RSS / XML
19-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

CHP adayı gazeteci Mustafa Balbay, Ege Meclisi'ne konuştu

28-05-2015 12:00:19
A+ A-
CHP İzmir 2'inci bölge 4'üncü sıra milletvekili adayı gazeteci yazar Mustafa Balbay, siyasetin mesleki ufku içinde birinci önceliği olmadığını, ancak kendilerini cezaevine koyanlara siyasal bir karşılık vermek gerektiği için siyasete girdiğini söyledi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından ön seçimi ikinci sırada bitiren Balbay, “Bu siyasal karşılık bir intikam duygusuyla olmayacak, siyaseti iyi yaparak olacak” dedi. Balbay, “Artık özünde Türkiye'nin sorunlarını yazan Mustafa Balbay yok, Türkiye'nin sorunlarını çözen Mustafa Balbay var” diye konuştu

Samsun Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ – İzmir'in 7 Haziran'daki muhtemel “Ankara Yolcuları” içinde en dikkat çeken isimlerden biri de gazeteci yazar Mustafa Balbay. Ergenekon sürecinde iki buçuk yıl Silivri Cezaevi'nde kalan Balbay, bu süre içinde milletvekili seçilmiş ve tahliye olduktan sonra yemin edebilmişti. Kalan bir buçuk yıl içinde yaptığı çalışmaların siyaset için bir 'önsöz' niteliğinde olduğunu ifade eden Balbay, bu bakımdan 25'inci dönem milletvekilliğinin kendisi için gerçek anlamda siyasete giriş olacağını söylüyor. İzmir Sanat'ın huzur veren kafeteryasında bir araya geldiğimiz Balbay, CHP'nin geçirdiği ön seçim sürecinin kendisi için önemli bir eğitim olduğunu ve 29 Mart'ta artık eski Balbay olmadığını, 8 Haziran sabahında da 29 Mart'taki Balbay olmayacağını söyledi.

“İNTİKAM DUYGUSUYLA SİYASET YAPMIYORUM”

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni birincilikle bitirdikten sonra işini en iyi biçimde yapmak için çalıştığını ve yaptığını belirten Balbay, Silivri döneminin kendisi için siyasi mücadele yolunu açtığını söyledi. Balbay, “Siyaset, mesleki ufkum içinde birinci önceliğim değildi. Ama bizi demir parmaklıklar ardına koyanlara siyasal bir karşılık vermek gerekiyordu. Bu siyasal karşılık bir intikam duygusuyla olmayacak, siyaseti iyi yaparak olacak” dedi.

 YAZAN DEĞİL, ÇÖZEN

Siyasette şiar edindiği üç sihirli sözcüğün 'dokun, dinle ve anlat' olduğunu vurgulayan Balbay, “İnsanlara dokunmak, 'Merhaba' demek gerekiyor. Artık özünde Türkiye'nin sorunlarını yazan Mustafa Balbay yok, Türkiye'nin sorunlarını çözen Mustafa Balbay var. Kalemi elbette elden bırakmayacağım, kitaplarımı üretmeye devam edeceğim. Ama kitaplarım da ülke sorunlarına çözüm üretmek doğrultusunda şekillenecek. Örneğin gezi kitaplarım biraz sekteye uğrayabilir, benim bir 'Seyahatname' yazma hayalim vardı; ama Seyahatname olmadıysa 'Siyasetname' olur. Güzel bir birikimle giriyorum siyasete ve bu konuda tevazu göstermeyeceğim. Elbette alçakgönüllü olacağım ve öyleyim de. Ama siyasette yapabileceklerim ve sahip olduğum birikim konusunda tevazu gösteremem” diye konuştu.

“CHP BAŞKALAŞMADAN DEĞİŞMEK ZORUNDA”

“AKP'nin tarihe gömülmekte olduğunu hepimiz görüyoruz, böyle bir dönemin bir daha yaşanmaması için yapılması gerekenleri topluma anlatacağım” diyen Balbay, partisi içindeki yapısal devinime ise “CHP başkalaşmadan değişmek sorunda. Bu kolay bir şey değil. En ufak bir ideolojik tartışmada CHP tabanı 'Eyvah, eksenimiz mi kayıyor' diye paniğe kapılıyor. 90 yıllık bir çınarız diyoruz ama bir yaprağımıza bir şey olsa 'Eyvah, gövde devrilecek' diye düşünüyoruz. Bunu bir dengeye oturtmak gerekiyor. Olağanüstü özgüven ile olağanüstü güvensizliğin ortasında, hayatın gerçeklerine bağdaşık bir süreci yaşamamız lazım” sözleriyle dikkat çekti.

“MECLİS'TE SÖYLEYECEKLERİMİ HALK BELİRLEYECEK”

7 Haziran sonrasında üzerine düşen her görevi yapmaya hazır olduğunu dile getiren Balbay, “Görev kendi doğası içinde gelir. Yıllarca bir yere ulaşmak isterseniz, olmaz. Ama bir anda kendiliğinden gelir. Hangi görevde olursam olayım, en iyi şekilde katkı koymaya çalışacağım. 7 Haziran sonrası için bu anlamda bir şey söylemek zor, ama nasıl siyaset yapacağımı söylemek kendi elimde. Ben meclisteki konuşmalarımı fiili bir seçmen meclisinden geçtikten sonra yapmak istiyorum. Kentsel dönüşüm mü konuşuluyor? Gideceğim Çiğli'nin Güzeltepe'sine, Bayraklı'nın Cengizhan'ına, Karşıyaka'nın Yamanlar'ına, diyeceğim ki 'Arkadaşlar ne düşünüyorsunuz?' Ve insanlar televizyonu 'Acaba Balbay ne söyleyecek' diye izlemeyecek; 'Balbay bizim düşüncelerimizi nasıl ifade edecek' diye izleyecekler” ifadesini kullandı.

“MARATONCUYUM”

Siyasetin uzun soluklu tabiatını maraton koşusuna benzettiğini belirten Balbay, “Ben bir maratoncuyum. Gerçekten öyleyim. En son Samsun 19 Mayıs yarı maratonunu koştum. Lisedeyken atletizm takımındaydım, o dönemden altın madalyam var. Yaş 35'i geçince bıraktım. Ama şimdi fiilen siyasetin maratoncusu olacağım. Bizim elimizde olmayan bir kesinti olmadıkça siyasi maratonun tüm dönemeçlerinde yer alacağım. Maratonda nefesi düzenlemek çok önemlidir. Gelecek kilometrelere göre insanın kendisini hazırlaması gerekir. Ben ileriki kilometrelere hazırım” diye konuştu.


ETİKETLER : mustafa balbay chp izmir chp
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SEÇİM 2015 haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber