RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Bir Kemeraltı Klasiği: Kuyumcular Çarşısı

25-07-2015 13:33:35
A+ A-
İzmir’in kalbi Kemeraltı’nın unutulmayan değerlerini yazdığımız ‘Kemeraltı Klasikleri’ yazı dizisi bu hafta ‘Kuyumcular Çarşısı’ ile devam ediyor. Yıllardır birbirinden farklı dükkan ve çeşitle hizmet veren çarşı, bugün hala Kemeraltı’nın gözbebeği. Kuyumcular Çarşısı’nın dününü ve bugününü, mesleğe bir ömür vermiş usta İbrahim Mama, nam-ı diğer “Kasap İbo”dan dinledik.

Aydın Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - Kemeraltı Kuyumcular Çarşısı neredeyse bir asırdır evlenenlerin, hediye almak isteyenlerin, mücevher meraklılarının uğrak noktası… Emektar çarşıya yıllarını veren ustaların sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor. Gidenlerin büyük kısmı ya ekonomik krizlere dayanamamış ya da farklı semtlere taşınmış. Çarşıya girdiğimizde hemen herkesin ‘buranın hikayesi ondan dinlenir’ dediği usta İbrahim Mama, yenilerin dürüst çalışmamasından şikayetçi…
 


Ne kadardır bu çarşıdasınız?

İ.Mama: 50 yıldan beri Kuyumcular Çarşısı’ndayım. İmalattan, toptan satışa kadar her türlü işi yapıyorum. Eskiden beri çarşıda olan 10 kişi ya varız ya yokuz. Geri kalanlar hep yeni. Yıllardır bu çarşıya binlerce insan geldi. Çok insan evlendirdik, çok insanın mutluluğuna şahitlik ettik. Şimdi evlenenlerin torunları geliyor.

Mesleğe nasıl başladınız?

İ.Mama: Mesleğe çok küçükken ustamın yanında başladım. Aslında babam kasaptı. Bir dönem ekonomik krizde mesleği bırakıp babama yardım ettim. Oradan tekrar dönünce çarşıdaki adım ‘Kasap İbo’ olarak kaldı. 12 yaşından beri mesleğin içindeyim. Eskiden meslek çıraklıktan başlardı. Dürüstlüğe dayanırdı. Çok güzeldi.
 


Peki, şimdi?

İ.Mama: Şimdi iş üçkağıtçılığa dayanmaya başladı. Yeni yetmelerin hepsi menfeatları doğrultusunda hareket ediyor. Üç kuruşa seni satıyor, başka bir yerden alışveriş yapıyor. Eskiden bizim burada usül, aynı Osmanlı usulüydü. Mesela müşteri benden bilezik isterdi ben de yoksa yandaki komşuma yönlendirirdim. Şimdi öyle bir şey yok. Dostluk kalmadı. Biz kendi aramızda hala o saygıyı sevgiyi koruyoruz. Ben hala ustamı gördüğümde elini öperim.

Meslek olarak kuyumculuğun dününü ve bugününü nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

İ.Mama: Kadınlar var olduğu sürece bizim meslek bitmez. Altın iner çıkar. Krizler gelir geçer ama bu meslek hep ayakta kalır. Batıp gitmemenin tek anahtarı dürüstlük. Bir müşteri bir kez size güvenirse yıllarca hep sizden alışveriş yapar.
 


ETİKETLER : altın çeyrek altın altın fiyatları kemeraltı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber