RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir basınının duayeni Yaşar Eyice anlattı

25-07-2015 14:51:39
A+ A-
1948 yılında Bornova'da doğan Yaşar Eyice, meslek hayatına 1965 yılında lise ikinci sınıfta iken Ege Telgraf Gazetesi'nde başladı. O dönem kendisi gibi gazeteci olmaya karar veren arkadaşları Ertuğrul Kale, Özden Şeker ve Okan Yüksel'in de çalıştığı gazetede spor muhabiri olarak çalışmaya başladı. Meslek hayatında yarım asrı geride bırakan Eyice, Demokrat İzmir'den Tercüman'a, Yeni Asır'dan Yeni Ekonomi'ye kadar İzmir basınının neredeyse her kurumunda görev almış duayen bir isim. Yaşar Eyice'ye “Anlat Ustam” dedik...

Aydın Satılık

YUNUS EMRE KARABULUT / EGE MECLİSİ - Yaşar Eyice... Gazetecilerin Yaşar Ağabeyi, İzmirlilerin ise Vatandaş Yaşar'ı... Dost elini herkese uzatan kitabında “yorulmak” kelimesi olmayan saygın ve vefalı bir meslek büyüğü... Yaşar Eyice için ne kadar iyi sıfat varsa isminin önüne rahatça ekleyebilirsiniz. O, gazetecilik mesleğinde örnek verilecek ustat ağabeyler arasında ismi ilk sıralarda verilecek kişiler arasında yer alır. Meslekte 50 yılını dolduran Yaşar Ağabeye “Anlat Ustam” diyoruz... Ne yaptın 50 yıl boyunca, tarihe ne gibi notlar düştün diyoruz. Önce o bildiğimiz müthiş kahkahasını atarak başlıyor konuşmaya... Ve Yaşar Ağabeye yakışır ilk cevabını veriyor: “Hangi birini anlatayım evlat?...”
 


“ZEKİ MÜREN'E PAŞA İSMİNİ BEN KOYDUM...”

Yaşar Eyice'nin meslek hayatında her kesimden insan büyük yer tutar. Türkiye'nin sanat güneşi Zeki Müren'e “Paşa” ünvanını veren Yaşar Eyice'dir. Zeki Müren'le Bodrum'da yaptığı bir röportajdan sonra gelişen olayları Eyice şöyle not düşer: “Yeni Asır'da çalıştığım dönemde Zeki Müren ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdim. Yanından ayrılırken bana bir zarf verdi. İçinde fotoğraflar olduğunu, sonra bakmam gerektiğini iletti. Ben de açmadım. Kaldığım pansiyona geri geldiğimde zarfı açınca içinde yüklü miktarda paranın olduğunu gördüm ve çok şaşırdım. Koştura koştura gittiğimde kendisinin Manolya isimli teknesiyle ayrıldığını öğrendim. Ne yapacağımı bilmiyordum. Aklıma postaneden kendisine göndermek geldi ve öyle de yaptım. Gazeteye geri döndüğüm de Yazı İşleri Müdürüm Güngör Mengi 'Ne yaptın sen?' dedi. Patronum Dinç Bilgin geldi, öptü beni ve teşekkür etti davranışım için. Meğer Zeki Müren gazeteyi arayıp 'Böyle bir çalışanınız olduğu için çok şanslısınız. Bundan sonra Yaşar Eyice benim kardeşimdir' demiş. Kalmış olduğum pansiyonun sahibi Eyüp Amca şarkılarını dinleyip 'Paşa gibi adam' demişti. Ben de röportajıma 'Bodrum'un Paşası' başlığını yazdım. O günden sonra 'Paşa' lakabı da kendisiyle bütünleşti ve hep öyle anıldı.”

BARIŞ MANÇO'YLA AYNI YATAKTA

Yaşar Eyice'ye “Anlat Ustam” dedik o da anlatmaya devam etti: “Muğla'da görevliydim. Otele gittim ama boş oda bulamadım. Barış Manço da Anadolu turnesindeydi ve o otelde kalıyordu. Kendisi ile de aram iyi sayılırdı. Otelde yer bulamadığımı söyledim. Kendisi de odasının iki kişilik olduğunu, gruptaki müzisyenlerden biriyle kaldıklarını, eğer istersem benimle kendi yatağını paylaşacağını söyledi. Biz bütün gece, sabah kadar sevgili Barış Manço ile aynı yatakta uyuduk.”
 


YAŞAR EYİCE KİMDİR?

 

1948 yılında Bornova’da (İzmir) doğdu. Gazeteciliğe 1965 yılında Ege Telgraf’ta başladı. 1968 yılında Demokrat İzmir’e geçti. Yeni Yol, Yeni Asır, Yeni Ekonomi, Bulvar ve Tercüman’da spor muhabiri, muhabir ve bölge masası şefliği gibi görevler üstlendi. Yeni Asır’da çalışırken emekliye ayrıldı. Haber Ekspres’te yazıları yayınlandı. İzmir TV'de program yaptı. Halen Gözlem gazetesinde yazıları yayınlanıyor. Yaşar Eyice evli ve iki çocuk babasıdır.


ETİKETLER : yaşar yenice
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber