RSS / XML
10-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

AK Parti teşkilatı kiminle koalisyon istiyor?

18-06-2015 17:45:25
A+ A-
YSK'nın 7 Haziran seçimlerinin kesin sonuçlarını açıklamasının ardından siyasi partiler çalışmalarını sıkı bir şekilde yürütürken, AK Parti bu süreçteki yol haritasını belirledi. Siyasi partiler, yeni hükümetin kurulmasına ilişkin koalisyon turları ve formülleri üzerinde istişarelerini sürdürüyor. Bu bağlamda Ak Parti İzmir İlçe başkanları Ege Meclisi'ne genel siyaset gündemine ve kurulması beklenen olası bir koalisyon hükümetine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Diyarbakır Satılık

YUNUS EMRE KARABULUT / EGE MECLİSİ-  7 Haziran’da İzmir’de ummadığı bir tabloyla karşılaşan AK Parti yaklaşık yüzde 10’u bulan oy kaybının nedenlerini bulmaya çalışıyor. 4+4 olmak üzere toplamda 8 Milletvekilliği kazanan AK Parti İzmir 1.Bölgede yüzde 26.20, 2.Bölgede ise 26.58 oy alabilmişti. Meclis aritmetiğinin tek parti iktidarına izin vermemesi nedeniyle gözler oluşabilecek muhtemel koalisyon senaryolarına çevrildi. Ege Meclisi AK Parti teşkilatlarının kiminle koalisyona sıcak baktığını araştırdı.
 


 BUCA NEŞAT ARSLAN

 “AK Parti tabanı koalisyon olsun istemiyor ama bizim kendi birikimlerimiz var. 13 yıldır ülkeyi belli bir yerlere getirdik. Bunu başkasına güvenip verilmemesi yönünde bir görüş var. İktidarda olduğumuz zaman boyunca Türkiye'nin çıtasını yükselterek, belli bir noktaya getirdik. Kazanımları kaybetmek istemeyiz. Onun için iktidarın bir kenara tutunmamız gerektiği kanaatindeyiz. Teşkilatımız bir koalisyona çok büyük bir tepki koymaz. Erken seçim olursa yine tek başımıza iktidar olma düşüncesindeyiz, teşkilatta bu şekilde düşünüyor. Gelen mesajlarda madem bunlar bir araya geldi hadi kursunlar da koalisyon görelim dendi. Bu şakaya gelir bir şey değil AK Parti göreve hazırsa gereğini de yapar. Rakamsal olarak önümüzde CHP'de oy artışı yok,  kısmen MHP'de biraz artış oldu ama oyların çoğu HDP'ye gitti. Bu giden oyların da bir kısmı kendi etnik yapısına uygun parti barajı geçsin diye emanet oylar verildi. Buca'da 18 bin oy HDP'ye kaydı. Bütün oy verenler teşkilattan insanlar. Barajı geçsin algısı oluşturuldu. Vatandaş barajı geçsin diye bize yakın olanlar da oy verdi.”
 


 KONAK TEMEL YILDIRIM

“Gündem genel merkezimiz tarafından profesyonelce takip ediliyor. Biz de medyadan izliyoruz. En doğru kararı tabanda görüşleri alınarak meclis grubumuz verecektir. Biz onların verdiği karara saygı duyarız. Türkiye'nin lehine olacak her şeye evet geriz. İstikrarın devamından yana olumlu katkı yapacak her türlü koalisyon girişimi yapılmalıdır. Bir defa bu ülke hükümetsiz kalmamalıdır. Hangi partiyle olur, nasıl olur yetkili kurullarımızın işi. Sorulursa biz de parti disiplini çevresinde tabandan aldığımız mesajları iletiriz. Tabi ki görüşmeleri yapanlar da toplumun farklı kesimleriyle görüşerek karar vermelidir. Önemli olan istikrarın devamıdır. Buradan milletimiz karar vermiştir. Sonuna kadar saygılıyız. Bunun kararı eğer en doğru karardır. Bu karar çerçevesinde üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getireceğiz. Şahsi fikrim bu tablodan istikrarlı bir hükümetin çıkmayacağı yönünde erken seçim veya tekrar seçim olasılıkları da gündemdedir. Bunun için de yine bir hükümetin kurulması gerekiyor. Önceliğimiz sağlıklı bir şekilde ülkeyi yönetecek hükümetin çıkmasıdır.”
 

 
KARŞIYAKA  ABDULLAH MERTOĞLU

 “Mevcut gidişatı takip ediyoruz. Başbakanımızın şuanda yönetimimizle daha iyi biliyorlar görevlendirme en kısa zamanda yapılacaktır. Koalisyon görüşmeleri oluşacak. Bugün peşin hükümlü olmamak lazım sağlık bir koalisyon kurulursa uzun süreli olabilir. Ülkenin istikrara ihtiyacı var istikrar için elimizden geleni yapıyoruz. Denemek gerekiyor her şeye hazırız. Erken seçim olursa da hazırlıklıyız. İstikrardan yana bir oluşum olması en önemli beklentidir. Elimizden geleni en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Diğer siyasi partilerin de aynı şekilde hareket etmesini bekliyoruz. Gerilim siyaseti değil yönetim siyaseti olmalı. Birlik ve beraberlik öne planda olmalı.”
 

 
BAYRAKLI YAKUP GÜLCAN

“Ak Parti kurulduğu günden bu yana her zaman  tek parti olamaya alışmış ve koalisyon noktasında mütereddit bir tavır sergilemekte. Siyasetimizdeki idari kadrolar haricinde kalan tabanımız ve seçmenimiz yeniden bir seçim olması doğrultusunda yani erken seçim olması gerektiğine inanan bir kitle mevcut. Ancak yekpare olarak bir erken seçim olmasını istemiş olmaları yeterli değil. Ancak onlarla gerçekleştirdiğimiz istişareler de ortaya çıkan sonuç ise ülkenin idare edilmesinin sürdürülmesi ve herhangi bir işlet gibi bakılmaması gerektiğidir. Bu bağlamda Ak Parti tabanına bakıldığı müddetçe görünen o ki olası bir  koalisyonun en yakın Ak Parti -MHP  koalisyonu gibi gözüktüğü bir yaklaşım mevcut. HDP yada CHP  koalisyonu noktasında bu gerçekleşirse gerek tabandan gerekse seçmenden istifa edecekleri yönünde yaklaşımlar da geldi. Eğer ben şahsi fikrim doğrultusunda yorum yapacak olursam, yeni bir seçim olması durumunda  bir seçim bütçesinin  ülke ekonomisi açısından yük olabileceği bilincindeyim. Biz Ak Parti olarak bilindiği üzere Milli iradeye her zaman sahiplenmiş bir partiyiz. Sandıktan da çıkan sonuca göre de halk kendi iradesini ortaya koymuştur. Buna da saygı göstermek gerektiğini düşünüyorum.

 Öte yandan bilindiği gibi partilere üye olmakla birlikte kendini partinin sözcüsü olduğunu zanneden  aşırı uçlarda dolan bazı zihinler vardır. Ki bu insanlar kamuoyunda keskin ifadelerle farklı paylaşımlarda bulunabiliyorlar. Biz kesinlikle kendilerini tasvip etmiyoruz. Hatta zaman zaman bizler de kendilerini uyarıyoruz. Neticede herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve herkes kendi tercihini istediği doğrultuda yapmakta serbesttir. Ak Parti bu seçimde yüzde 41 gibi bir oy oranı ile en yakın rakip partiye yüzde 16  fark atmasıyla bir zafer kanamıştır. Diğer partiler bizim almış olduğumuz oy oranını almış olsalardı bakış açıları çok daha farklı olurdu. Ancak Ak Parti muazzam zaferler kazanmaya alışkın olduğu için bu bizi tatmin etmedi.

Koalisyon açısından fikrim de şudur ki, bu ülkenin acil olarak yönetilmeye ihtiyacı vardır. Ve ekonomik istikrarın sağlanması gerektiğini düşünüyorum.  Ne yazık ki şu an İstanbul’da yapılması gereken 3. köprü ve 3. havalimanın yapılma işlemi yargı kararlarıyla  çok manidar bir şekilde durdurulmuş durumda. Bilhassa 3. hava limanının yapılmasını istemeyen ve bunun için her türlü lobi faaliyetlerini gerçekleştiren ülke içi ve ülke dışı bir çok gücü devreye sokan bir Almanya'dan bahsediyorum. Hamburg havalimanının işlevini yitirmemesi açısından elinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Ki bunun gibi bir çok devasa projelerimiz mevcut Ak Parti olarak. O yüzden bunların devam ettirilmesi ve takibatı gerekiyor. O yüzden kurulacak olan koalisyonda mutlaka iştirakının olması gerekiyor.”


ETİKETLER : yakup gülcan abdullah mertoğlu temel yıldırım neşat arslan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Mobil
Muhammed Beşir TEkin 2015-06-19 08:14:12
Erken seçİM ERKEN SEçiM ERKEN SECIM VE ALLAHIN IZNIYLE AK PARTİ TEK BAşINA iKTíDAR olacak
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÖZEL HABER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber