RSS / XML
19-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Burçin Bayar 'müziğin kanunu'nu yapıyor

17-06-2015 10:02:09
A+ A-
Türkiye'de ve hatta dünyada ilk ve tek kadın kanun ustası olmanın gururunu yaşayan İzmirli Burçin Bayar, Karşıyaka'daki atölyesinin kapılarını Ege Meclisi'ne açtı. Hanım eli değmiş lale motifli kanunlarını, Viyana, Dubai gibi ülkelerdeki sanatseverlerin aldığını belirten Bayar, "Kanunu yapan ustanın bir kadın olması insanları önce şaşırtıyor, sonra heyecanlandırıyor. Ömrümün sonuna kadar kanunlarıma sevgimi işleyeceğim" dedi.

Gaziantep Satılık

MELİS APAYDIN İDE/EGE MECLİSİ- İzmirli Burçin Bayar, lise eğitimini tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Temel Bilimler ve Ses Eğitimi Bölümü’nün sınavlarına başvurdu. Üç yıl üst üste girdiği sınavlardan başarılı sonuç alamayan Bayar, pes etmeyip bir arkadaşının da önerisi ile Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Çalgı Yapımı Bölümü sınavlarına girdi. İkinci denemesinde bu bölüme girmeyi başaran Bayar, okulda eğitimini aldığı, tambur, saz ve ud gibi aletlerin yapımının yanı sıra kanun yapmaya da merak sardı. Burçin Bayar, 5 yıllık eğitim ardından 2 yıl önce mezun oldu. Okulda eğitim gördüğü süre içinde kanun yapım ustası Ejder Güleç’in atölyesine gittiğini ve onunla tanıştıktan sonra hayatında yeni bir pencere açıldığını belirten Bayar sözlerine şöyle devam etti, "Türkiye'de toplam 15 civarında kanun ustası var. Ejder usta onların arasında gelmiş geçmiş en iyisidir. Ustam bana ağaç kakan derdi. Çünkü o iki üç vuruşta çiviyi çakarken, ben kadın olduğum için çok fazla vuruş yapmak durumunda kalırdım. Ne zaman kanunu elime alsam, 'Başladı bizim ağaçkakan' derdi. Nurlar içinde yatsın"

1 ay sürüyor

5 yıldır kanunla iç içe olduğunu ifade eden Bayar, "Kanun her türlü müziğe uyum sağlayabilen bir enstrüman, yapım aşamasında da çok ayrıntı gerekiyor. Burada kendimi buldum diyebilirim. Duygularımı kanunlarıma işliyorum. Sıfırdan, icracının eline gelebilecek bir kanunu yaklaşık 1 ay gibi bir sürede yapabiliyorum. Kanunun her parçası el işi. 25, 26 ve 27’likle Arap kanunu olmak üzere dört ses grubuna ayrılıyor. İcracının isteğine göre bazı durumlarda bu değişebiliyor. Son zamanlarda 26’lık kanun tercih ediliyor, 26’lık kanun 76 telden oluşuyor ve 250 kadar mandalı var. Arap Kanunu ise 3-4 ses daha fazla olabiliyor. Özellikle mandal çakmak çok uzun bir vakit aldığından. Seri üretim yapmak gibi bir durum söz konusu değil” dedi.

Viyana ve Dubai'ye yolladı

Şuana kadar sanatseverlerle 6 kanununu buluşturan Bayar, "Kanunlarımı Viyana'ya ve Dubai'ye yolldadım. Şimdi de İstanbul'a yollamak üzere bir tane hazırlıyorum. Yurt dışı siparişleri daha ağırlıkta. Kanunu yapan ustanın kadın olması dikkat çekiyor.Bir kadının elinden çıktığını duyunca ilgi artıyor. Kanun Arap enstrümanı. Arabistan'da kadınların özgür olmadığı için böyle bir uğraşları yok. Türkiye'de çalgı yapan başka kadınlar da var. Tırnaklı kemençe yapan birinin olduğunu biliyorum. Ama kanunu yapan bir tek benim. Sesimi biraz daha fazla duyurabilirsem. Kanunlarıma olan ilgi de artacaktır " diye konuştu.

Yerel yöneticilere seslendi

Hanım eli değmiş kanunlarında lale motifi kullandığını belirten Bayar, İzmir'deki yerel yöneticilerden destek beklediğini ifade ederek, "Türkiye'de çalgı yapımı henüz çok fazla önemsenmiyor. Yakın çevremdekiler meslek seçimimi ilk duyduklarında marangoz mu olacaksın demişlerdi. Benim bundan sonraki hedefim kendim gibi başka kadınları da yetiştirmek. Sayımızı arttırabilmek. Bunun için başta Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere tüm yerel yöneticilerden destek bekliyorum" dedi.


ETİKETLER : kanun viyana dubai burçin bayar arap kanunu mandal çakmak
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÖZEL HABER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber