RSS / XML
10-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Prof. Dr. Saydam, hastalarına yaklaşımını anlattı

05-07-2015 14:37:24
A+ A-
Hayattaki en değerli şey sağlık. Ancak kimi zaman sağlığımız bozulur ve bunu bize bildirmek doktorumuza düşer. Dokuz Eylül Üniversite (DEÜ) Hastanesi'nde görevli Genel Cerrah Prof. Dr. Serdar Saydam, 37 yıldır meme kanserine yakalanan kadınlara, onları yılgınlığa itmeden, incitmeden, mücadeleye ortak ederek, kansere yakalandıkları haberini ustalıkla veriyor. Doktor Saydam, “Eğer doktor hastaya gerçeği anlatmazsa, hasta Google'dan hastalığını öğrenebilir. O zaman da hastada doktoruna karşı bir güvensizlik oluşur” diyor

Didim Satılık

ERKAN DOĞAN / ÖZEL HABER - Hareketsiz yaşam, dergesiz beslenme, genetiği bozulmuş yiyecekler, hava ve çevre kirliliği nedeniyle dünyada ve Türkiye'de kansere yakalanma oranı hızla artıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Serdar Saydam, 37 yıldır adını kimsenin duymak istemediği, kendisine yakıştırmadığı meme kanseri hastalığının tedavisiyle uğraşıyor. Doktorun hastasına kanser tanısı konduğunu söylemesinin çok zor bir durum olduğunu belirten Saydam, “Bu haberi vermeden önce hastayı iyi analiz etmeli ve anlamanız gerekiyor. Kanser haberini vermek kolay değil. Hastayı yılgınlığa itmeden, hastalığın da ciddiyetini anlatarak, birlikte yapılacak çok şey olduğunu ve mücadeleye birlikte devam edeceğimizi ifade ederek hastalığı söylüyorum” dedi. Hastaya bu haberi vermenin bir kaç günü bulduğunu anlatan Dr. Saydam, “Kanser tanısını patoloji uzmanları koyuyor. Hastaya yapılan her tetkikte, kansere yakalanma ve yakalanmama riskini söylüyorum. Kitlenin kötü huylu olduğu kesinleşmişse, 'Kitle kötü huylu çıktı. Artık bunların tedavisi var, birlikte mücadele edeceğiz' diyorum. Hastaya kanser olduğunu toplamda dört saatte anlatıyorum” diye konuştu.

İNCİTMEDEN KANSER DEMENİN SIRLARI

 

Hastalara kanser demenin sırlarını anlatan Dr.Saydam, “Siz hastalığı hasta ve yakınlarının anlayabileceği bir dille anlatırsanız, hasta doktoruna inanır ve tedaviye de uyum gösterir. Hastaya doğruyu anlatmak lazım. Hiçbir zaman kanser kelimesini kullanmam, 'kötü huylu' derim. Hastalar 'kanser' ve 'kötü huylu' kelimelerine farklı tepkiler gösteriyorlar. 'Kanser' kelimesi çok irite ediyor. Eğer doktor hastaya gerçeği anlatmazsa, hasta Google'dan hastalığını öğrenebilir. O zaman da hastada doktoruna karşı bir güvensizlik oluşur” diye konuştu.


ETİKETLER : Serdar Saydam kanser Genel Cerrah Prof. Dr. Serdar Saydam
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÖZEL HABER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber