RSS / XML
19-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Türkiye Melis için tek yürek olmuştu

16-06-2015 12:06:34
A+ A-
Türkiye’nin sağlığına kavuşması için seferber olduğu 9 yaşındaki Melis Akbaş’ın annesi Sevil Akbaş Ege Meclisi’ne özel açıklamalarda bulundu. Yoğun tedavi sürecinin Melis’in ruhunda derin yaralar açtığını ifade eden anne Sevil Akbaş, “Kadın olmanın en kutsal yanı annelik. Zor günler geride kaldı. Melis’in yaralarını sevgimizle sarıyoruz. Önümüzdeki dönem okula başlayacak” dedi.

İzmir Satılık

MELİS APAYDIN İDE/EGE MECLİSİ-Ordulu Sevil-Bahadır Akbaş çiftinin kızları Melis, lösemi teşhisi konulduğunda henüz dört buçuk yaşındaydı. Tedavi tam iki buçuk yıl sürdü. Tedavisi tamamlandıktan sadece 20 gün sonra hastalığın nüksettiği saptandı.  Daha iyi bir tedavi için şehir değiştirme kararı alan Akbaş ailesi tek bir çanta ve yorganla geldikleri İzmir’de kızlarının yaşaması için mücadele vermeye başladı.  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yeniden tedavi altına alınan Melis’e uygun ilik bulunması için herkes seferber oldu. Almanya’dan gelen ilk haber umutlandırsa da sonuç çıkmadı.

Herkes seferber oldu

Türkiye çapında sosyal medya aracılığıyla başlatılan kampanyaya duyarsız kalmayan binlerce kişi, uygun iliğin bulunması için kan verdi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, uygun iliğe sahip donörün ABD’de bulunduğunu açıkladı. Ama bu arada Almanya’da da tam uyumlu bir ilik bulundu. Doktorlar Almanya’daki donörü tercih etti. Uygun iliğin İzmir'e ulaşmasının ardından Melis, Tülay Aktaş Onkoloji ve Kemik İliği Transplantasyonu Hastanesi’nde operasyona alındı. Bir saat 10 dakika süren operasyonun ardından ilik Melis’e nakledildi. Naklin ardından iliğin tam uyum sağladığı Melis, 17 Ocak Cuma günü taburcu edildi, 160 gün ayrı kaldığı evine döndü.

En çok kardeşiyle ayrı kaldığına üzülmüştü

Aylarca hastane odasından çıkamayan Melis tedavi süresince en çok 4 yaşındaki kardeşi Arda Berat’ı özlemişti. En büyük hayalinin kardeşiyle oyun oynamak olduğunu söyleyen Melis bu hayaline kavuştu. Saçları uzayan ve kilo alan küçük kız artık yaşıtları gibi oyun oynayabiliyor, sokakta dolaşabiliyor.

Psikolojik destek aldı

İki ayda bir kontrole gittiklerini ifade eden anne Sevil Akbaş, “Kadın olmanın en kutsal yanı annelik.  Melis zor bir tedavi dönemini geride bıraktı. Değerleri artık normal.  Ama bu dönem onun ruhunda derin yaralar açtı. İlik naklinden sonra evde geçirdiğimiz bu 14 ay içerisinde doktorlarımızın yönlendirmesiyle psikolojik destek aldık. Onun yaralarını sevgimizle iyileştiriyoruz” dedi. Melis’in eğitimine şimdilik evde devam ettiğini belirten anne Akbaş sözlerine şöyle devam etti, “Tehlikeli dönemi geride bıraktık. Melis önümüzdeki dönem uygun hijyenik koşulların sağlandığı bir okulda eğitimine devam edecek”

Arkadaşlarıma selam

Anne Akbaş Melis’in aynı hastalığa yakalanan arkadaşları ve aileleri için ‘umut’ olduğunun altını çizerken minik Melis hastanede kalan tüm arkadaşlarına EGE MECLİSİ aracılığıyla selam gönderdi.


ETİKETLER : melis sağlık ordulu sevil akbaş bahadır akbaş lösemi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÖZEL HABER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber