RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir'in tarihine kitaplarla yolculuk

25-07-2015 12:56:35
A+ A-
İzmir Kitaplığı bölümümüzde her hafta İzmir'i anlatan, kente ve kentin kültürüne dair kitapları sizlere tanıtacağız. Türk edebiyatının gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden Halit Ziya Uşaklıgil, gençliğini İzmir'de geçirmişti. Halit Ziya, ömrünün son döneminde İzmir'e ilişkin anılarını öyküler halinde topladı. Yazarın ölümünden sonra yayınlanan “İzmir Hikayeleri”, işte bu öykülerden oluşuyor.

Mersin Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - Basmane’nin 1890’lardaki simalarından Halit Ziya Uşaklıgil, ilk şiirlerini ve denemelerini İzmir’de yazdı. Burada aşık oldu, burada eğitim gördü, burada Fransızca öğrendi ve burada gazetecilik yaptı. Aya Fotini Kilisesi’nin ve Hisar Camii'nin gölgesinde aynı anda bulundu. Vezir Hanı’ndan geçti, Sarıkışla’yı gördü. Şeyh Şemseddin ve Şeyh Bedreddin’in etekleri üzerinde uçarcasına yürüdüğü sokaklarda dolaştı, bu sokaklardaki kahvehanelerde nargile içti, zeybek hikâyeleri anlattı ve dinledi.

Sonra İstanbul'a gitti.

Ve gün geldi yeniden döndü şehre, anılarını ve artık çok uzaklarda kalan gençliğinin kıpırtılarını bulabilmek için. Ama hayal kırıklığına uğradı. Hiçbiri yerinde yoktu. Tanıyamıyordu gençliğini Halit Ziya. Şöyle yazdı not defterine:

“Kendimi yabancı bir ülkenin tanılmamış insanları arasında buldum, sinirlerimden bir ürperti geçti. Gerçekten İzmir’de, şu benim sevgili İzmir’imde miydim?”
 


* * *

Halit Ziya, İzmir'de geçen ilk gençliğini anlatan anı-öyküler kaleme aldı bıraktığı İzmir'in yerinde olmadığını görünce. Bu öyküler, vefatının ardından yayınlandı ve “İzmir Hikayeleri” çıktı böylece ortaya. Benim kitaplığımda İnkılap Yayınevi'nden çıkan 1991 tarihli baskısı var. Ancak kitabın ilk baskı tarihi 1950. Yani yazarın ölümünden beş yıl sonra.

* * *

Halit Ziya Uşaklıgil İzmir’de kalmış, İstanbul’a hiç gitmemiş olsaydı bugün Türkçe edebiyatın Aşk-ı Memnu diye bir romanı olur muydu?

“...On iki yaşlarındaydım. Büyük Rus Savaşı’nın sonlarındaydı. Babamın İstanbul’daki işlerini bırakarak İzmir’e taşınma zorunluluğu ortaya çıkmıştı. Biz ailecek Saraçhanebaşı’ndaki güzel evimizden, şirin ve büyük bahçemizden koparıldık. İzmir’de dedemin Çorakkapı konağının bağımsız bir dairesine sığındık...”

İzmir’e gelişini böyle anlatıyor Halit Ziya İzmir Hikâyeleri'nde. Yazar, entelektüel açıdan çok ta zengin olmayan İzmir’de kalmış olsaydı belki de Servet-i Fûnun’da yazamayacak ve bugün tanıdığımız büyüklükte bir yazar olamayacaktı. Tevfik Nevzat ve Bıçakçızade Hakkı ne kadar tanınıyorsa o da o kadar, belki biraz daha fazla tanınacaktı.

* * *

Peki Halit Ziya İzmir'e hiç gelmemiş olsa ne olurdu? Belki yine önemli bir yazar olarak yetişirdi, ama -okuyan bilir- eserlerindeki o ılık rüzgar eksik kalırdı diye düşünüyorum. İzmir'in insan yetiştirme gücünü azımsamamak gerek. Halit Ziya'nın da bu güçten beslendiğini kesinlikle söyleyebiliriz.

İyi ki babasının işleri bozulmuş ta Halit Ziya gençliğini İzmir'de geçirmiş, bize İzmir'in bir dönemine tanıklık eden bu güzel öyküleri bırakmış.
 


İzmir Hikayeleri – Anısal Öyküler

Yazarı: Halit Ziya Uşaklıgil

İlk basımı: 1950

 

Sayfa sayısı: 247


ETİKETLER : halit ziya uşaklıgil
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber