RSS / XML
29-09-2021
Bizi Takip Edin!


Kemeraltı Klasikleri'nde bu hafta Hisörönü Şambalisi var

09-06-2015 09:13:54
A+ A-
‘Kemeraltı Klasikleri’ yazı dizimizin bu haftaki durağı Meşhur Hisarönü Şambalicisi. Hisarönü’ne geldiğinizde karşınıza ucu görünmeyen bir kuyruk çıkıyorsa bilin ki 1942’den bu yana hizmet veren şambalicinin çok yakınlarındasınız. Dört kuşaktır devam eden dede mesleğinin yeni temsilcisi 22 yaşındaki Yiğit Muammer Doyurgan ile tarihi lezzetin hikayesini konuştuk

Gaziantep Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - İzmir'in tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda bulunan Hisarönü Şambalicisi, iki buçuk metrekarelik bir dükkandan dünyaya şambali satıyor. İşte o eşsiz lezzetin hikayesi.

Bize bu işin tarihini biraz anlatır mısınız?

Bu işi ilk olarak Bulgaristan'dan 1939 yılında İzmir'e göç eden Adem Saatçi başlatmış. Kendisi seyyar olarak İzmir sokaklarında şambali satmış. Bu tatlıyı herkese sevdirmiş. Ölümüne yakın işi dedem Muammer Doyurgan’a devretmiş. Dedem de oğulları Can Doyurgan ve Aşkın Doyurgan’a devrediyor. Şimdi ben onlardan devralıyorum. Kardeşim de yetişiyor. Bizim ailede herkes şambalici olarak doğuyor.

Peki, bu ilginin sırrı sizce ne?

İşin sırrı, değişmeyen lezzet. 1940’lı yıllarda Adem Usta nasıl yapıyorsa aynı şekilde devam ettirmeye çalışıyoruz. Tatlılar bakır tepsilerde, odun ateşinde pişiyor. Dilimlenmiş servis ediliyor ve sade, kaymaklı, tarçınlı veya Hindistan cevizli yenebiliyor; sade 1 buçuk, kaymaklı 2 TL.

Şube açmayı hiç düşünmediniz mi?

Öyle bir düşüncemiz hiç olmadı. Çünkü fabrikalaşmak istemiyoruz. Bu, lezzeti bozar. Kapının önüne masa sandalye bile koymuyoruz. Bu işin güzelliği elde ayaküstü yemekte. Bizi seven de bu yüzden seviyor. Öğlen aralarında kapının önündeki kuyruk caddeye kadar uzanıyor.

Yurt içi ve yurt dışında sipariş alıyor musunuz?

Teklifler çok fazla var. Çeşitli AVM'ler talepte bulunuyor. Buraya gelip Türkiye’nin dört bir yanına yollanmak üzere şambali alanlar var. Kemeraltı çarşısına gelen turistler de tadına baktıktan sonra kutu kutu alıp memleketlerine götürüyorlar. Biz tatlının içinde un, yağ, yumurta kullanmadığımız için oda sıcaklığında saklandığında bir ay dayanabilir. Ayrıca internet üzerinden bize ulaşıp özel olarak sipariş verenler de var. Bu ilgiden çok memnunuz.


ETİKETLER : kemeraltı hisarönü şambalisi yiğit muammer doyurgan adem saatçi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber