RSS / XML
19-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Bir baba, engelli kızı ve engel tanımayan bir sevginin hikayesi

02-06-2015 12:01:09
A+ A-
İzmirli baba-kızdan unutulmayacak insanlık dersi… Doğuştan yürüme engelli olan kızı için her şeyini ortaya koyan baba Atilla Sinecen, Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü’nde okumaya hak kazanan Sinem’i 4 yıl boyunca her gün eski model arabasıyla Seferihisar’dan derslere getirdi. Baba-kızın birbirlerine destek olarak üniversiteyi bitirmeleri öğretim görevlilerini de harekete geçirdi. Yard.Doç.Dr. Oktay Gökdemir, Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün’a çağrıda bulunarak 22 Haziran’da gerçekleşecek mezuniyet töreninde Sinem ile birlikte babasına da sembolik diploma verilmesini istedi.

Aydın Satılık

MELİS APAYDIN İDE/EGE MECLİSİ  –Seferihisar’ın Orhanlı köyünde yaşayan Sinem Sinecen’in yaşam mücadelesi doğumuyla birlikte başladı. 1 kilo 200 gram olarak dünyaya gelen Sinem uzun süre kuvözde kaldı. Tedavi sürecinin ardından küçük kızın ayaklarının yere basamadığı, yürüme engelli olduğu anlaşıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde 2 büyük ameliyat geçirdi.  Belden aşağısı günlerce alçıda kaldı. Ama çekilen onca zahmete değdi Sinem o günden sonra babasının elinden tutup destek alarak zor da olsa yürümeye başladı.


Seferihisar’dan İzmir’e

Ameliyatlar nedeniyle ilkokula 2 yıl geç giden Sinem, tüm zorluklara rağmen liseyi tamamlamayı başardı. Üniversite sınavlarına girdiğinde sadece İzmir’deki okulları tercih etti. 2011 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde okumaya hak kazandı. 66 yaşındaki memur emeklisi baba Atilla Sinecen o günden itibaren kızını her gün Seferihisar’dan İzmir’e derslere getirmeye başladı.

Fakülte onu tanıyor

Bizim hayatımız Sinem’in doğumuyla başladı diyen Atilla Sinecen, “Ben hayvancılıkla uğraşıyorum. Hem gündüzleri hayvanlarla ilgilenebilmek hem de rahat gidip gelebilmek için ikinci öğretimi tercih ettik. 4 yıl boyunca her gün saat 17'den ,22'ye  buradaydım. Bazen Sinem’in gündüz dersleri olurdu, ona da gelirdik. Hocalardan, fotokopiciye kadar herkes bize destek oldu, sağ olsunlar. Onu beklerken ben de hocalardan aldığım kitapları okudum” dedi.

Mezuniyete çok az kaldı

50 kilometrelik yoldan geldiklerini belirten baba Sinecen sözlerine şöyle devam etti, “ Menderes’ten kestirmeden geliyoruz. Ama yolumuz çok bozuk. Arabanın her tarafı zift. Çok şükür mutlu sona ulaştık. Sinem 22 Haziran’da mezun oluyor. Hocaların bana da diploma vermek istediğini duyunca çok duygulandım.  Benim en büyük isteğim ben ölmeden Sinem’in ayaklarının üzerinde durabildiğini görebilmek”

“Babam en büyük şansım”

Babam benim hayattaki en büyük şansım diyen 24 yaşındaki Sinem Sinecen, “ Arkadaşlarım ilk zamanlar okula babamla gelmeme şaşırdılar. Ama sonra alıştılar. Hatta babamla derslerle ilgili konuşmaya başladılar. Babam benim en iyi arkadaşım. Babam diplomayı benden daha çok hak ediyor. Ben kolay kısmını yapıyorum. Sadece derslerime çalışıyorum. Ama babam yağmurda, soğukta beni bekliyor. Onu gerçekten çok seviyorum” diye konuştu.

Öğretim görevlilerinden rektöre çağrı

Baba-kızın büyük özverisini tebrik ettiğini ifade eden Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim görevlisi Yard.Doç.Dr. Oktay Gökdemir , “Bu inanılmaz bir emek. Baba-kız yağmur çamur demeden çabaladılar. Öğrencilerimizin çoğu derslere gelmezken onlar Seferihisar’dan zor koşullarda geldiler. Babası da bizim bir mezunumuz. Kızı dersteyken o bizlerden kitaplar alarak vaktini geçirdi. Benim arzum 22 Haziran’da düzenlenecek diploma töreninde ikisine de diploma vermek. Sayın rektörümüze bu konuda çağrıda bulunmak istiyorum. Sinem ile birlikte babasına da sembolik bir diploma verelim” dedi.


ETİKETLER : baba engelli kız sevgi dokuz eylül üniversitesi atilla sinecen
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÖZEL HABER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber