RSS / XML
10-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Mevcut okulları beğenmeyen veliler, kendileri okullarını yaptı

05-07-2015 09:37:21
A+ A-
Var olan eğitim sisteminden hoşnut olmayan bir grup velinin bir araya gelmesiyle kurulan ‘Başka Bir Okul Mümkün Derneği’ yeni okulunu İzmir’de açacak. Bornova Yakaköy’de yapımına başlanan anaokulunun İzmir’de birçok velinin dikkatini çektiğini ifade eden Kooperatif Başkanı Yasin Sancak, “Başka bir dünya da başka bir okul da mümkün” dedi

Bursa Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - Eğitimde yeni bir sayfa açmayı hedefleyen ‘Başka Bir Okul Mümkün Derneği’ çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Alternatif eğitim, demokratik yönetim, ekolojik duruş ve özgün finansman ilkeleriyle İzmir’de de bir okul açmayı hedefleyen derneğin kooperatif başkanı Yasin Sancak ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
 


Öncelikle BBOM nedir? Bize bu modelden bahseder misiniz?

Başka Bir Okul Mümkün Derneği (BBOM), eğitim sistemini problemlerine alternatif çözümler üretmek isteyen, toplumun her kesiminden gönüllünün bir araya geldiği bir sivil toplum girişimi. Amacımız çocukların özgür ve mutlu bir şekilde öğrenebileceği okulları var etmek ve ülke olarak çocuğa, eğitime, öğrenmeye bakışımızda farklılık ve farkındalık yaratmak. 2010 yılında kurulan derneğimiz, dünyada var olan alternatif eğitim model ve yaklaşımlarını kopyalamak yerine bunların güçlü yönlerini bir araya getirmeye ve ülkemiz için uygun bir model oluşturma iddiasında. BBOM modeli bu anlamda dört ana eksenden oluşuyor. Bunlar alternatif eğitim, demokratik yönetim, ekolojik duruş ve özgün finansman. Dernek, modelin felsefesini, ruhunu, programını ve eğitmen eğitimlerini yürütürken yerellerde de veliler ve gönüllüler okulları var etmek için eğitim kooperatifleri kuruyor. Kooperatif yapısı sayesinde benzer bakışa açısına sahip kişiler bir araya gelerek iş ve güç birliği içinde okulları hayata geçiriyoruz.

Şu an kaç kişiden oluşuyorsunuz? Destekçi sayınız nedir?

Derneğin sosyal medyada 20 binin üzerinde takipçisi ve Türkiye’nin her yerine yayılmış bir gönüllü ağı var. İzmir’de okulu var etmek üzere bir araya gelmiş ve kooperatife ortak olmuş kişi sayısı ise 32. İzmir’de okul yerimizi belirledikten sonra sayımız artmaya başladı.
 


Açtığınız ve açacağınız okullardan bahseder misiniz? Özelikle İzmir ayağınızı merak ediyorum.

BBOM modelini uygulayan ilk okul 2013 yılında, çocukların koyduğu isimle Mutlu Keçi, Bodrum’da açıldı. Birçok insanın “güzel ama hayal”, “Avrupa’da olur ama Türkiye’de zor” diye düşündüğü işin başarıldığını gören aileler farklı şehirlerde bir araya gelerek ve eğitim kooperatifleri kurmaya başladı. Bu yıl Ankara, İzmir ve Kaş okulları da faaliyete başlayacak. İzmir’de bir yıl kadar yer aradıktan sonra kriterlerimize, özellikle ekoloji yaklaşımımıza en uygun yeri Bornova Yakaköy’de bulduk ve açılış çalışmalarına başladık. Erken çocukluk döneminin önemini iyi bildiğimiz ve üye çoğunluğumuzun talebi o yönde olduğu için İzmir’de faaliyete erken çocukluk dönemi ile -anaokulu ile- başlıyoruz.

 Şuana kadar kaç öğrenci ve kaç öğretmene ulaştınız?

Doğrudan BBOM okullarında okuyan öğrenci sayısı şimdilik Bodrum’daki 50 kadar çocukla sınırlı. Önümüzdeki 3-4 yıl boyunca BBOM okulları ve bu okullarda okuyan öğrenciler giderek artacağını düşünüyorum. Derneğimiz, Sabancı Vakfı’nın desteğiyle bir öğretmen eğitim projesi başlattı. “Başka Öğretmenler Mümkün” projesine, Türkiye’nin her yerinden, farklı okul seviyesi ve branşlardan 900 öğretmenin başvurmuş olması, öğretmenlerin de değişim istediklerinin ve çözüm arayışında olduklarının göstergesi. Şu an proje kapsamında sadece 24 öğretmene eğitim verebiliyoruz ama web sitemizde yayınlanan yazıları binlerce eğitimci ve anne-baba takip ediyor.
 


Okulları açarken herhangi bir devlet kurumundan izin almanız gerekiyor mu? Bürokratik işlemleri nasıl çözüyorsunuz?

Evet, okullarımız MEB’e bağlı özel okul statüsünde açılıyor ve MEB’in gerekliliklerini yerine getiriyoruz diğer okullar gibi. MEB’in hazırlamış olduğu eğitim programlarının oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. BBOM okulları, bu programları hayata geçirirken çocuk odaklı olmanın ve zenginleştirilmiş öğrenme ortamları yaratmanın hakkını tam olarak vermeye çalışıyor.

BBOM'a karşı duranlar oldu mu? Olumsuz tepkilerle karşılaştınız mı?

Tam tersi, toplumun büyük kesimi eğitimdeki problemlerin farkında ve ortaya konan yeniliklere oldukça açık. Her kesim ve meslek grubundan destek aldığımızı söyleyebilirim. Zaman zaman özel -ve ücretli- okul olmamızla ilgili eleştiri alabiliyoruz... Fakat Türkiye’de kamu ya da özel okul açma dışında seçeneğiniz yok. Bizler, eleştirinin önemli olduğunu bilmekle beraber doğru örnekler ortaya koymanın da gerekli olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın büyük bölümünde eğitim programları, okullar, öğreten-öğrenen ilişkisi ve genel olarak eğitime bakış sürekli değişiyor ve yenileniyor. Başarılı örnekler ortaya koymak, ülkemizde özel okullarda da kamu okullarında da değişimi hızlandıracaktır.
 


Gerçekten Başka bir okul mümkün mü?

 

Başka bir dünya da başka bir okul da mümkün...


ETİKETLER : bbom Yasin Sancak
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Mobil
gülhan 2015-07-07 02:32:08
Harikaaaa.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÖZEL HABER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber