RSS / XML
16-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir'in simgelerinden teleferiğin öyküsü

30-07-2015 14:33:39
A+ A-
Kentin nefes aldığı mesire yerlerinden Balçova teleferik tesisleri, sekiz yıl aradan sonra yeniden açıldı. Kırk yılı aşkın süredir dağ havasını İzmir'in benzersiz manzarasıyla birleştiren tesisin hikayesi, 1970'lerin ilk yarısına dayanıyor.

İstanbul Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ – Balçova'da bulunan ve neredeyse tüm İzmirlilerin en az bir kez bindiği teleferik tesisleri, yeniden kullanıma hazır hale getirildi. İzmirliler 2007 yılından beri teleferiği bekliyordu. Türkiye'nin ikinci teleferiği olan Balçova Teleferik Tesisleri, hizmet verdiği yıllar boyunca birçok kez bakım amacıyla kapatılıp açıldı. Ancak bunların tümü, bakım amaçlı geçici kapanışlardı. Ancak 2007'de TMMOB ve Avrupa Birliği'nin ilgili güvenlik stardartları gereğince tamamen yeniden inşa edilmek üzere kapatıldı. Teleferiğin 2011 yılında açılması öngörülüyordu, ancak İzmirlilerin heyecanla beklediği bu açılış, tam dört yıl rötar yaptı.
 


TELEFERİK ERCÜMENT UYSAL'IN PROJESİ

Teleferik tesislerinin bulunduğu ve İzmirliler'in artık “Teleferik Dağı” dediği dik yükselti, tarihten beri Dede Dağı olarak biliniyor. İzmir, Balçova'da bulunan teleferik tesislerini 70'li yılların unutulmaz Balçova Belediye Başkanı Ercüment Uysal'a borçlu. Döneminin ötesinde bir hizmet anlayışına ve vizyona sahip olan Uysal, 1972 yılında Devlet Su İşleri tarafından hayata geçirilen Balçova Barajı'nın Dede Dağı'nın tepesinde çok güzel bir suni göl oluşturarak mesire alanı olarak kullanılabilecek manzaralı bir alan ortaya çıkarması üzerine burada bir tesis kurulabileceğini hayal etti. Ancak Dede Dağı'nın fazlasıyla dik bir yükselti olması, ulaşımı oldukça zor bir hale getiriyordu.
 


ROMANYA GEZİSİNDE DOĞAN FİKİR

Başkan Ercüment Uysal, bu düşüncelerle 1973'te çıktığı Romanya gezisinin dönüşünde Dede Dağı'nın tepesine nasıl ulaşılacağı sorusunun yanıtı kafasındaydı. Uysal, bu gezisi sırasında bir teleferik gördü ve bunun bir benzerinin Dede Dağı'na kurulabileceğini düşündü. Dönüşü sonrası Türkiye'nin Uludağ'dan sonra ikinci teleferiğini kurmaya karar verdi. Alman mühendislerin katkısıyla proje oluşturuldu ve 1974 yılında İzmir ve Balçova, teleferiğine kavuştu.
 

8 YIL KAPALI KALDI

 

Teleferik, kurulduğu günden itibaren yıllar boyunca İzmirlilerin tatil günlerini dağ havası ve deniz manzarasıyla değerlendirdiği, kendine özgü ve Türkiye'de örneği bulunmayan bir tesis olarak varlığını sürdürdü. Zaman zaman bakım ve onarım amaçlı olarak işletmeye kapatılsa da bunlar hep kısa kapanışlardı. Ancak 2007'de tesis, tamamen yenilenmek üzere kepenk indirdi. Gerçekleşen ihale ve inşa sürecinin sonunda yeniden açılması için 2011 yılı öngörülüyordu. Ancak dört yıllık bir rötarla teleferik yeniden İzmirlilerle buluştu. Sekiz sene bekleyen İzmirliler de teleferiğe kavuştu.ETİKETLER : izmir teleferik tarihi izmir izmir teleferik
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber