RSS / XML
19-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

90'lardaki koalisyon hükümetlerinin İzmirli bakanları Ege Meclisi'ne konuştu

16-06-2015 08:41:49
A+ A-
Seçimin ardından Türkiye Hükümetini arıyor. 7 Haziran sonrasında ortaya çıkan meclis aritmetiği, yeni kabinenin bir koalisyon hükümeti şeklinde kurulmasını zorunlu kılıyor. 13 yıl boyunca sürekli ayrışan ve adeta kanlı bıçaklı hale gelen AK Parti ve muhalefet partileri, şimdi zorunlu olarak uzlaşma masasına oturacak. 90'lı yıllarda koalisyon hükümetlerinde bakanlık yapmış tecrübeli siyasetçiler, Türkiye'nin içinde bulunduğu koalisyon tartışmalarını Ege Meclisi'ne değerlendirdi

Ankara Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - Türkiye 7 Haziran 2015 milletvekili genel seçimlerinin ardından 13 yıl sonra yeniden koalisyon senaryolarını tartışmaya başladı. Yüzde 40,9 oy alarak 258 milletvekili çıkaran AK Parti, bir dönem daha tek başına iktidar olamadı ve bu durum CHP, MHP ve HDP'nin içinde bulunduğu bir hükümet arayışını gündeme taşıdı. Siyaset kulisleri, olası bir AK Parti-CHP koalisyonunun tüm çevrelerin birinci tercihi olduğunu ortaya koyuyor. Ancak 13 yıl boyunca AK Parti iktidarının hayata geçirdiği uygulamaları yerden yere vuran CHP'nin böylesi bir koalisyonun ortağı olması nasıl mümkün olacak? Parti tabanında söz konusu koalisyon senaryosuna olumlu ve olumsuz bakan kesimler olmakla birlikte hemen herkes, cümlelerine “Ama” diyerek başlıyor. Üzerinde tartışılan bir diğer senaryo ise HDP'nin dışarıdan desteklediği CHP-MHP ortaklığı. Ancak MHP'nin Çözüm Süreci'ne yönelik muhalif tutumu nedeniyle HDP ile yan yana yürüyüp yürümeyeceği, en büyük bir soru işareti. 90'lı yılar boyunca kurulan koalisyon hükümetlerinde görev yapmış İzmirli bakanlardan tabloyu değerlendirmelerini istedik. Tecrübeli siyasetçilerin ortak görüşü, koalisyon hükümetlerinin uzlaşı kültürünün gelişmesine önemli katkı sağlayacağı yönünde.

“Kiminle yapıldığı önemli”

Suat Çağlayan-Eski Kültür Bakanı

(T.C 57. Koalisyon Hükümeti/ DSP-MHP-ANAP)

Koalisyonu kiminle yapacağınız önemlidir. Koalisyon vardır partileri yüceltir, koalisyon vardır partileri yok eder. Bizim 1999'da yaptığımız koalisyon, uyum açısından iyi bir koalisyondu. Rahmetli Ecevit'in başbakanlığında ortaklar birbirine gayet saygılıydılar. Bu saygının baş aktörü de Sayın Ecevit'ti ve koalisyonda bilge kişiliği ile öne çıkıyordu. Böyle bir bilge kişinin yokluğunda nasıl bir koalisyon olur, bilemiyorum. İyi kurulan koalisyonlar uzlaşma kültürüne katkı sağlar. Demokrasi düşüncesini içine sindirmiş koalisyonların ülkeye faydası olacaktır. Ancak demokratik değerleri içselleştirememiş, özümsememiş partilerin kuracağı koalisyonun ülkeye bir katkısının olmayacağını düşünüyorum.

“Koalisyondan korkmamak gerek”

Işılay Saygın – Eski Devlet Bakanı

(T.C 54. Koalisyon Hükümeti / RP-DYP)

Koalisyon hükümetlerinin başarısız olduğu görüşüne katılmam mümkün değil. Sekiz yıllık kesintisiz temel eğitim yasası, yeni medeni yasa gibi önemli düzenlemeleri koalisyon hükümetleri hayata geçirmiştir. Refahyol hükümeti, ekonomiyi gayet başarılı bir biçimde yönetmiş başarılı bir koalisyon hükümeti olmuştur. Koalisyonun korkunç bir şey olduğu biçimindeki algı çok yanlış, koalisyondan korkmamak gerek. Şimdi de anlaşmak zorundalar ve bir şekilde anlaşacaklar.

“Temel değerlerde uzlaşılmalı”

Ufuk Söylemez-Eski Devlet Bakanı

(T.C 54. Koalisyon Hükümeti/ RP-DYP)

Elbette koalisyonlar, tek parti hükümetleri gibi hızlı ve etkili karar alamazlar. Ama koalisyonlarda denge ve kontrol mekanizması vardır. Ortaklardan biri partizanca davranmak isterlerse diğer ortaklar duruma müdahale edebilir. Ama fikir uyuşmazlıkları nedeniyle işler yavaş yürüyebiliyor. Yine de koalisyonların uzlaşma kültürü açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Günümüze baktığımızda ise şöyle bir tablo var: Laiklik karşıtı olmuş bir odak ile laikliği Türkiye'de kuran odağın koalisyonundan bahsediliyor. Bu nasıl olacak? Örneğin bu iki unsur, milli eğitim politikalarında nasıl uzlaşacaklar? Temel değerlerde uzlaşan partiler çok daha sağlıklı ortaklıklar kurarlar diye düşünüyorum.

“En uygunu AK Parti-CHP”

Yılmaz Karakoyunlu-Eski Devlet Bakanı

(T.C 57. Koalisyon Hükümeti/ DSP-MHP-ANAP)

Siyasi tarafların koalisyon kurması sürecinde hazırlayacakları protokol çok önemlidir. Daha önce gerçekleşen koalisyonlarda bunun önemine tanık olduk. Benim görüşüm, bugünkü tabloda en makul görünen senaryo, bir AK Parti-CHP koalisyonudur. Ancak bu noktada koalisyon protokolünü çok olağandışı biçimde hazırlanması gerekiyor. Çünkü her fırsatta her şeye karışmaya meyyal bir cumhurbaşkanı var. İkinci olasılık ise CHP'nin MHP ile bir koalisyona gitmesi, bunu da HDP'nin dışarıdan desteklemesi şeklindeki senaryo. Bu noktada ise böyle bir koalisyonun intikamcı bir tavırla hareket etmesi, ülkeye yarar sağlamayacaktır. Hepsinden öte şunu söylemek gerekir ki Türkiye'de koalisyon tartışması biraz erken başladı. Bir on gün içinde ilk heyecanların durulacağına ve tarafların akl-ı selim ile hareket edeceklerine inanıyorum.


“Çoğunluk değil, çoğulculuk”

Sabri Tekir-Eski Devlet Bakanı

(T.C 54. Koalisyon Hükümeti/ RP-DYP)

Demokrasi çareler rejimidir. Bir rejim farklı siyasi gelişmeler karşısında çare üretebilme kabiliyetine sahipse, iyi bir rejimdir. Koalisyonlar da böyle değerlendirilmelidir. Kaldı ki gerçek demokrasi, çoğunluk esasına göre değil, çoğulculuk esasa dayanan bir sistemdir. Demokratik sistemi, siyasi partileri ve siyasi kadroları seçmen iradesi ve toplumsal ihtiyaçlar karşısında terbiye etmede koalisyonlar çok etkilidir. İktidar partilerinin kudret körlüklerini giderir. Uzlaşma kültürünü geliştirir. Ülkede farklı siyasi görüşlere mensup olanların yönetime katılmalarını sağlar. Esasen, siyasi partiler de kendi içlerinde koalisyon halindedirler. Sağ partiler, sağ görüş fraksiyonları arasında, sol partiler de sol fraksiyonlar arasında koalisyon oluştururlar. Bu parti içi koalisyonun benzerini hükümet koalisyonuna taşımalarında hiçbir mahsur olmaması gerekir. Türkiye bugün bir koalisyon hükümetiyle yoluna devam edecek. Yaklaşık bir buçuk yıldan beri dış basının üzerinde en çok durduğu alternatif, AK Parti CHP koalisyonu. Böyle bir koalisyon kaliteli bir çoğunluğu yakalama noktasında önemli bir fırsattır. Fakat seçim öncesindeki kampanyalarda kullanılan ifadeler, seçim kampanyalarında kullanılan ifadeler böyle bir koalisyonu güçleştirebilmektedir. AK Parti ile MHP arasında kurulacak bir koalisyon hükümeti ise mecliste çoğunluğu sağlamak açısından yararlı olabilir. Öte yandan CHP ile MHP arasında bir azınlık hükümeti kurulabilir. Azınlık hükümetlerinin ise parlamentoda uzun süre başarılı icraat yapabilmeleri mümkün değildir.Bu durumda kısa bir süre içinde erken seçime doğru gitme ihtimali de ortaya çıkabilir.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÖZEL HABER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber