RSS / XML
16-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi Ali Engin'i ağırladı

19-05-2015 08:48:25
A+ A-
Her pazartesi SKY TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Ege Meclisi programının bu haftaki konuğu CHP Milletvekili Adayı Ali Engin, 7 Haziran seçimlerine az bir zaman kala CHP’nin seçim kampanyasını ve milletvekili olması halinde gerçekleştireceği icraatları anlattı.

Antalya Satılık

CENGİZHAN EREN/ EGE MECLİSİ- Her hafta birbirinden farklı konuklarla gündemin ve siyasetin nabzını tutan Ali Talak’la Ege Meclisi programının bu haftaki konuğu CHP eski İl Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Adayı Ali Engin oldu. 7 Haziran Genel Seçimlerine az bir süre kala seçim süreci ve Türkiye gündeminin enine boyuna masaya yatırıldığı programda gerçekleştirdiği ziyaretlerden edindiği izlenimleri aktaran Engin, diğer seçimlerde vatandaşların AK Parti’ye oy vereceklerini açıkça söylemelerine rağmen bu seçimde böyle bir durumun olmadığı dile getirdi.

“CHP’YE YAKLAŞIYORLAR”

Sözlerine seçim sürecinden söz ederek başlayan Engin, “2 aydan beri sahadayız. Hem sahadayız, hem onlarla görüşüyoruz. Bu güne kadar ihmal ettiğimiz kesimler vardı, onlara gidiyoruz. Genel Başkanımızın çiftçiye ve emekliye bir şeyler vaat etmesi, onların gözlerinin parlamasına neden olduğunu gördük bu dönemde. Birçok insan belli nedenlerle geçmişte AK Parti’ye vermiş. Ama artık onların ülkeyi sefalete götürdüğünü gördükçe CHP’ye yaklaştığını görüyorum” dedi.

“İLK DEFA BİR KARGAŞA OLMADAN SEÇİME GİDİYORUZ”

Talak’ın, “CHP ön seçim yaptı ve siz de kazanacak sıradasınız. Ön seçimi nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusuna,  “Bu ön seçim artık kurumsallaşacak. Hem bize, hem Türkiye’ye örnek olan bir uygulamaydı. Ben zaten ön seçimi savunuyordum ve hiç kuşku duymadan ön seçime gireceğimi ilettim. Kontenjanda isteyebilirdim. Fakat sözlerimin arkasında durdum ve ön seçime girdim. Bundan sonra bütün seçimler öncesinde partililerimiz ön seçim isteyecek. Lider suntası ilerleyen yıllarda tamamen kalkacak. Ve partililer karar verecek her şeye. İlk defa parti içerisinde bir kargaşa olmadan seçime gidiyoruz. Kimse, ‘ben neden aday olmadım’ demeden bir seçime gidiyor.” açıklamasını yaptı

“YÜZDE 55’E YAKIN OY ALACAĞIZ”

Engin’in sözlerinin ardından Talak, “Mevcut oylar ortadayken siz hangi bölgelere ağırlık veriyorsunuz? Partinin sistemi, programı nedir?” diye sordu. Engin soruya, “Partimizin hedef kitlesinde çiftçiler ve emekliler var. Çiftçilere mazot 1.5 liraya verilecek gübrede ise indirime gidilecek. Bayramlarda emekliye ikramiye olacak ve en düşük maaş bin 500 lira olacak. Birinci bölge ve ikinci bölgede de toplam yüzde 55’e yakın oy alacağımızı düşünüyorum. MHP’ye geçmişte giden oylarımız, yeniden gelecek” şeklinde cevap verdi.

BERABER KALKINACAĞIZ

Açıklamalarına HDP’nin barajı aşıp aşamayacağı yönündeki düşüncelerini ifade ederek devam eden Engin, “Ben HDP’nin 2. Bölgede başarılı olacağına inanmıyorum. Çünkü oradaki seçmen bayrağına ve birliğe, bütünlüğe önem veren bir seçmen…” dedi. Engin’in konuya yönelik açıklamaları şu yönde oldu: “Ben İzmirli seçmeni nereden gelirse gelsin, kim olursa olsun bir olarak görüyorum. CHP, gençlerle, kadınlarla, geçmişiyle geleceğiyle bir olarak yaşayan bir şehir... Bizim temel hedefimiz de tüm Türkiye’yi İzmir gibi yapmak. İstanbul ve Ankara’daki gibi her tarafı beton yığınına çevirmek, ormanları yıkmak istemiyoruz biz. Bunlar vandallık çünkü. Altın yumurtlayan, tavuğu hemen kesmek… Doğayla, toplumla beraber kalkınmak...

AKP ilk geldiği günden bu yana her yeri yıkıp betona dökmek, borçlanmak olarak algıladı. Bu gün adalet yok, kalkınma borçlanma, eşitsiz büyüme. Büyüme deniyor ama bir sürü işsiz var. Yani kalkınmada da sorun var. Her akşam övündükleri havalimanı ve köprü gibi yatırımların hepsi borçlanarak yapılan şeyler. Bizim isteğimiz dünyadaki marka şehirlerle bizim şehirlerimiz yarışsın istiyoruz.

İZMİRLİLERİN SORUNLARINA EĞİLECEĞİM

Üstelik kalkınmada da ayrımcılık var. Bakıyorsunuz İzmir CHP’li diye bütün fabrikalar Manisa’ya taşınıyor. Niye? Başbakan yardımcısı Manisalı diye. Her ilin Başbakan çıkarmak gibi bir durumu yok maalesef. Biz bu adaletsizliği oradan kaldıracağız. Biz eğitimdeki geri bırakılmışlığını ortadan kaldıracağız. İzmir’i ve bütün şehirleri her anlamda geliştireceğiz. Ben İzmir milletvekili adayıyım bu anlamda Büyükşehrimizin gelişimini artıracağım. İzmirlilerin sorunlarına eğileceğim. ”

“TIPKI GEZİ’DE OLDUĞU GİBİ”

Anlattıkları vaatlerin gerçekçi ve ayağı yere basan projeler olduğunu ileri süren Engin, “Biz zaten emekliye maaşı hemen, çiftçiye vergi indirimini bir yıl sonra vereceğiz. Biz yeni bir bölüşüm önereceğiz. Siyaset aslında normalleşmeye başladı. Diğer partilerde farklı rakamlar önerdi. 5 bin lira önermek Türkiye gerçekleriyle mümkün değil. İyi kazandıran ve aile anlayışını önemseyen bir seçim kampanyası yürütüyoruz. Ötekisi olmayan, ayrımcı olmayan bir seçim kampanyası yürütüyoruz Biz bu kampanyayı sadece CHP’ye oy verenlere vermeyeceğiz. Herkese, toplumun tüm kesimlerine vereceğiz. İşsizliği minimize edeceğiz. Bu olmazsa çok farklı sorunlar ortaya çıkar. Diktatörlükle bu istekleri bastırmaya çalışan bir anlayış ortaya çıkacak tıpkı Gezi’de olduğu gibi…” dedi.

“ÖTEKİLEŞTİRME YOK”

Türkiye’nin giderek yaşanılması çok zor bir ülke olma yolunda ilerlediğini dile getiren Engin, “Maalesef ülkemizde artık ne zaman vergi cezası yiyeceğiniz, hangi yargıcın görevden alacağı, hangi gazetecinin işine son verileceği ve hapse atılacağı belli değil. Türkiye’de ilk yapması gereken hukuk sitemini ve eğitim sistemini yeniden rehabilite etmeliyiz. CHP olarak, ‘Biz Geleceğiz AKP kadrolarını değiştireceğiz’ demiyoruz zaten. Yeniden kurallar getireceğiz. Tıpkı eskiden olduğu gibi objektif kriterler getireceğiz. Şimdi sınavlardan 100 dahi alsanız, mülakattan geçemiyorsunuz. Yeniden hukuku tesis edeceğiz. Partizanlık ve yandaşlık olmayacak. Eşit şekilde hizmet edeceğiz. Bir ülkede adalet varsa öfke ve ötekileştirme yok” ifadelerini kullandı.

SESSİZ ÇOĞUNLUK CEVABINI VERECEK

“Gittiğimiz yerlerde insanlar, anlattıklarımızın ne kadar olumlu karşıladıklarını söylüyorlar.” diyerek seçim kampanyasına da değinen Engin, “Özellikle emekliler bizim söylemlerimizden oldukça memnun. Ben partinin her kademesinde çalıştım. Her kampanyada görev aldım. İlk defa CHP’nin tartışılmadığı ve takdir edildiği bir süreç yaşıyoruz. Ben şimdiye kadar AK Parti’ye oy vereceğim diyen seçmene rastlamadım. Daha önce AKP uygulamalarını öven, Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini belirten seçmenler vardı ama şimdi insanlar bu partiye oy verdiklerini saklıyorlar.  Bu çok açık bir şekilde görülüyor. Çünkü o telefonlarda oğlum o paraları şuna ver, buna ver lafları unutulmuyor. Bu demokrasimiz ne kadar geri olursa olsun kabul edilebilecek bir şey değildir. Bizim insanımız her zaman tepkisini sandıkta gösterecektir. Bu sessiz çoğunluk işte o zaman gerçek cevabını gösterecek” diye konuştu.

KOOPERATİFÇİLİĞİ YENİDEN GETİRECEĞİZ

İktidara gelmeleri halinde tarıma büyük destek vereceklerini belirten Engin, “Mesleği çiftçilik olan birçok vatandaşımız var. Hollanda gibi bir ülkenin 160 milyar dolar tarım hacmi var. Bizim bunun yarısı kadar yok. Biz neden yapamıyoruz. Bizim insanımız tembel mi? Hayır! Üstelik çalışkan ve her şeye rağmen toprağını bırakmıyor. Bunca krediyi ödemesine, en pahalı mazotu kullanmasına rağmen devam ediyor.  Biz daha çok üretime yöneleceğiz ve işsizlere iş bulacağız. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesinin yaptığı gibi köylüyü kooperatifleştirmeye götüreceğiz. Artık köylünün ürünü fiyat istikrarsızlığıyla ucuza alınamayacak hem üretim garanti altına alınacak, hem tüketim. Kooperatifçiliği, AKP hükümeti komünist işi diye insanlardan soğuttu.

Bu gün dünyanın her alanında kooperatifçilik yapılmaktadır. Bunun özendirilmesi gerekir. Kooperatifler başıbozuk olmayacak bizim hükümetimizde. Her türlü harcamaları ve eğitimi sağlayacak. Yani çiftçiyi ve çiftçiliği ayağa kaldıracağız. Köylümüzü ürettiğini otellerde satacağız ve ihraç edeceğiz.  Tarıma dayalı sanayiyi teşvik edeceğiz. Yeni teknolojilerden yararlanacağız. ” şeklinde konuştu.

8 HAZİRAN SABAHINDA

Milletvekili olduğunda gerçekleştireceği projelerden de bahseden Engin, “Bu gün birçok insan, İzmir’e inancıma müdahale edilmeyecek, etnik kökenimden dolayı sorumlu tutulmayacağım, demokrasiye bağlı kalacağım, istediğim gibi yaşayacağım diye geliyor. Bunu korumaya devam edeceğiz. Bu avantaj İzmir için. Uzlaşmacı, demokratik bir anlayışla yapacağız bunu. Her şeyden önce milletvekili toplumu bölmeyecek. Hükümet olursak Büyükşehir Belediyesi’nin engellenen projelerine izin verilmesini sağlayacağım. Bu gün İzmir’in et entegre tesisini İzmir’in elinden aldılar. Hiçbir yapı izni yok. Bunları gidereceğiz.

Daha 8 Haziran sabahında Et Entegre Tesisini İzmir’e kazandıracağız. İzmir körfezi ki Aziz Kocaoğlu’nun projesidir, bunu hayata geçireceğiz. İzmir Körfezi temizlenecek ve 1 milyar dolar harcanacak oraya. Çandarlı Limanı’na başlayacağız. ÇED yenileme projelerine başlayacağız. Kısaca şehrin kalkınması ve zenginleşmesi olarak her şeyi yapacağız. Görevim de bu zaten, ben siyaseti mevki makam için yapan bir insan değilim. Sade şekilde yaşayan bir insanım. Hep öyleydim ve öyle olmaya da devam edeceğim” dedi.

“SİYASET ÇOK PAHALI HALE GELDİ”

Talak’ın seçim yarışının eskisi gibi ilerlemediğini öne sürmesi üzerine konuşan Engin, ”Dünyanın her tarafında partililerin verdiği siyasi mesajlar, televizyonlar aracılığıyla veriliyor. Televizyonlarda broşürlerimizi ulaştırmaya çalışıyoruz.  Meslek kuruluşlarını, sendikaları geziyoruz. Kahvehanelere gidiyoruz.  Öte yandan artık siyaset de çok pahalı bir hale geldi. Devletin verdiği ödenekler de maalesef yetersiz. İktidar ile orantısız bir yarış içine girdik. Evet, kampanya daha canlı geçebilir bizim açımızdan fakat bunun için milyarlara ihtiyacımız var. Ama elimizden geldiğince sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ve bunu gerçekten de başarıyoruz” diye konuştu.

BUNU DA KEMAL KILIÇDAROĞLU YAPAR

“AKP’nin ise birçok açıdan seçmen kaybettiğini düşünüyorum” diyen Engin, en büyük rakiplerinin AK Parti olduğunu belirterek, “Bizim asıl amacımız da AKP’den oy almak. Diğer küçük partilerle ilgili bir sorunumuz yok. En büyük amacımız siyaseten AK Parti’ye zarar vermek. Şu an amacımız AKP’nin nu ülkeyi getirdiği noktayı karalamadan, doğru şeylerle anlatmak istiyoruz. Yaşanabilir bir Türkiye vaat ediyoruz. Gerek refah içinde, gerek adil bir şekilde yaşanabilir bir Türkiye istiyoruz. Bunu da yıllarca dürüstlüğüyle, namusuyla bürokratlık yapmış Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştireceğine inanıyorum” ifadeleriyle sözlerini sürdürdü.

 “PEK ÇOK SORUN KOALİSYON ZAMANINDA ÇÖZÜLDÜ”

2. Bölge’de en çok oyu Karşıyaka ve Çiğli gibi ilçelerden oy alacaklarını belirten Engin, Karşıyaka’dan Yüzde 70’in üzerinde oy alacaklarını belirtti. Tek başına iktidar olmalarının da seçim aritmetiğine göre mümkün olduğunu sözlerine ekleyen Engin, “Millet ne derse o olur, milletin iradesi ne söylerse o olur. Eğer koalisyon derse koalisyon. Türkiye’nin pek çok sorunu koalisyon döneminde çözülmüştür. Şu an iktidar olma misyonunu gerek söylemleriyle, vaatleriyle CHP üstelenmiş durumda” ifadelerini kullandı. Engin ayrıca İzmir’de Kılıçdaroğlu’nun 10 milletvekili hedefinin çok uzak bir hedef değil, 9 milletvekili çıkaracaklarını kaydetti.

“BUNU YAPMAZSANIZ İTİBARINIZ SIFIR OLUR”

Sözlerini hedeflerini özetleyerek sonlandıran Engin şu ifadeleri kullandı: “Biz herkese ev verelim, araba verelim demiyoruz. İstiyoruz ki en gariban insan da 75 m2 eve sahip olabilsin, en garibanda çocuğunu rahatça okutabilsin. Biz servet düşmanı değiliz. Değer yaratmanın, zenginleşmenin karşısında olan bir parti değiliz. Eğer siz fikir üreten, değer üreten, sanat üreten bir toplumsanız, dünyada bir itibarınız var. Bunu yapmazsanız itibarınız sıfır olur. Biz parti olarak her zaman bu ülkeyi hak ettiği itibara kavuşturmak için mücadele ettik.

“İKİNCİ KEZ ADAY OLUR MUYUM BİLMİYORUM”

Görev bittikten sonra da başka arkadaşların önünü açacağım. İşime, aileme döneceğim. Siyaset bir meslek değil. Daha önce il başkanı olmam istendi. Görevimi hakkıyla yaptığımı düşünüyorum. İkinci kez milletvekili olur muyum bilmiyorum. Ama benim bir mesleğim var. Onu yapacağım. İzmir için değer yaratmaya farklı şekilde devam edeceğim. Bunlar ileride konuşulacak şeyler, belki ikinci kez aday olmam konusunda istek ve ısrar olursa o zaman elbette yeniden konuşuruz.” 


Ege Meclisi Ali Engin'i ağırladı ege meclisi... paylaşan: egemeclisi
Ege Meclisi Ali Engin'i ağırladı ege meclisi... paylaşan: egemeclisi
Ege Meclisi Ali Engin'i ağırladı ege meclisi... paylaşan: egemeclisi
ETİKETLER : ali engin ali talak ege meclisi sky tv chp milletvekili
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber