RSS / XML
10-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Plak sektörü küllerinden doğdu

18-06-2015 11:13:42
A+ A-
Kemeraltı'nda 350 yıllık tarihi bir yapı olan Mirkelam Han'ın içerisine gizlenmiş 45'lik Plak Evi'nin sahibi belgesel fotoğrafçısı Birol Üzmez'le, küllerinden doğan plakçılığa ilişkin keyifli bir sohbet yaptık. Dünyada ilk kez plak satışlarının cd satışlarını geçtiğini ifade eden Üzmez, her yaştan ve her kesimden insanın plaklarda, kaybettiklerini aradığını söyledi.

İstanbul Satılık

MELİS APAYDIN İDE-SÖYLEŞİ

45'lik Plak Evi'nin kuruluş hikayesi nedir?

 

Bu işe girmek büyük bir cesaretti çünkü kaybolmuş bir sektör. Ama plağın yeniden gündeme gelmesi beni cesaretlendirdi. Yer olarak İzmir'in en yaşayan noktasını seçtim. Mirkelam Hana beni çeken şey hanın kurucusu Mirkelamzadeler. O sülalenin içinde Necip Mirkelamoğlu gibi müzikle uğraşan insanlar olması beni etkiledi. Buranın bir atmosferi var. Bu yüzden plak evimi burada açmak istedim. Bu tarihi binaya müzik çok yakışıyor. Benim amacım sadece plak satmak değil. Burası aslında bir müzik kütüphanesi, yüzlerce plak var. Tarih var. Müzeyyen Senar'ın 50 yıl 60 yıl önce çıkan bir plağına baktığınızda orada bir çok şey görebiliyorsunuz. İnsanlar parayla kültürel birşey alıyor ve bunu koleksiyonlarına katıyorlar. Para verip aldıkları için değerli oluyor. Zamanında plak değersizdi pek çok insan tarafından atıldı, hor görüldü. Şimdi plak yeniden değerlendi.

Plağın yeniden değerlenmesini neye bağlıyorsunuz?

 

Plağın değerlenmesindeki en önemli neden çağımızda yaşanan sorunlar. Herşeyi çok çabuk tükettiğimiz bir çağdayız. İnsanlar parayla herşeyi elde edebiliyorlar. Ama bir mutsuzluk ve bunalım var. Çağımızın en büyük sorunu mutsuzluk ve hayal dünyalarının yitirilmiş olması. Bu dükkanda 60'lar var 70'ler var. Bu yıllara gittiğimizde 'özgürlük' görüyoruz 'devrim' görüyoruz. Şimdi insanlar ne yapıyorlar, araştırıyorlar, özgürlüğün olduğu yılları buluyorlar. O dönemin müziğinde bir karşı çıkış var. Bob Dylan'ı arıyor Pink Floyd'u arıyor. Bu dükkana geliyor. İnsanlar hayal güçlerini yeniden kazanırlarsa herşeyi değiştirirler, Türkiye'yi de değiştirirler, dünyayı da değiştirirler. Değişmez diye birşey yok. Bir şarkı varsa bütün dünyaya yayılır. Durduramazsınız.

 

Nasıl bir kitleye hitap ediyorsunuz?

 

İnsanlar aslında kaybettiğini arıyor. Ununu elemiş, eleğini asmış kuşaklar geçmişlerini arıyor. Özlem duydukları yılların plaklarını arıyorlar. Eşiyle zamanında dans ettikleri şarkıları arıyor. O günlere dönmek istiyor. Gençler ise babalarının onlara bıraktıkları kültürü arıyor. Bugünün 20'li yaşlardaki gençleri anneleri babaları tarafından kreşe götürülürken hep kaset dinledi. Ezginin Günlüğü, Yeni Türkü, Cem Karaca, Barış Manço dinledi. Yani müzikle büyüdü. Şimdi bu çocuklar da plakların peşine düştü. Bir de müziği hiç bilmeyen, plakla hiç tanışmayan kuşak var. Onlar da merak ediyor. Son dönemde en çok merak eden kesim 'islamcı' kesim. Şu an onların elinde inanılmaz bir para ve güç var ama kendi kültürlerini oluşturamıyorlar. Sol görüşün bir kültürü vardır, kendi sinemasını, müziğini yaratmıştır. Sağ bu kültürü yaratamadığı için, bunun arayışı içerisinde.

 

Maddi getirisi nasıl?

 

Bu öyle büyük paralar kazanılacak bir meslek değil. Bu işi süpermarket anlayışıyla yapamazsınız. Plağın arkasında barkot olan yerlerde sizinle kimse ilgilenmez. İnsanlar iletişimin olduğu yere geliyorlar. Plağa dokunuyor, inceliyor. Burada bir yaşanmaşlık var. Bunu maddiyatla ölçemezsiniz. Müzik varsa ruh vardır.

 

Günümüzdeki müzikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Günümüz müziği gerçekten çok kötü. Hep aynı ritim. İnternetten indirme olayı başlayınca cd satışları da bitti. Şimdi piyasa yeniden plak basmaya başladı. Çünkü plak satılıyor. Yurt dışında ilk kez plak satışları cd satışlarını geçti. İnsanlar artık kötü müzik dinlemek istemiyor.


ETİKETLER : plak birol üzmez cd 45'lik plak
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Ne yaptın Melis, ne yaptın Ege Meclisi?
Cumhur BULUT 2015-06-18 15:00:39
Bir koleksiyoncu olarak haberiniz bende derin ve dahi tamiri imkansız yaralar açtı! Sayenizde fiyatlar yine artacak :-) sağolun, varolun... ne diyeyim... :-(
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÖZEL HABER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber