RSS / XML
19-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Usta gazeteci Erkin Usman, Demirel'li anılarını anlattı

17-06-2015 15:36:06
A+ A-
İzmir basınının duayen isimlerinden Erkin Usman, yaşamını yitiren 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e ilişkin uzun yıllara dayanan anılarından ikisini Ege Meclisi okurları için paylaştı

Muğla Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - 9'uncu Cumhurbaşkanı ve Türk siyasetinin son elli yılına damga vuran ismi Süleyman Demirel, gece saatlerinde hayatını kaybetti. Demirel'e yakın isimlerden, İzmir'in duayen gazetecisi Erkin Usman, Süleyman Demirel'in İzmir'e ilişkin anılarından ikisini Ege Meclisi okurlarıyla paylaştı. İşte Erkin Usman'ın ağzından İzmir ve Demirel'e dair iki anı:

 

“GAZETECİSİN, İŞİNİ YAP”

 

“12 Eylül'den sonra cuntanın desteklediği MDP'nin İzmir'deki il teşkilatı bir türlü oluşturulamıyordu. Bir gün partiye destek veren Yaşar Holding'in patronu Selçuk Yaşar, Osman Aydemir ve diğer isimleri Pasaport'ta yemek yerlerken gördüm, yanlarına gittim. “Partiye il başkanı bulamıyoruz, önerin var mı?” dediler. Ben de o dönem Yaşar Holding bünyesinde yöneticilik yapan Işılay Saygın'ın ismini verdim. Yemeklerini dahi bitirmeden koşarcası kalktılar. Birkaç saat sonra Işılay yanıma geldi, “Yaktın beni ağabey” dedi. Ben de durmun kötü olmadığını, bu partide yükselebileceğini, ileride milletvekili hatta bakan olabileceğini söyledim. Böylece Işılay Saygın, MDP İzmir İl Başkanı oldu. Ama bu duruma Süleyman Demirel çok kızmış. Ertesi gün beni aradı. Ben o sırada Anadolu Ajansı Ege Bölge Müdürüydüm. Demirel beni azarladı, “Seni orada Anadolu Ajansı'na müdür yaptık, sen siyasetle uğraşıyorsun. Orası Atatürk'ün kurduğu bir kurum. Üstelik sen gazetecisin. Bir daha siyaset yaptığını görmeyeyim” dedi.”

 

“BİR DAHA YALAN SÖZ KONUŞMA”

 

Ankara'ya gitmiştim. Bir grup AP'li ile Süleyman Demirel'i ziyarete gidecektik. Gece 2'ye randevu verdiler. O saatte gittik, bir de baktık bütün bakanlar kurulu orada. Oturduk. Nazmiye Hanım bazlama ikram etti. Ben de gayrı ihtiyari biçimde 'Benim karım da çok güzel bazlama yapar' dedim. Neyse, gel zaman git zaman, bir Pazar günü evde otururken kapı çaldı. Bir de baktık Süleyman Demirel kapıda. Yanında İsmet Sezgin de var. Demirel, “Senin hanımın çok güzel bazlama yaptığını söylemiştin, biz de bazlama yemeye geldik” dedi. Benim hanımın bazlamayla falan alakası yok, hiç anlamaz. Ben gittim, bir fırından bazlama alıp geldim, ikram ettik Demirel'e. Afiyetle yedi ama çıkarken “Bir daha yalan söz konuşma” demeyi de ihmal etmedi.


ETİKETLER : süleyman demirel erkin usman cumhurbaşkanı parti il başkanı milletvekili
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÖZEL HABER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber