RSS / XML
19-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Cemil Şeboy Ege Meclisi'ne konuştu

22-05-2015 13:32:03
A+ A-
Buca Belediyesi Eski Başkanı ve AK Parti İzmir 1'inci bölge milletvekili adayı Cemil Şeboy, milletvekili olması durumunda hayata geçirmeyi düşündüğü projelerini Ege Meclisi'ne anlattı. Öncelikli olarak ilgileneceği konuları kentsel dönüşüm, metro inşaatları ve Karşıyaka-Üçkuyular köprüsü olarak sıralayan Şeboy, “Bunları hayata geçirmek için Aziz Bey ile de her tarafta çalışırız. Yeter ki güzel, kente katkısı olan bir proje olsun” dedi

Diyarbakır Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - AK Parti İzmir 1'inci bölge milletvekili adayı Cemil Şeboy ile “Ankara Yolcuları” bölümümüz için İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nde buluştuk. Yoğun programı içinde milletvekili seçilmesi halinde yapacaklarını anlatan Şeboy, Ege Meclisi'ne özel açıklamalarda bulundu. “Bizde arazi vitesi var, dağ tepe tırmanıyoruz, araziden gelen bir siyasetçi adayıyım” diyen Şeboy, milletvekili olması durumunda, belediye başkanı olarak yapamadığı hizmetleri hayata geçireceğini söyledi. “Nedir belediye başkanıyken yapamadıklarınız?” sorusuna Şeboy, kentsel dönüşüm, metro çalışmaları ve Karşıyaka-Üçkuyular köprüsü diyerek yanıt verdi.

“İZMİR USTASINI BULAMADI”

Kentsel dönüşümü İzmir için olmazsa olmaz bir süreç olarak nitelendiren Şeboy, “Bu kentin yüzde 65'i 8-9 şiddetindeki bir depremde yıkılacak durumda. Bu da binlerce ölü demektir. İzmir'in bu durumdan kurtulması gerekir. Çünkü İzmir çok güzel ve çok önemli bir kent. İzmir işlenmemiş bir mücevher. Ama İzmir ustasını bulamadı” dedi.

YASA TEKLİFİ HAZIRLAYACAK

Kentsel dönüşümü daha pratik biçimde uygulanır hale getirecek bir yasa teklifi hazırlayacağını belirten Şeboy, “Bazı belediyeler ayak diretiyor kentsel dönüşüm konusunda. Kendi ağırlaştırılmış şartlarını koyuyorlar. O yüzden uygulanamadı İzmir'de kentsel dönüşüm. Benim hazırlayacağım yasa teklifiyle haritayı önümüze koyacağız ve ana arterleri belirledikten sonra diyeceğiz ki 'Minimum parsel büyüklüğü 1000 metre olacak.' Beş altı tane 200 metrelik gecekondu varsa hepsini birleşecek. İlaveten yol altı metreyse sağdan ve soldan beşer metre terk edeceksin. Altı metrelik yol, böylece 16 metre olacak. 1000 metrelik arsaya da en fazla yüzde 30 imar vereceksin. Kalan 700 metre içine otoparkını yap, yeşil alanlarını yap, sosyal donatı alanlarını yap. Yukarı doğru ise serbest bırakacağım, 1000 metreye 2,5 emsal vereceğim. Bu yasa bütün Türkiye'de uygulanacak ve bu şekilde sadece İzmir'de yüz binlerce arsa üretilmiş olacak” diye konuştu.

METRO VE KARŞIYAKA KÖPRÜSÜ

İZBAN'ın kenti ikiye böldüğünü belirten Şeboy, “Ben metronun peşine takılacağım. Benim İzmir'de planlamış olduğum 65 kilometrelik, yer altından giden metro projem vardı. Aliağa'dan Torbalı'ya kadar giden hatta ben metro diyemiyorum. Karşı tarafta adamın evi var, evine gidemiyor. Yüzlerce metre dolaşmak zorunda kalıyor. İZBAN'ın şehir içinde yer altından gitmesi lazımdı. Bu, İzmir'i ikiye böldü. Karşıyaka'ya köprü yapılması şart. İki yaka küs gibi. Karşıyaka'da yaşayanlar deniz için Foça'ya gidiyor, ama köprüyü yaparsak herkes her yere gidecek. Turizm artacak. Turizm açısından da köprünün kente büyük faydasız olacak” ifadesini kullandı.

“AZİZ BEY İLE ÇALIŞIRIZ”

Şeboy, olumlu projeler için parti ayırt etmeksizin belediyelerle bir araya geleceğini vurgulayarak “Bunları hayata geçirmek için Aziz Bey ile de her tarafta çalışırız. Yeter ki güzel, kente katkısı olan bir proje olsun” dedi.

“KEMERALTI'NDA SİT DIŞI YAPILARI YIKACAĞIM”

İzmir'in tarihi Kemeraltı bölgesine özel bir ilgi duyduğunu ve çarının şu anda yoğun bakımda olduğunu dile getiren Şeboy, “Kemeraltı'ndaki korunması gereken yapıların envanterini çıkaracağız, SİT kapsamında olmayan yapıları ise ortadan kaldırarak gerçek Kemeraltı'nı ortaya çıkaracağız. Ayrıca Ortaçağ'da olduğu gibi Kemeraltı'nın liman özelliğini ön plana çıkaracak kanal projesiyle Kemeraltı kurtulacak” diye konuştu.

“MAKYAJI AKAN KADIN”

Şeboy, Büyükşehir Belediyesi'nin Kemeraltı konusunda yaptığı çalışmaları yetersiz bulduğunu belirterek “Kemeraltı'nda şimdi yapılan olay, 80 yaşındaki kadına her gün makyaj yapmaktır. Geçtiğimiz gün olduğu gibi bir yağmur yağıyor ve bütün makyaj akıyor” ifadesini kullandı.

“VEKİL OLUNCA ANKARA'DA DURAMAM”

Vekil olması durumunda izin isteyerek Ankara'da durmayacağını belirten Şeboy, “Belediye başkanıyken de saat yarıma, bire kadar belediyede durur, sokağa atardım kendimi. 15 sene açık görüş uyguladım ben, kapı açık durur ve herkes randevusuz gelip derdini anlatır. Yapacağım işin sözünü verirdim, yapamayacağım bir şeyse de 'Kusura bakma, benim buna gücüm yetmez' derdim. O yüzden 15 yıllık başkanlığın ardından şimdi gönül rahatlığıyla sokakta gezebiliyorum. Çünkü tutamayacağım söz vermedim hiçbir zaman. O yüzden şimdi meclis bana yarı açık bir cezaevi gibi gelecek. Zor dururum orada ben” diye konuştu.


ETİKETLER : cemil seboy ak parti ak parti izmir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SEÇİM 2015 haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber