RSS / XML
29-09-2021
Bizi Takip Edin!


Kemeraltı'nda üç kuşak saatçilik

01-08-2015 10:25:27
A+ A-
Ege Meclisi Kemeraltı Klasikleri yazı dizisinin bu haftaki durağı Kemeraltı Abacıoğlu Han’daki eski adıyla ‘Nacar saatçilik’, şimdinin ‘İzmir Saatçisi’. 1920’li yıllardan günümüze kadar gelen saatçide dede Abdülkadir Eriği’den bayrağı Cengiz Eriği almış. Edip ve Metin kardeşler de dayıları Cengiz Eriği'nden işi devralmışlar ve üçüncü kuşak olarak iş başındalar. Pek çok İzmirlinin kolundaki ilk saatin kendilerine ait olduğunu ifade eden Metin Şen ile zamanın içinde bir yolculuk yaptık.

Sinop Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - Abacıoğlu Han’dan içeri girdiğinizde biraz ilerde solda karşınıza çıkıyor ‘İzmir Saatçisi’. Kapısından içeri girdiğinizde her biri tarih kokan onlarca kol saati, duvar saati ve saat aksesuarına rastlıyorsunuz. Çocukluklarında dedelerinin yanında çırak olarak mesleğe başlayan Edip ve Metin Şen kardeşler ilerleyen teknolojiye ve lüks tüketime rağmen baba mesleğinden vazgeçmiyor.

 

Mesleğe ne zaman başladınız?

Edip-Metin Şen: Biz 1965’den bu yana buradayız.  Çocukluğumuzdan beri Kemerlaltı’ndayız. O zamanlar handa bir dükkanımız daha vardı. Hem toptan hem perakende satış yapıyorduk. Uzunca bir süre mekanik saatlerin satışını ve tamirini yaptık. 15-20 sene sonra saatçilikte elektronik devri başladı. Onu da öğrendik. İsviçre’den, Japonya’dan mal aldığımız yerlerden gelen elemanlardan o saatlerin püf noktalarını da öğrendik.

O dönemde saatçilik nasıl bir meslekti?

Edip-Metin Şen: O zamanlar saatçilik çok güzel bir meslekti. Herkes saat alamazdı. Saat almak bir prestij meselesiydi. Bir çocuğa sünnet düğününde bir akrabası saat hediye ederse itibar kazanırdı. Kemeraltı İzmir’in tek alışveriş merkeziydi. Çarşının sokaklarını eğitimli, kültürlü, güzel insanlar doldururdu. 

Peki sonra?

Edip-Metin Şen: 2000’e kadar işler fena değildi. Ne olduysa 2000’den sonra oldu. Kredi kartları çıktıktan sonra insanlar borçlanarak harcamaya başladı. Daha da borçlanınca alım gücü düştü. Dolayısıyla satışlar da düştü. Çin malları çıktı, sonra pahalı mallar çıktı. O lüks markaları ülkeye getirenler, kendi yerlerini açmaya başladı. Tekelleşmeler oldu. Orta sınıf esnafın elinden işi kaptılar.

Yine de özel olarak gelip saatini alanlar var öyle değil mi?

Edip-Metin Şen: Ticarette en önemli şey müşteriye saygı duymak, güven vermek ve hakkından fazlasını istememek. Bize gelen insanların burasıyla duygusal bir bağı var. Örneğin babaları ilk saatlerini buradan almış, şimdi kendi oğluna da aynı yerden saat almak istiyor. Bizi bu zamana kadar ayakta tutan şey bu gönül bağı. Bizim saatlerde 1 yıl, 2 yıl garanti yok, ömür boyu kalpten garantili.


ETİKETLER : kemeraltı'nda üç kuşük saatçilik izmirli saatçi metin şen
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber