RSS / XML
14-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

KİT-VAK'tan yeni bir proje daha

07-06-2015 08:14:42
A+ A-
Ürettiği projelerle nice aileye umut olan İzmir’in güldüren yüzü Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Hastanesi Kurma ve Geliştirme Vakfı (KİT-VAK) renkli bir çalışmaya daha imza attı. Banu Kurt tarafından hazırlanan ‘Masal’ ve ‘Umut’ isimli bez bebeklerle yepyeni projelere hazırlanan KİT-VAK’ın yönetim kurulu üyesi Maksude Kılınç sorularımızı yanıtladı

Antalya Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - Masal ve Umut’un fotoğraf çekimlerinde bir araya geldiğimiz Maksude Kılınç ile1991’den bu yana İzmir’de adını sıkça duyduğumuz KİT-VAK’ın projelerine ilişkin keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

KİTVAK ile yolculuğa ne zaman başladınız?

1991 yılından beri derneğin ve vakfın içindeyim. Vakıf kurucularından biriyim. Çok çileli zamanlardan geçtik ama çok güzel işler de yaptık. Bir hastane yapmak bugünkü koşullarda müthiş bir şey. Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi'ni hizmete açtığımızda duyduğumuz gurur çok büyüktü. Çünkü bu sadece İzmir için değil ülkemiz için büyük değer. Yedi kişilik yönetim kurumuz, iki profesyonelimiz ve 50’ye yakın icra kurulumuzla sürekli koşturuyoruz. Sürekli proje üretiyoruz. Fırsat buldukça bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Projelerinizden bahseder misiniz?

KİT-VAK bugün üçüncü büyük eserini tamamlamaya çalışıyor. Birincisi Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’ydi. İkincisi bu hastaneye hizmet eden konuk eviydi. Şimdi bir de Dokuz Eylül Üniversitesi’ne konuk evi yapmaya çalışıyoruz. Kabası bitti. Biz aslında 36 ayda teslim ederiz diye bir anlaşma yaptık. Ancak daha kısa sürede bitireceğiz. İzmirlilerden gelecek ayni ve nakdi yardıma ihtiyacımız var. Herkesin desteğini bekliyoruz. Bu bittikten sonra hepimizin içinde şöyle bir istek var, çocuklara yönelik bir hastane yapmak.

Masal ve Umut’u anlatır mısınız?

Her şey icra kurulu üyelerimizden Benan Bilek’in ‘çocuklar için bir şey yaratalım’ demesiyle başladı. Banu Kurt da ‘Banu bebek’ adıyla Waldorf bebekleri yapıyordu. Banu ile Benan çok yakın arkadaşlar. Bu bebekleri nasıl daha çok hayata katarız diye düşünüyorlar ve böyle bir proje ortaya çıkıyor. Banu bir erkek bir kız iki bebek yaptı. Birine 'Masal' diğerine 'Umut' adını verdik. Önce bu bebekleri hayırseverler alır hasta çocuklara armağan ederiz diye düşünmüştük. Fakat sonra daha çok insanı kucaklayabilmek adına isteyen herkesin alabilmesine karar verdik. Masal ve Umut’un satışından elde edilecek gelir bizim projelerimize katkı sağlayacak.

KİT-VAK nasıl kuruldu?

Prof. Dr. Suat Çağlayan’ın girişimleri ile lösemili çocuklara maddi ve manevi destek vermek ve bir merkez kurabilmek amacıyla 1991 yılında KİT-DER kuruldu KİT-DER; “Yaşamak çocuklarımızla güzel!” sloganıyla farklı sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek dezavantajlı hasta çocukların sağlığı için fon yarattı. Dernek, 1995 yılında Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi projesini planlayarak bir vakıf kurma kararı aldı ve KİT-VAK doğdu. Kurulduğu günden bugüne kadar amacı doğrultusunda kanser hastası çocuk ve erişkinlere destek veren Kitvak'ın en büyük eseri olan Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi içinde yer alan Pediyatrik Kemik İliği Nakil Ünitesi, Avrupa Transplant Birliği tarafından akreditasyon alan Türkiye'deki iki merkezden biri olmuştur. KİT-VAK’ın diğer iki eseri ise Ege ve Dokuz Eylül Üniversite Hastaneleri içinde planlanan hasta ve hasta yakınları konukevleridir. E.Ü. konukevi tamamlanıp teslim edilmiş olup DEÜ konukevinin inşaatı sürmektedir.


ETİKETLER : kit-vak fotograf çekimi masl ve umut maksude kılınç
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EGE haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber