RSS / XML
16-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir'de farklı bir müze: Key Museum

25-07-2015 12:26:02
A+ A-
Ege Meclisi’nin ‘İzmir’in Müzeleri’ başlıklı yazı dizisinin bu haftaki durağı Torbalı’da Murat-Selim Özgörkey kardeşler tarafından kurulan ‘Key Museum’. 1886 yılından günümüze kadar gelen 130 otomobil, 40 motosiklet, 2 bin 500 maket otomobil ve 300 otomobil ambleminin sergilendiği müze içeriği kadar tasarımıyla da dikkat çekiyor.

Samsun Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - İzmir’den Torbalı’ya bu müzeyi görmek için yola çıktığınızda karşınıza sadece farklı modellerde otomobiller çıkacağını sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Özgörkey caddesi üzerinde yer alan bu müze beklentilerin çok daha ötesinde... İçeri girdiğinizde adeta bir otomobil cennetinde buluyorsunuz kendinizi. Öyle ki, sizi bambaşka bir dünyaya taşıyan bu görsel şölen bir müddet üzerinizden etkisini çekmiyor. Otomobillerin renkli dünyasını ‘Key Museum’la ziyaretçilere açan Murat-Selim Özgörgey kardeşler, sorularımızı Ege Meclisi okurları için yanıtladı.
 


‘Key Museum’ ne kadar zamanda ortaya çıktı?

Murat-Selim Özgörkey: Otomobillere olan merakımız çocukluğumuza dayanıyor. Koleksiyon yapmaya 2001 yılında başladık. 14 yıl içinde bu hale geldi. 130 otomobil, 40 motosiklet, 2 bin 500 maket otomobil ve 300 otomobil ambleminin yanı sıra bir de eşarp koleksiyonumuz var. Önümüzdeki günlerde bunlara yeni koleksiyonlar da eklenecek. Otomobil müzesinin dışında farklı konseptlerde yeniliklerimiz olacak.

Araçlar müze için nasıl hazırlanıyor?

Murat-Selim Özgörkey: Otomobillerin bazıları renöve edildi, bazıları alındığı şekliyle sergileniyor. Renöve ettiğimiz araçları fabrikadan çıktıkları ilk günkü haline getiriyoruz.

Ziyaretçilerin ilgisi nasıl?

Murat-Selim Özgörkey: Müzemiz 6 Mayıs’ta halka açıldı. Henüz iki buçuk ay olmasına rağmen üç bin civarında ziyaretçimiz oldu. Şehir merkezine uzağız, fakat havaalanına yakın olmamız büyük bir avantaj. İstanbul’dan Ankara’dan misafirlerimiz uçaklarından inip buraya geliyorlar. Tatil beldelerine olup müzeyi görmek için Torbalı’ya gelen ziyaretçilerimiz de var.
 


Bu müzeyi diğer otomobil müzelerinden ayıran özelliği nedir?

Murat-Selim Özgörkey: Burada ilk otomobilden günümüze kadar her modeli görmek mümkün. Böylece otomobil tarihine de bir yolculuk yapmış oluyorsunuz. Key Museum sadece belli bir döneme ait değil, bütün dünyadan farklı dönemlerden farklı otomobillerin yer aldığı bir müze. Bu yüzden biraz farklı. Bir de sergileyiş biçimimizde estetiği çok önemsiyoruz.

Müzeyi çeşitli etkinliklerde kullanmak isteyenler oluyor mu?

Murat-Selim Özgörkey: Teklifler geliyor. Ancak henüz çok yeniyiz. Düğün çekimlerine izin verip vermeyeceğimiz konusu henüz netleşmedi. Belki moda çekimi gibi şeyler olabilir. Ayrıca bazı etkinliklerini burada düzenlemek isteyen büyük markalar oluyor. Bir tanesini geçtiğimiz günlerde ağırladık. İlerleyen günlerde devamı olacaktır.
 


PAZARTESİ VE SALI HARİÇ HER GÜN AÇIK

Key Museum 7 bin metrekare alan üzerine kuruldu. 1880’li yıllardan başlayıp, 2011 yılına dek uzanan koleksiyonda BMW, MINI, Mercedes Benz, Cadillac, Ford ve Porsche markaların ilk otomobilleri yer alıyor. Müzede ayrıca İkinci Dünya Savaşı öncesinde otomobilleri süsleyen kaput amblemlerini de görmek mümkün. Müzede 2 bin 550 adet model otomobil, 1950’li yıllara ait benzin istasyonu, 1990’lü yıllardan 1960’lara kadar olan süreçteki benzin pompaları ve otomobil temalı eşarplar sergileniyor. Pazartesi ve Salı hariç haftanın beş günü saat 10.00 - 17.00 arasında açık olan müzeye giriş 20 TL.

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Mobil
ugur 2015-07-28 12:17:02
Çok güzel süper bir düşünce olmuş, buram buram tarih kokuyor
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber