RSS / XML
22-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir Kitaplığı'nda bu hafta: İzmir Yahudileri - Henri Nahum

09-08-2015 09:14:51
A+ A-
1928'de İzmir'de doğan ve 1935'te, yedi yaşındayken kentten ayrılan Henri Nahum'un kah çocukluk anılarından, kah belgelerden derleyerek oluşturduğu “İzmir Yahudileri” başlıklı çalışması, A'dan Z'ye cemaatin tüm yönlerini detaylı biçimde ortaya koyuyor

Muğla Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - 31 Mart 1492 tarihi, dünya Yahudileri için çok önemlidir. Bu tarihte Kastilya Kraliçesi İzabel ve Aragon Kralı Ferdinand, Katolik İspanya'da “Elhamra Kararnamesi” adı verilen bir emir yayınlamışlardır. Bu emir, ülke sınırlarında bulunan tüm Yahudilerin değerleri eşyalarını yanlarına “almamak” üzere ülkeyi terk etmelerini öngörür. Devam eden süreçte büyük bir göç başlamıştır. İberya yarımadasından çıkan yüzbinlerce Yahudi, Afrika'nın kuzeyinden Ortadoğu'ya, Orta Avrupa'dan Balkanlara dek uzanan bir coğrafyaya yürümüştür. İşte bu süreçte tahminen 150 bin Yahudi'nin de Osmanlı ülkesine geldiği tahmin edilir.

İşte ciddi kitleler halinde İzmir'e de gelen Yahudiler, adına “Seferad” denen bir kültürün bu topraklarda var olmasını sağlayarak mozaiğin en parlak renklerinden birini oluşturdu asırlardır. İzmir'de 1492 öncesinde de Yahudilerin yaşadığını biliyoruz. Ancak “İzmir Yahudi kültürü” denen motifin oluşmasında ana unsur, 16'ıncı asırdan itibaren gelen Sefarad olmuştur.

İşte söz konusu motifin nasıl ortaya çıktığı, nelerden beslendiği ve nereye vardığına ilişkin oldukça ilginç bir kitap İzmir Yahudileri. Yazarı ise İzmir doğumlu Henri Nahum. Kitabın arka kpapak yazısı, söylenmesi gereken ne varsa ifade ediyor:

“Paris Tıp Fakültesi’nin seçkin bir profesörü olan Henri Nahum’a ait bu titiz çalışma, 2'inci Abdülhamit’in tahta çıkışından İkinci Dünya Savaşı’na kadar geçen 60 yıllık sürede bir şehri, İzmir’i ve bir dönem şehre damgasını vuran bir cemaati, Yahudi cemaatinin tarihini aydınlatıyor. Neden İzmir? Neden Yahudiler? İzmir Osmanlı İmparatorluğu’nun çok cemaatli yapısının en karakteristik şehirlerinden biriydi. Şam ve Kahire’de Arap nüfus egemenken, Selanik nüfusta çoğunluğun Yahudi cemaatinde olduğu tek kentti. İzmir ise tam bir dil, din, mezhep ve ulus mozaiği idi. Türkler, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler ve Frenk toplumları bir arada yaşıyordu. Bu şehir, cemaatler arasındaki ilişkileri, Osmanlı iktidarının rolünü ve devlet yapısını incelemede imparatorluğun diğer şehirlerine oranla daha geniş olanaklar sunuyor. Keza İzmir Avrupa’nın iktisadi ve kültürel etkisinin en etkili ve çabuk görüldüğü şehirlerden biriydi. İzmir Yahudileri’nde hem bir şehrin tarihi, hem de dağılan imparatorlukla çözülen -göçen- diğer cemaat yapılarının aksine, ayakta kalmayı başaran, uzun süre içine kapanık yaşadıktan sonra dünyaya açılan Yahudi cemaatinin İzmir’de yaşadığı ilginç serüven ve mücadelesi akıcı bir dille, canlı ve ayrıntılı bir üslupla anlatılıyor.”

 

İZMİR YAHUDİLERİ

Yazarı: Henri Nahum

Türkçe'ye çeviren: Estreya Seval Vali

Orijinal adı: Juifs de Smyrne, XIXe-XXe siecle

Yayıncı: İletişim Yayınları, 2000

İlk basım tarihi: 1997

287 sayfa


ETİKETLER : izmir'in yahudileri henri nahum
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber