayırlı Cumalar” ve “Hayırlı kandiller” diyerek giriyor dükkanlardan içeriye. Girdiği her dükkan gülerek karşılıyor Kılıç'ı. Kendisi de “Desteğinizi istemeye geldim” diyerek seçilmesi halinde partisinin ve kendisinin neler neler yapacağını anlatıyor. Bunu yaparken de akademik veriler kullanarak vatandaşa ayrıntılı bilgiler veriyor doğru biçimde anlatmak adına. Vatandaş da can kulağıyla dinliyor kendisini. Bazen sorular yöneltiyor esnaf, sıkıştırıyor köşeye genç adayı. Ama nafile. Sorulan her soruya detaylı ve uzun biçimde yanıt veriyor Kılıç. Vatandaşların çoğu diğer partilerdeki İzmir milletvekilli adaylarının çoğunun İzmir'e gelmeyi bırakın, İzmirli dahi olmamasından şikayetçi. Kılıç, “Ben ithal aday değilim” diyor ve ekliyor: “Aslanlar gibi buradayım!”

 Yemekte günün değerlendirmesi

Sıradaki randevu için gazeteci Osman Gencer'i ziyaret ediyor Kılıç. Herkesin keyfi yerinde. Birden bire bir sürprizle karşılaşıyoruz; içeriye MHP İzmir Milletvekili adayı Ahmet Kenan Tanrıkulu giriyor. Bu sürpriz sohbetin keyfini artırsa da vakti çok dar olduğu için izin istiyor Kılıç. Öğlen yemeği için girilen lokantada bir yandan çorbalar yudumlanırken diğer yandan günün değerlendirilmesi yapılıyor.

Mehteran sürprizi

Sıradaki durak Ege Bölgesi Kuşu Kasabası Dayanışma Derneği. Sürpriz bir karşılama töreni ile şaşırıyor ve seviniyor Kılıç; bir mehteran takımı karşılıyor kendisini, MHP'nin vazgeçilmez “Ölürüm Türkiyem” türküsü eşliğinde. Dernek üyeleri ile tek tek sohbet ediyor ve sorunlarını dinliyor.

Ardından geçtiği Tepecik esnaf ziyareti programında da mehteran takımı Kılıç'a eşlik ediyor. Halini sorup derdini dinlediği vatandaşların bazısı, Kılıç'ta gördükleri samimiyet ve dinamizme cevaben “Çak” diyorlar ellerini kaldırarak. Kadınlar, kendileri gibi bir kadın adayı mahallelerinde görünce balkondan bağırıp eve çaya davet ediyorlar. Kılıç ta kimseyi kırmayıp çıkıyor. Duyan komşu geliyor.

 Akşam pazarı

 Saat 18:30 oluyor ve Senem Kılıç, enerjisinden tek bir damla kaybetmeden Gürçeşme pazarında alıyor soluğu. Pazarda tek tek herkesle konuşuyor, kandillerini kutluyor. Elinde çekirdek çitleyerek dolaşıyor. Hatta bir ara tezgahın arkasına geçip “Gel vatandaş gel, Hatçe ninenin kirazlarından al, en iyi kiraz burada” diye bağırarak pazarcılık yapıyor. Herkesin yüzleri gülüyor.

Günbatımıyla final

Artık saat 20:00 oldu birazdan hava kararacak. Akşama başka bir randevusu olduğu için bitirmek zorunda kalıyor saha çalışmasını Senem Kılıç. İnsan, memleketin böylesine renkli, sempatik, enerjik ve donanımlı siyasetçilere ihtiyacı var diye düşünmeden edemiyor.Ege Meclisi Şeboy'u sahada gözlemledi

 

Yaklaşan genel seçimler öncesi seçim kampanyasına tam gaz devam eden Buca Eski Belediye Başkanı ve AK Parti 1. bölge milletvekili adayı Cemil Şeboy'un bir günlük seçim çalışmalarını takip ettik. İzmir'in 14 ilçesini kapsayan 1. seçim bölgesinin tamamında koşturan Şeboy, uzun yıllar boyunca belediye başkanlığı yaptığı İzmir'in Buca ilçesinde çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi. Biz de Ege Meclisi olarak yoğun bir tempoyla çalışan Şeboy'un bir gününü nasıl geçirdiğini merak ederek tüm gün birlikte dolaştık. 15 kişilik profesyonel bir ekiple çalışan Şeboy, sergilediği tempoyla kendinden daha genç adaylara taş çıkarttı


YUNUS EMRE KARABULUT / EGE MECLİSİ - Sabah erken saatlerde tüm ekibiyle bir araya gelerek toplantı yapan Şeboy, zorlu geçecek güne sıkı bir kahvaltı yaparak başlıyor. Kahvaltıda tüm ekibine moral aşılarken bir yandan da günün planlamasını yapıyor.

Ve ardından start veriliyor...

 


İLK DURAK KAYMAKAMLIK

Şeboy, bizimle geçirdiği günün ilk yarısını bürokratik makamları ziyaret etmeye ayırdı. Yoğun günün ilk durağı Buca kaymakamlığı oldu. Buca Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu'nu makamında ziyaret eden Şeboy, burada seçim çalışmalarından bahsetti ve gündemi değerlendirdi. Ardından ziyaretlerine kaymakamlık binası içerisinde bulunan ilçe emniyet müdürlüğünde ve nüfus müdürlüğünde devam etti. Maratonun ikinci durağı ise Buca Tapu Sicil Müdürlüğü oldu. Güne hızlı başlayan Şeboy ve ekibi, henüz öğlen olmadan dört ziyaret tamamladı.
 


Ziyaretler arasında konuştuğumuz Şeboy, AK Parti'nin en bilinen sloganlarından birini tekrarlayarak “Durmak yok, yola devam” diyor. Şeboy ve ekibi ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) doğru yol alıyoruz. Buradaki kısa ziyaretimizi de tamamladıktan sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gidiyoruz. Çok kalabalık bir eğitimci kadrosu karşılıyor Şeboy'u İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde. Şeboy, eğitimcilerle sohbete başlıyor ve kendisinin de Umurbey İlkokulu'ndan mezun olduğunu öğreniyoruz. Eski günleri yad ediyor bu vesileyle ve diktiği ağaçları gösteriyor sırayla. Eğitimin önemini vurgulayan bir konuşma yapıyor ve eğitime vereceği destekten ve projelerinden bahsediyor. Ardından “Her ne kadar eğitim kurumunda siyaset yapmaktan yana olmasam da” diye vurguladıktan sonra sağa sola çamur atmaktan ziyade çözüm odaklı bir rota izlediğini belirtiyor. Buradaki sohbetin tadı damağında kalsa da günün yorucu programı yetiştirmek adına müsaade istiyor ve Buca Avcılar Kulübü'ne gitmek üzere yola çıkıyoruz.


AVCILAR KULÜBÜ'NDE SICAK KARŞILAMA

Evet, sıradaki durak Buca Avcılar Kulübü. Şeboy'un geleceğini duyan kulüp üyeleri tam kadro karşılıyorlar ekibi. Bu sıcak karşılamanın ardında Şeboy'a bir de sürpriz hazırladıklarını görüyoruz; içeriden bir avcı yeleği getirip giydiriyorlar Şeboy'a ve poşunu bağlıyorlar. Ve sıra hatıra fotoğrafı çektirmeye geliyor. Üyelerden bir tanesi tutuşturuveriyor av tüfeğini eline. Şeboy, önce tüfekle fotoğraf çektirmek istemiyor, ancak hatıra fotoğrafı olacağı için çok da önemsemeden kabul ediyor ricayı.
 


Sırada Buca Kadın Doğum Hastenesi var... Başhekime gerçekleştirilen ziyarette hastane hakkında bilgi alıyor Şeboy. Ardından AK Parti döneminden önce hastanelerin durumunu ve vatandaşın hastane kuyruklarında yaşadığı sıkıntıları hatırlatıyor. Şimdi ise vatandaşın mağdur olmadığına ve ilaç kuyruklarında kimsenin beklemediğine dikkat çekiyor.


GÜN ARASINDA TOPLANTI

Saat öğleyi çoktan geçmiş durumda. Biraz dinlenip yemek yeme zamanı gelmişte geçiyor bile. Tüm ekip bir restorana giriyor. Yola 15 kişiyle çıkmışlardı, ama yolda ekibin geri kalanının katılmasıyla masada 20 kişi var. Şeboy hem yemek yiyor, hem de günün geri kalanının planlamasını gerçekleştiriyor. Günün ikinci yarısına başlamaya hazır artık ekip, resmi ziyaretlerin ardından şimdi halkın içine karışacak. İstikamet, Buca Sevgi Yolu.
 


ESNAF ÇAYI

Önce bir esnaf davet ediyor tüm ekibi dükkanına. Dışarıya sandalyeler kuruluyor ve çay söylüyor herkese. Keyifli bir sohbet başlıyor. Belediye başkanlığı yaptığı dönemde Buca ilçesinde gerçekleştirdiği projeler hakkında detaylı bilgiler veriyor Şeboy. İlgi çok yoğun, Buca'da herkes durdurup selam veriyor kendisine. Kimi hatıra fotoğrafı çektirmek istiyor, kimi ise sohbet ediyor uzun uzun. Şeboy teker teker bütün dükkanlara giriyor, herkesin sorunlarını ve isteklerini tek tek dinleyerek notlar alıyor, çözüm önerileri sunuyor. Bir kıraathaneden sesleniyorlar “Başkan, buyur gel” diye. El sallıyor Şeboy ve girip oturuyor, başı bir anda kalabalıklaşıyor. Vatandaş Şeboy'u görmekten mutlu.
 


OTOKENT'TE GÜNÜN FİNALİ

Saat 17:00... Son ziyareti gerçekleştirmek üzere ekip Otokent'e doğru yola koyuluyor. Burada da tüm esnaf karşılıyor Şeboy ve ekibini. Sonrasında Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Demir'in makamında devam ediyor sohbet.
 


Yorucu bir gün geçiren AK Parti İzmir 1. bölge milletvekili adayı Cemil Şeboy ve ekibi, yoğun geçen günün sonunda yorulmuş görünmüyorlar. Ancak artık akşam oldu. Yarın yeni bir maratona başlamak üzere dinlenmek şart.
 
MHP 2'nci bölge adayı Murat Koç'un “bir gününü” takip ettik


 

7 Haziran genel seçimlerinde sona adım adım yaklaşırken heyecan arttı. Hem vatandaş hem de seçime girecek adaylarda tatlı bekleyiş sürüyor. Ege Meclisi'nin “Adaylarla 1 Gün” bölümünün bu hafta ki konuğu Milliyetçi Hareket Partisi İzmir 2'nci bölge adayı Murat Koç. Yerinde bir saniye duramayan, bir yerden bir yere adete ışık hızıyla giden vekil adayının bir günlük mesaisini sizin için izledik


YUNUS EMRE KARABULUT / EGE MECLİSİ - 15 kişilik dev ekibiyle buluşuyor sabah Murat Koç. Gün boyu sürecek hummalı koşuşturmanın altından kalkabilmek için  güzel bir kahvaltıyla başlamak gerek güne. Ancak kahvaltısını bile seçim çalışması esnasında yapıyor. Tarihi Havagazı Fabrikası'nda, İzmir Sanayici İş Adamları Derneği'nin (İZSİAD) tüm MHP adaylarının konuk olduğu etkinliğe katılıyor ilk olarak. Tüm MHP'li adaylarla çaylarını yudumlarken gündem kritiği ve planlama yapılıyor. Üç evladı olan Murat Koç'un İZSİAD üyesi olan çocukları da gelmiş toplantıya hem diğer vekil adaylarına soru sormak, hem babalarına destek olmak adına.

“VATANA HİZMET ŞART”

Şimdi Koç, saha çalışmasına başlamaya hazır. Ekip toparlanıyor. Üç minibüs geliyor ve koşuşturma başlıyor. Bir elinde telefon, diğer elinde bilgisayar, gözünde gözlük oturur oturmaz başlıyor Murat Koç çalışmaya. Arada gülümsüyor ve ekibiyle dertleşiyor: “Vatana hizmet şart. Bir dakika kaybedecek zamanımız yok...”

KIRAATHANE SOHBETİ

Günlerden Cuma ve vakit de öğlen olduğu için Cuma namazı kılınıyor ve ardından kısa bir yemek molası veriyor ekip. Yemeğin ardından istikamet İzmir'in Çiğli ilçesi. Hızlı adımlarla ilerliyor ve bir kıraathaneye giriyor. Kendisini tanıtıyor ve “Sizden biriyim. Dualarınızı almaya geldim” diyor. Halktan biri. Teker teker el sıkışıyor tüm vatandaşlarla. Anlatmaya başlıyor yapacaklarını. “Eğer bir sorunuz olursa elinizdeki broşürde telefon numaram var. İstediğiniz zaman beni arayabilirsiniz” diyor. Kıraathanedekilerin “İşte böyle olmalı zaten benim vekilim” dediklerini duyuyoruz.

SÜRPRİZ AÇILIŞ

Yoldan geçerken bir vatandaş sesleniyor. Anlaşılan yeni bir dükkan açılışı var. Rica ediyorlar Murat Koç'tan açılışı gerçekleştirmesi için, kendisi de kırmıyor. Dükkan sahibini tebrik ederek bayanları iş hayatında görmekten duyduğu mutluluğu dile getiriyor. “Ya Allah Bismillah” diyerek kesiyor kurdeleyi. “Ayağım uğurludur” demeyi de ihmal etmiyor.

Ardından “İlk alış verişi ben yapayım” diyerek dükkana giriyor. Ve sohbete başlıyorlar hep birlikte. Vatandaş tanıyor zaten onu. O da “Dualarınızı eksik etmeyin üzerimden” diyor.

ESNAFTAN SICAK İLGİ

Yolumuza devam ediyoruz kalabalık ekiple. Gittiği her yerde büyük ilgi görüyor Murat Koç. Kendisinin de iş adamı olmasından dolayı esnafın sorunlarına yabancı olmadığını söylüyor ve esnafa anlattıklarıyla da bunu kanıtlıyor.

Çözüm önerilerinden bahsediyor. Genç işsizlere istihdam sağlamaktan ve vatana sahip çıkmaktan. Hatta saha çalışması için girdiği yerler, “Bizimle zaman kaybetmeyin” diyorlar, “Biz zaten sizdeniz. Gidin de bilmeyenlere anlatın kendinizi...”

HALKIN İÇİNDE

Girilmedik dükkan, gezmedik esnaf bırakmıyor Koç. Araçlara yakıt almak için girilen benzin istasyonunda da vatandaşlarla sohbet ediyor. Otobüs duraklarında bekleyen vatandaşlara anlatıyor çalışmalarını. Durmak, yorulmak bilmiyor. Çiğli kazan Murat Koç kepçe. Yollar aşındı desek yalan olmaz hani. Vatandaş balkonlardan sesleniyor. Kimi el sallıyor, kimi  inandığı bu halk adamına samimiyetle, “Abi gel yukarıya bir çay ikram edelim” diyor.

 

Gün böylelikle sona eriyor. Murat Koç'un bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjisi var ve taşıdığı bu enerjiyi sokağa, insanlara başarıyla yansıttığını ifade edebiliriz. Günün sonunda ekip, yorgun ama bir sonraki gün için motivasyonlu biçimde akşamı geçirmek için vedalaşıyor.

 


ETİKETLER : Senem Kılıç mhp mhp izmir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SEÇİM 2015 haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber