RSS / XML
19-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Altı Ok'un içindeki 4'üncü ok neden çentikli?

05-06-2015 18:00:04
A+ A-
CHP'de uzun yıllardır tartışılagelen parti bayrağındaki Altı Ok logosunun dördüncü okunda bulunan çentiğin hangi ilkeyi temsil ettiği konusu geçtiğimiz günlerde "Siyasi Partilerin amblem ve logoları ne anlam ifade ediyor" başlıklı haberimizin ardından yeniden nüksetti.

İstanbul Satılık
CENGİZHAN EREN/ EGE MECLİSİ- CHP'nin logosundaki 4'üncü okun nereden geldiği konusu siyaset ve akademi camiasında fikir ayrılıklarına neden oldu. Haber ile ilgili konuştuğumuz Doç. Dr. Hakkı Uyar, söz konusu çentiğin çizim estetiği açısından yerleştirildiğini belirterek, "Aslında çentikli olarak tam bir bütün oku temsil ediyor. Çünkü okun yaya takılıp atılması için oklardan birinin çentiğinin olması gerekir ki ipi gerebilesiniz" demişti. Haberin ardından Oktay Gökdemir, söz konusu okun Devletçilik ilkesine vurgu yaptığını çizimi yapan İsmail Hakkı Tonguç'un oğlu Engin Tonguç'tan öğrendiğini söyledi. CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ise çok emin olmamakla birlikte söz konusu okun Laikliğe bir vurgu olduğunu söyledi.
 
 
"SOVYET DEVLETÇİLİĞİNDEN FARKLI OLSUN DİYE"
 
Uyar'ın gazetemizde yer alan açıklamalarının ardından sosyal medyada bir açıklama yapan Yard.Doç.Dr. Oktay Gökdemir, kendisinin bu konuyla ilgili CHP'nin logosunu tasarlayan İsmail Hakkı Tonguç'un oğlu Engin Tonguç ile konuştuğunu belirten Gökdemir, " Kendisi bana 4'üncü okun devletçiliği temsil ettiğini ve bu ilkenin Sovyet sistemindeki katı devletçilikten farkını vurgulamak için çentikli yapıldığını söyledi" ifadelerini kullandı.
 
 
ADNAN KESKİN: LAİKLİK OLABİLİR
 
Konuyla ilgili konuştuğumuz CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ise söz konusu çentiğin neden konulduğuyla alakalı olarak kesin bir düşüncesinin olmadığını fakat 4'üncü okun, Laikliği temsil ettiğini düşündüğünü söyledi. CHP'nin parti bayrağı talimatnamesinin bulunduğu web sitesinde ise İsmail Hakkı Tonguç'a verilen ilke sırasının, "Cumhuriyetçiyiz, Milliyetçiyiz, Halkçıyız, Devletçiyiz, Laikiz, İnkılâpçıyız" şeklinde olduğu görülüyor. Bu durumda parti bayrağındaki Altı Ok'u temsil eden 4'üncü ve çentikli okun Yard. Doç.Dr Oktay Gökdemir'in belirttiği gibi Devletçilik ilkesi olduğu ortaya çıkıyor.
 
 
ÇENTİĞİN DERİN BİR ANLAMI YOK
 
Öte yandan tartışmaları hatırlattığımız Hakkı Uyar, 4 ilke yani Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık ve Laiklik 1927'de parti tüzüğüne girdi. Diğer iki ilke Devletçilik ve İnkılapçılık ise 1931yılında tüzükte yer aldı. Ama ben çentiğin böyle bir derin anlamı olmadığı fikrindeyim. Bana göre sadece tam bir ok örneği olarak yer aldı çizimin estetiği açısından. Nitekim CHP'nin bayrak talimatnamesinde bu belirtiliyor. Evet bir takım anılarda bazı şeyler söylenebilir ama bunları teyit etmek pek mümkün değil" diye konuştu.

 
ETİKETLER : adnan keskin oktay gökdemir hakkı uyar chp logo altıok
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Mobil
Serkan 2018-10-17 02:35:05
Oğuz Kağan'ın ıslık çalan okunu temsil eder. 6 OK ilke ve inkilaplar değil 6 oğuz boyudur
anlamı
Canan Atay 2018-04-15 14:44:27
merhaba 4. ok devletçilik okudur ve o ok ne kadarda anlamsızlaştırmaya kalksanızda çok anlamlıdır.Öyle basit bir devletçilik ayrımı içermez.Şunu içerir;amblemi yapan İsmail Tonguç okları Osmanlı oklarından seçer nihayetinde cumhuriyet Osmanlının modern ve olması gereken şekli ile devamıdır ve geçmiş dönemlerin savaş ve diğer ülkelerce kıymet adledilmiş oklarını kullanmıştır.Ve çentikli ok da atabilmeniz için çentikli okdur,kısacası Devlet gerektiğinde düzeni tehlikeye girdiğinde savaşacaktır'ı temsil eder.Ve altı okun altısıda bu ülkenin bir özetidir,o oklar olması gerektiği biçimde korunmalı halka anlatılmalıve geliştirilmelidir.Anlatıldığı gibi basit ve anlamsız değildir...laiklik ise en önemli ilkesidir.Diğerleri ile bütündür.Anlamı çok büyüktür o amblemin ve değeri verilmelidir,hem yönetimde hem konuşmada..
DEVLETÇİLİK OKU'NDAKİ ÇENTİK ?
SÜHA AKINCI 2016-05-26 13:19:27
Devletçilik oku'ndaki çentiğin anlamı şudur.Hiç bir ekonomide yüzde yüz devletçilik yoktur.Özel teşebbüsede yaşama ,var olma imkanı verilmiştir.CHP'nin devletçilik oku'ndaki bu çentik kısmı,özel teşebüsü,özel girişimciliği ifade etmektedir.Bizim bildiğimiz budur...SÜHA AKINCI-CHP GENÇLİK KOLLARI 80 ÖNCESİ GENEL BAŞKANI.
Mobil
Hakkı ülkü 2015-06-05 22:58:07
Bana büyüklerimin öğrettiği; 4.ok devrimciliği ifade eder. Çünkü o çentikteki girinti süreklilik arzeder ve Atatürk bu okun özel olarak anlamını çevresindekilere böyle ifade eder.
Toplam 4 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÖZEL HABER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber