RSS / XML
14-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

HDP İzmir adayı Kürkçü, seçim sürecini değerlendirdi

21-05-2015 11:38:08
A+ A-
HDP İzmir 1'inci bölge milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü, Ege Meclisi'ne özel açıklamalarda bulundu. Genel olarak her yerde oylarını yüzde 100 artırmayı hedeflediklerini belirten Kürkçü, bu bağlamda İzmir'de de yüzde 15 oy almayı hedeflediklerini söyledi. İzmir'deki tüm gençlerin, kadınların, Alevilerin ve Kürtlerin oylarına talip olduklarını belirten Kürkçü, “İzmir'in her yerinde çok büyük hüsn-ü kabul gördük. MHP'liler dahi 'HDP barajı geçmesin' demiyorlar, hatta 'Geçsin' diyorlar” dedi. Kürkçü, İzmirlilerin kentin yerel ihtiyaçlarından ziyade Türkiye'nin meselelerini göz önüne alarak oy kullanacaklarını ifade etti

Antalya Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ – Ege Meclisi'nin “Ankara Yolcuları” bölümü için özel açıklamalarda bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir 1'inci bölge 1'inci sıra milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü ile partisinin il binasında bir araya geldik. Kürkçü, Çözüm Süreci'nin odağında bulunan HDP'nin oluşturacağı siyasette merkezi ilginin Türkiye'nin bütün ezilenlerinin ortak sorunlarına dönük olacağını söyledi. İzmirlilere tek sunacakları gündemin bu olmayaıcağını altını çizen Kürkçü, “Tabi ki aktüel olarak ortada bir çatışma olduğu için ve bu çatışma da ancak barış ile sona erebileceği için Kürt meselesinin çözümünde aktif rol almaya devam edeceğiz. Ancak İzmir'de bizim konuşacağımız tek konu elbette bu olmayacak” dedi.

“İZMİR'DE 1 MİLYON KÜRT VAR”

İzmir'de hatırı sayılır bir Kürt nüfus olduğunu vurgulayan Kürkçü, “Tahminen İzmir'in dört milyonu aşan nüfusunun bir milyona yakın bölümünü, buraya çeşitli zamanlarda ve çeşitli nedenlerle göçmüş Kürtlerden oluşuyor. Ama İzmir zaten bir göçmen kenti. İzmir'de yaşayan ve İzmir doğumlu olan kişilerin sayısı, İzmir'in nüfusunun yüzde 25'ine denk geliyor. Demek ki İzmir nüfusunun yüzde 75'i, en azından ikinci kuşak göçmenlerden oluşan ve hayat, iş ve gelecek mücadelesi içindeki insanlar. Bu nedenle İzmir'de merkez siyasetin Kürt sorununa odaklanması, İzmir'de insanların en çok ihtiyaç duydukları bir şey değil. Ama bu konu, Türkiye'nin merkez siyasetinin odağında olduğu için HDP, bunu İzmir'de de dillendirecek. Demek ki biz, Türkiye'nin bütün sorunlarının kesiştiği bir noktada siyaset yapıyoruz” diye konuştu.

“KALEİDOSKOP” ETKİSİ

İzmir'de kendilerine yönelik büyük bir ilginin olduğunu belirten Kürkçü, “Bizim şu ana kadar İzmir'de yürüttüğümüz çalışmalara baktığımızda aldığımız tepkilerin bize gösterdiği şey, toplumun bütün kesimlerinden büyük bir sempati aldığımız ve insanların bizden büyük beklentileri olduğu. Bugüne dek yaptığımız muhalefet ve doğru bildiklerimizdeki ısrarımız, toplumda hoşnutluk yarattı. Sosyalistlerin bu süreçte Kürt halkının temsilcileriyle yan yana bulunması, insan hakları savunucularının, feministlerin, ekolojistlerin bu süreçte yan yana olması, genç seçmenlerin gözünde HDP'yi bir çeşit kaleidoskop gibi kılıyor. HDP'ye hangi yönden bakarsanız, ne yöne çevirirseniz bir başka güzel şekil görüyorsunuz” ifadesini kullandı.

“MHP'LİLER BİLE BARAJI GEÇMEMİZİ İSTİYOR”

HDP'nin, başkanlık sisteminini önlemek adına mecliste önemli bir rol üstleneceğini vurgulayan Kürkçü, “Bu, MHP'lisinin de CHP'lisinin de HDP'ye sıcak bakmasına yol açıyor. MHP'liler dahi 'HDP barajı geçmesin' demiyorlar, hatta 'Geçsin' diyorlar. MHP'li vatandaşların çokça olduğu Bayraklı Sevgiyolu'nda dolaştık ve insanlar verdiğimiz bildirileri aldı, bizimle açıkça konuştular. İlk kez arada bir husumet olmadan diyalog kurabildik. Bu, çok olağanüstü bir durumdur” dedi.

“HEDEF YÜZDE 15”

Cumhurbaşkanı seçimlerinde İzmir'de yüzde 7-8 bandında oy aldıklarını hatırlatan Kürkçü, merkezi bir hedef olarak seçime girdikleri her yerde oylarını yüzde 100 artırmayı koyduklarını belirterek “Bu da demektir ki İzmir'de hedefimiz, yüzde 15 gibi bir oy almaktır. Bu gerçekleşebilir mi? Bence gerçekleşebilir. İzmir'de yaşayan tüm gençlerin, kadınların, Alevilerin ve Kürtlerin oylarına talibiz. İnsanları HDP'ye davet ediyoruz ve ben bu davetin kabul göreceğine inanıyorum. Çünkü İzmir'in her yerinde çok büyük hüsn-ü kabul gördük” diye konuştu.

“İZMİRLİ GENEL SİYASETE BAKACAK”

İzmir'e daha önce çok geldiğini, ancak bu kez farklı bir anlamla İzmir'de bulunduğunu dile getiren Kürkçü, “İzmir'in temsil hakkını istemek başka bir şey. İzmirliler de bu vekaleti vermekte cimri davranmayacaklar gibi görünüyor. Pasaport'ta, Kordon'da da insanları gözlüyorum, Çimentepe'de, Kadifekale'de de insanlarla konuşuyorum. Onlar İzmir'in yerel ihtiyaçlarından ziyade Türkiye'nin meselelerini göz önüne alarak oy kullanacaklarını ifade ediyorlar. Çünkü bu bir yerel seçim değil sonuçta. Bu seçimde İzmirliler, İzmir'in Türkiye'deki genel gidişat karşısında tutması gereken rol ile ilgili olarak oylarını kullanacaklar” ifadesini kullandı.


ETİKETLER : Ertuğrul Kürkçü hdp hdp izmir izmir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SEÇİM 2015 haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber