RSS / XML
19-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Türkiye'de kararsız oranı: "Yüzde 30"

04-06-2015 09:57:53
A+ A-
Her seçimde, her partinin hedef kitle olarak belirlediği ve oylarını kendilerine çekebilmek için kampanyalar yürüttüğü kararsızlarla ilgili İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Çiğdem Kentmen Çin ile görüştük. Sorularımızı yanıtlayan Ketmen Çin, Türkiye'de kararsızların yüzdelik oranının yüzde 20 değil yüzde 30 olduğunu, yaklaşan seçimlerde ise kararsızlar oranının daha da arttığını söyledi.

Aydın Satılık

CENGİZHAN EREN / EGE MECLİSİ- Yaklaşan 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde her seçimde olduğu gibi kararsızların vereceği karar, büyük merak uyandırıyor. Genel seçim tarihinin giderek yaklaştığı şu günlerde siyasi partilerde bu anlamda kararsızları kazanmaya çalışıyor. Seçim yasaklarının başladığı şu günlerde bütün partiler bu anlamdaki çalışmalarını hızlandırdı. Peki her seçim öncesinde büyük bir merak konusu olan, kimilerine göre yüzde 20'lik bir oy oranına sahip olan kararsızlar, aslında neden kararsızdır. Türkiye'deki kararsız kitleyi kararsız kılan nedenler nedir? Bu ve bunun gibi bir çok soruyu İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Çiğdem Kentmen Çin' e yönelttik. Sorularımıza önemli açıklamalarla cevap veren Ketmen Çin, kararsızların oy oranının yüzde 30'larda olduğunu belirterek, "Partiler değişiyor, diğer partilerin hem stratejisi, hem sayısı değişiyor. Bu nedenle kararsızların daha kararsız ya da kararsız sayısının artması mümkün" ifadelerini kullandı.


"AVRUPA'DA KARARSIZ ORANI TÜRKİYE İLE YARI YARIYA"

Tüm ülkelerde kararsız seçmen kitlesinin bulunduğunu belirterek sözlerine başlayan Doç. Dr. Çiğdem Kentmen Çin, "Bazı ülkelerde bu sayı daha az olsa da kararsızlara hemen her toplumda rastlanır. Mesela Amerika'daki seçmen profiline baktığımızda Türkiye ile benzer olarak yüzde 20 civarlarında 1960'lı yıllardan beri kararsız seçmenler olduğunu görüyoruz. Ama Avrupa ülkelerinde bu daha az. İltalya'da Yunansitan'da ve Belçika'da özellikle bu rakam daha az. Oralarda seçimlere katılan seçmen sayısı da çok yüksek. Yani yüzde 10 civarında oralarda kararsız sayısı. Türkiye'ye oranla yarı yarıya bu rakam" dedi.

"EĞİTİM ARTTIKÇA İLGİ ARTIYOR"

Genç seçmenin siyaset ile daha az ilgilendiğini sözlerine ekleyen Doç. Dr. Çiğdem Kentmen  Çin, "Özellikle gençler ile ilgili sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde tartışılan bir konu var. Artık gençlerin siyasetten sıkıldıkları, siyasetle ilgilenmediği, kendi aralarında çok fazla tartışmadıkları, siyaset üzerine bir etkilerinin bulunmadığı inancı gençler arasında çok yaygın. Bu eğitim seviyesiyle de ilgilendirilebilir. Eğitim seviyesi yüksek olan gençlerin siyasete ilgileri daha yoğun görüyoruz. Sadece yaşla da ilgili değil, eğitim arttıkça hangi yaş olursa olsun siyasete ilginin ve siyasete etki yapılabileceği inancı ve siyasetin nasıl işlediği daha iyi anlaşılıyor ve seçimlerde oy kullanma oranı da eğitimle birlikte artıyor" şeklinde konuştu.


KADINLAR SİYASETTE DAHA KARARSIZ

"Kadınlar erkeklere oranla daha düşük seviyede seçimlere katılabiliyorlar ya da kararsızlık gösteriyorlar" diyerek sözlerini sürdüren  Doç. Dr. Çiğdem Kentmen Çin, "Çünkü hem eğitim seviyeleri daha az, hem kadınlar daha çok eve kapanıyolar, ev işleriyle uğraşıyorlar özellikle Türkiye'de bu durum daha fazla. Meslekleri de genellikle çocuk bakıcılığı, ev temizliği üzerine olduğu için çok fazla siyaset üzerine bilgi edinebilecekleri mesleklerde çalışmadıkları için kadınlar yine daha az ilgili oluyorlar, kararsız oluyorlar ya da seçimlerde gidip oy kullanmıyorlar" açıklamasını yaptı.

KARARLAR ERGENLİK ÇAĞINDA ŞEKİLLENİYOR

Kararsızlığın ekonomik boyutunun da olduğunu belirten Doç. Dr. Çiğdem Kentmen Çin, "Ekonomik sıkıntısı yaşamayan, ev gelirinde bir azalma olmayan kişilerin siyasete olan ilgisi daha az olabiliyor. Bir de anne babadan siyasi değerler sizinle paylaşmıyorsa, yani çocukla ev içinde böyle konular konuşulmuyorsa, herhangi bir siyasi partinin taraftarı değilse, çocukta da ergenlik çağlarından itibaren bu tip değerlerin oluşma ihtimali az. Ama eğer aileden çocuklara geçen bir ideoloji varsa özellikle ergenlik çağlarında kazanılıyor bu değerler, ömrünüzün geri kalanında da bu bakış açısını sürdürmeniz çok yüksek. Yani bundan sonra hayatınıza girecek kişiler, eş olur, arkadaş olur ya da öğretmen olur, onları değiştirme ihtimali çok az" dedi.

İÇ ANADOLU NET, KIYI BÖLGELERİ KARARSIZ

Genç, orta yaş ve orta gelirli grup ve bölgesel olarak da kıyı bölgelerinde kararsızların daha yoğun olduğunu söyleyen Doç. Dr. Çiğdem Kentmen Çin, "Çünkü seçim haritasına baktığınızda Orta Anadolu yüksek oranda AK Parti'yi destekliyor. Bir kaç seçimdir bu böyle gidiyor. Fakat kıyılarda değiş tokuşlar var. Seçim bölgelerinin değişmesinden de kaynaklanan bir durum olabilir. Ama bu bölgeler de CHP ve AK Parti arasında gidip gelmeler yaşanabiliyor" diye konuştu.

ERKEKLER KARARSIZ OLSA DA SÖYLEYEMİYOR

"Bir de son anketlerde yüzde 20 gibi gözükse de kararsız sayısının bunda daha fazla olduğunu düşünüyorum" diyen Doç. Dr. Çin, "Mevcut rakamların üzerine yüzde 10 ekleyebiliriz. Yani kararsız sayısı şu an yüzde 30 civarlarında olabilir. Anketler de bu görünmüyor çünkü anketlere cevap veren katılımcılar, genelde kararsızım demeye çekinirler. Özellikle erkek katılımcıların "kararsızım" demeye çekindiklerini gözlemliyoruz. Yani kendilerini bu konularda, cahil, bilgisiz biri gibi göstermek istemiyorlar ve o sırada verebilecekleri kendileri için en doğru -tırnak içinde söylüyorum bunu- kararı söylüyorlar. AK Parti diyorlar, MHP, CHP ya da HDP diyorlar ama aslında kararsızlar ve sırf ankette bir cevapları olsun diye bu cevapları veriyorlar. Bu bizim anketlerde çok rastladığımız bir şey, o yüzden bu yüzde 20, yüzde 30 olabilir" şeklinde konuştu.

KARARSIZLARIN DAHA DA KARARSIZ OLMASI

Türkiye'de kararsızlığın apolitik olmaktan da kaynaklandığını ifade eden Çin, "Bu ülkemizde demokrasinin de yeterlince güçlü olmamasından da kaynaklanıyor. Birer vatandaş olarak Türkiye'de yönetim üzerinde ne kadar etkimiz var, yönetim şeffaf mı, hesap verebilir mi bunlar belirsiz şu anda. Durum böyle olunca da birer vatandaş olarak demokrisinin içinde ne gibi rolümüz ve gücümüz olduğunu kestiremiyoruz. Yönetim üzerinde yeterince etkimiz yoksa da yönetimi değiştirmek ya da yönetenin kim olduğu umrumuzda olmuyor. O zamanda apolitik gruba girmiş oluyoruz. Bu da kararsızların daha da kararsız kalmasına neden oluyor" dedi.

 SİYASET GÜNDEMİ HIZLI DEĞİŞİYOR

Türkiye'de siyasetin gündeminin çok çabuk ve çok hızlı değiştiğini belirten Çin, bu konudaki düşüncelerini"2002 yılında neler konuşuyorduk, şu an neler konuşuyoruz. O zamanlar çok sık konuşulan bir Avrupa Birliği konusu vardı, şu an adı bile geçmiyor. Bu anlamda insanların Türkiye'de bu çok hızlı değişen siyasi gündemi takip edebilmesi için çok büyük zaman ayırması gerekiyor. Fakat bu kararsız seçmenin maalesef bunu yapacak ne inancı, ne zamanı, ne de maddi olarak bir yeterliliği var" ifadeleriyle savundu.

KARARSIZLARIN KARAR MEKANİZMASI OLARAK: "GÖRÜNÜRLÜK"

Kararsızların kararının etkileyecek hamlelerin seçim kampanyaları olduğunu dile getiren Çin, "Bunlar tamamen seçim kampanyalarına ne kadar ağırlık verdikleri ve ne kadar görünür olduklarıyla ilgili. Özellikle tartışma programlarında ve haberlerde görünüyor olmalarının büyük bir etkisi olabilir bu anlamda. Ancak son saniyeye kadar ne yönde oy kullanacaklarını bu bireylerin bilemeyiz. Hatta sandığa gidip gidemeyeceklerini bile bilemeyiz. Belki de evde oturacaklar o gün. Ama görünürlük çok önemli bu anlamda" diye söyledi.

EKONOMİK VAATLER KARARSIZLAR İÇİN ÖNEMLİ

Partilerin mevcut kampanyaları göz önünde bulundurulduğunda hangi partinin kampanyasının kararsızlar açısından etkili olacağını sorduğumuz Çin, " Bu anlamda parti ismi vermek istemiyorum ama ekonomik vaatler her zaman orta gelirli grubun ilgisini daha çok çeker. Çünkü orta gelirli ve daha düşük gelirli vatandaşın en büyük derdi, hak, özgürlük, çevre, eşitlik değil; önce karnının doymasına bakıyor. O yüzden ekonomik açıdan verilecek mesajlar orta ve alt gelirli grupların ki bu oranın kararsızların oranı olduğunu varsayıyoruz onların çok dikkatini çekiyor. Bu tip mesajlar veren partilerin daha çok oy vereceğini düşünüyorum" cevabını verdi.

HDP KARARSIZLARA BAĞLI

Seçimlerde kararsızlarının çok büyük rolü olacağını belirten Çin, "Şu an seçim şirketlerinin yaptığı anketlerde HDP, yüzde 7,5 civarında görünüyor. Ancak kararsızların oyu dağıtıldığında barajın üzerinde görünüyor. Bu anlamda HDP 'nin barajı aşıp aşamayacağını kararsızların oyu belirleyecek" dedi. Kararsızların oyunun tek partili iktidar yapısını da değiştirebileceğini kaydeden Çin, "Ancak kararsız kesim homojen değil. Kimi AK Parti'ye oy vermekten vazgeçmiş, kimi CHP'den sıkılmış, kimi ise MHP'yi yeteri kadar sağ çizgide göremediği için kararsız. Yani hepsinin farklı beklentileri ve nedenleri var, bu yüzden onları tek bir grup olarak nitelendirmek doğru olmaz. Bu anlamda önümüzdeki seçimlerde olası pek çok durum görünüyor" ifadelerini kullandı.

KARARSIZ SAYISI ARTIYOR

HDP ve CHP'nin geçtiğimiz seçimlere göre daha farklı bir seçim kampanyası yürüttüğünü söyleyen Çin, son olarak, "CHP eskiden daha negatif ve AK Parti eleştirisi üzerinden bir seçim kampanyası yürütüyordu fakat bu kez kendi iktidarında yapacaklarından söz ediyor. Diğer yandan HDP ise sadece Kürt seçmene değil batıdaki seçmenleri de kapsayan bir seçim çalışması yürütüyor. Bu anlamda daha önce HDP'ye hiç oy vermemiş seçmenin kafasında bir soru işareti oluşmuş durumda. Yani geçen seçimlere göre ortada daha fazla değerlendirilebilecek parti var. Bir de AK Parti'de bir liderlik değişimi, partinin profilindeki değişiklikler ve cemaatle arasındaki çatışma gibi faktörlerden dolayı kararsız olanlar da var. Özetle partiler değişiyor, diğer partilerin hem stratejisi, hem sayısı değişiyor. Bu nedenle kararsızların daha kararsız ya da kararsız sayısının artması mümkün" dedi.


ETİKETLER : mhp chp hdp akparti
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÖZEL HABER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber