RSS / XML
19-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

AK Partili Durmuş Boztuğ'dan Küçük Menderes projeleri

29-05-2015 12:14:44
A+ A-
Seçimin en renkli simalarından olan AK Parti İzmir 2'nci bölge 5'inci sıra adayı, Tunceli Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Durmuş Boztuğ, “Alevi yurttaşlarımızın tamamında AK Parti'ye ve sayın cumhurbaşkanımıza bir tepki var. Bunlar geçmişteki algı operasyonlarından kaynaklanan tepkiler. Geldiğimiz nokta itibariyle kardeşlerimiz, kendilerinden biri olan bir canlarını destekleyeceklerini, ama oylarının adaya olduğunu ifade ederek beni destekliyorlar” dedi

Adana Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ – Tunceli Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, AK Parti'nin İzmir 2'inci bölge 5'inci sıra adayı olduğunda pek çok kişi, beklenmedik bir adaylıkla karşı karşıya olunduğu yorumunu yapmıştı. Türkiye'deki Alevi nüfusun önde gelen isimlerinden olan, Tunceli Üniversitesi'nin ve kentin adının yeniden Dersim olmasını öneren Boztuğ, 1960'tan sonraki dönemde Alevilerin bir türlü iktidar masasında oturamadıklarını vurguluyor. Ege Meclisi'ni ziyaret eden Boztuğ, “Ankara Yolcuları” bölümümüze özellikle Küçük Menderes havzası için yaşama geçirmeyi düşündüğü projelerini anlattı.

“ALEVİLER BU KEZ İKTİDARA ENTEGRE OLSUN”

60'lı yıllardan bu yana Alevilerin biriken sorunlarına dikkat çeken Boztuğ, “İnanç, kültür, işsizlik ve ötekileştirme sorunları anormal derecede birikti. Çözüm sürecine benzer biçimde Alevi yurttaşlarımıza ben 'Sorunlarınızın çözümü için bir kez olsun iktidar ile entegre olmayı deneyin' diyorum. 'Birikmiş sorunlarını bir kez de bu yönden seslendirin' diyorum” dedi.

“AK PARTİ'YE VE CUMHURBAŞKANIMIZA TEPKİ VAR”

“Neden İzmir” sorusuna Boztuğ, “İzmir Cumhuriyet'ten sonra her yönden gelişen ve ülkemizin motiflerini göç yoluyla alan kentlerimizden birisi. Alevi vatandaşlarımız da buna dahil. Ben de bu yurttaşlarımızı temsil etmek için yola çıktım. Alevi yurttaşlarımızın tamamında AK Parti'ye ve sayın cumhurbaşkanımıza bir tepki var. Bunlar geçmişteki algı operasyonlarından kaynaklanan tepkiler” diye konuştu.

“PARTİYE DEĞİL, ADAYA OY VERECEKLER”

Bu algıyı değiştirmeye çalıştığını dile getiren Boztuğ, “Geldiğimiz nokta itibariyle kardeşlerimiz, kendilerinden biri olan bir canlarını destekleyeceklerini, ama oylarının adaya olduğunu ifade ederek beni destekliyorlar” ifadesini kullandı.

“KÜÇÜK MENDERES'E ÜNİVERSİTE”

 

Seçilirse İzmir'in Beydağ ilçesine yerleşeceğini, gezdiği ilçeler arasında en çok beğendiği ilçenin Beydağ olduğunu belirten Boztuğ, Küçük Menderes havzasına bir üniversite kurulmasını önereceğini söyledi. Boztuğ, üniversite projesinin detaylarını “O bölgedeki 400 bin insanımıza hitap edecek, merkez kampüsü ve rektörlüğü Ödemiş'te bulunan, diğer ilçelerde de fakülte ve yüksekokullarıyla örgütlenen bir üniversite hayal ediyorum. O bölge biliyorsunuz bir peyzaj cennetidir. Küçük Menderes'i Türkiye'nin Hollanda'sı yapacak, yeni türlerin geliştirilmesi için çalışacak, bunun yanında süt ve süt ürünleri ile tarım ve hayvancılık üzerine çalışan, ayrıca tıp ve diş hekimliği fakülteleriyle de hem eğitime, hem bölgenin ihtiyacına yanıt verecek bir üniversite olacak. Bölgenin dini figürü olan İmam-ı Birgivi Hazretleri'nden hareketle bir ilahiyat fakültesi ve onun içinde Ehl-i Beyt din bilimleri bölümü ile Alevi-Sünni kardeşliğinin gelişmesine katkıda bulunmak istiyorum. Zira Türkiye'nin geldiği nokta itibariyle çatışmadan ziyade uzlaşarak barış içinde bir arada yaşamanın yollarını aramalıyız” sözleriyle anlattı.


ETİKETLER : Durmuş Boztuğ izmir izmir akparti
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SEÇİM 2015 haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber