RSS / XML
14-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

AK Partili aday sandığa günler öncesinden gitti!

26-05-2015 10:00:41
A+ A-
7 Haziran seçimleri öncesi İzmir adayları içinde oyunu kullanan ilk isim belli oldu. AK Parti İzmir 1.Bölge adayı Ozan Ceyhun oyunu Almanya’da kullandı

Didim Satılık

BÜNYAMİN DOBRUCALI / EGE MECLİSİ-  ‘Türk kökenli Alman siyasetçi’ olarak uzun yıllara yurt dışında siyaset yapan Ozan Ceyhun, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti’den İzmir Milletvekili olabilmek için ter döküyor. İzmir 1.Bölge 5.sıra adayı olan Ozan Ceyhun bu seçimde partisine İzmir’den değil, Almanya’nın Frankfurt kentinden destek oldu. 31 Mayıs’a kadar devam edecek olan yurt dışında oy kullanma uygulamasından faydalanan Ozan Ceyhun İzmir’den 2 bin 611 kilometre uzakta bulunan Frankfurt’ta sandık başına giderek oyunu kullandı. AK Parti Ozan Ceyhun’un da oy kullandığı seçim için otobüs seferleri düzenledi. Ozan Ceyhun twitter hesabından paylaştığı mesajda AK Parti için 210 Türk’ün oy kullandığını belirtti.

54 ÜLKEDE 112 SANDIK

Kayıtlı yurtdışı seçmen sayısı tam 2 milyon 867 bin 658. Bu seçmenler için 54 ülkede 112 sandık kuruldu ve 8 Mayıstan bu yana oy verme işlemi sürüyor.  3 milyona yaklaşan yurtdışı Türk seçmenin büyük bir çoğunluğu Almanya’da. Almanya 1 milyon 383 bin 42 seçmen sayısıyla açık ara önde. Onu sırasıyla Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya izliyor.

HANGİ ÜLKEDE NE ZAMANA KADAR?

 Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre ve Kuzey Kıbrıs’ta 8-31 Mayıs arasında 24 gün,

 ABD’de 16-31 Mayıs arasında 16 gün,

 Norveç’te 22-31 Mayıs arasında 10 gün,

 Romanya’da 28-31 Mayıs arasında 4 gün,

 Bulgaristan, Hollanda, İtalya, Kanada, Suudi Arabistan ve Türkmenistan’da 29-31 Mayıs arasında 3 gün,

 Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Cezayir, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Rusya, Yunanistan’da 30-31 Mayıs arasında 2 gün,

 Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Çek Cumhuriyeti, Çin, Finlandiya, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İrlanda, İspanya, İsveç, Japonya, Katar, Kosova, Kuveyt, Lübnan, Macaristan, Mısır, Özbekistan, Polonya, Sudan, Tayland, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yeni Zelanda’da 31 Mayıs’ta 1 gün.

O OYLAR NASIL SAYILACAK?

Oy verme işlemi sırasında YSK tarafından özel imal ettirilen ve “Türkiye Yüksek Seçim Kurulu” filigranı bulunan birleşik oy pusulası ile YSK tarafından hazırlanan filigranlı sarı renkli zarflar ve “Tercih” veya “Evet” mührü kullanılIyor.

Yurt dışındaki sandık kurulları, oy verme işlemi tamamlandıktan sonra kaç kişinin oy kullandığını belirleyecek ve oy zarflarını oy torbalarına koyarak mühürledikten sonra saklama kuruluna teslim edecek.  Güvenli odalarda saklanan oylar, oy verme işlemlerinin sona erdiği gün belirli bölgelerde toplanacak ve daha sonra uçaklarla Türkiye’ye transfer edilecek. Oylar, Türkiye’den giden ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu ayrı bir heyet tarafından alınacak. Yurt dışında kullandırılan oylar, 7 Haziran’da Türkiye’ye ulaşmış olacak ve yurt içindeki oylarla açılıp sayılacak. Yurt dışındaki seçmenler 8 Mayıs-7 Haziran tarihleri arasında 33 gümrük kapısında da oy verebilecek.

YURT DIŞI OYLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Yurtdışı ve gümrük kapılarında kullanılan oylar aynı havuzda değerlendiriliyor. Partilere verilen oy, illerde partilerin aldığı oy oranlarına göre dağıtılacak. Örneğin A siyasi partisinin il seçim kurullarından gelen toplam aldığı geçerli oy 10 milyon . Bu siyasi partinin X seçim çevresinde aldığı geçerli oy miktarı da 200 bin. Yurtdışı ve gümrük kapılarından aldığı geçerli oy miktarı da 50 bin olduğu varsayıldığında, X seçim çevresinde A siyasi partisine yansıyacak oy miktarı doğru orantı hesabı ile bulunacak. Buna göre:

50.000 x 200.000 / 10.000.000 =  1.000

X seçim çevresinin toplam geçerli oy miktarı= 200.000 + 1.000 = 201.000


ETİKETLER : ozan ceyhun ak parti
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SEÇİM 2015 haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber