RSS / XML
22-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir Kitaplığı: Harry Yeseyan / Hacı Bey'in İzmir Günleri

16-08-2015 09:25:10
A+ A-
1922 öncesinde İzmir'in en renkli toplumlarından birini de Ermeniler oluşturuyordu. 13 Eylül'de çıkan ve kentin gayrımüslim kesimlerinin tamamına yakınını yok eden yangın, kentin Ermeni mahallesinde başlamıştı. Yangının faili 90 yıldan uzun süredir belgelenemedi. Bugün ise elimizde anılar var, sadece anılar. İşte Efkereli Yeseyan ailesinin İzmir'de geçirdiği yılları anlatan “Hacı Bey'in İzmir Günleri” de bu değerli anıları barındıran bir roman. Harry Yeseyan'ın romanı, İzmir'in tarihinin az bilinen bir köşesini, Ermeni mahallesinin renklerini gözler önüne seriyor.

Aydın Satılık

ENGİN TATLIBAL - İzmir'in 1922 öncesinde neye benzediğini sayısı çok az olan video kayıtları ile fotoğraf ve kartpostallardan canlandırabiliyoruz kafamızda. Özellikle yangında yok olan mahallelerin dokusunu büyüteçle inceliyor araştırmacılar. Bu noktada da anı içerikli çalışmalar büyük önem kazanıyor. Geçtiğimiz haftalarda Belge Yayınları'nın Marenostrum serisinden çıkan ve az çok tanıtmaya çalıştığımız Yitik Kentin Kırk Yılı'na (Kozmas Politis) benzer bir çalışma var bu hafta elimizde. Aynı yayınevinin aynı serisinden yayınlanan, Harry Yeseyan imzalı anı-roman: Türkiye'den Kovulmak – Hacı Bey'in İzmir Günleri.

Roman, Kayseri'nin Efkere köyünden olan Yeseyan Ailesi'nin hayatı ve maceraları çerçevesinde İzmir'in Ermeni toplumunu anlatıyor. İzmir Ermeni toplumu, 1915'teki “olan bitenden” Vali Rahmi Bey'in koruyuculuğu sayesinde kurtulmuştur. Ancak Ermenilere yönelen öfke dinmemiştir. O dönemde yoğun bir Ermeni nüfusa sahip olan Kayseri'de, bir piknik günü Ermenilere saldırı olur. Süren tedirginlik, Yeseyan'ların yüzyıllardır yaşadıkları Efkere'de artık daha fazla kalamayacaklarını ortaya koyar. Ve aile, kozmopolit yapısıyla çok sayıda kültürün iç içe olduğu İzmir'in daha güvenli bir yer olacağına hükmederek göç eder.

Bunda en büyük pay, ailenin acar ferdi Donik'indir. Donik Yeseyan, İzmir'de girişimciliği ve yetenekleriyle tanınır ve “Hacı Bey” lakabını alır. Ticarette yükselirler ve yedi yıl içinde iyi durumda bir Ermeni ailesi olurlar. Artık İzmirlidir Yeseyan'lar. Ama bu durum uzun sürmeyecektir.

Daha fazlasını yazmak, ipucu vermekten öte romanı anlatmak olacak, o yüzden burada keselim ve size bu önemli belge-romanı okumanızı tavsiye edelim. Kitabın giriş bölümünde Dennis Papazian'ın yazdığı özdeyişten birtaç satırı da aktararak:

“Son yapılan araştırmalar, Türkler ve Ermenilerin DNA dizileri açısından hayli benzer olduklarını, bu iki ırkın fiziksel anlamda kardeş olduğunu gösteriyor. Bu kardeşliği yaşatacak mıyız, bunu yenileyecek miyiz? Bunu istiyor muyuz? Bu bize bağlı, çağımızın Ermeni ve Türklerine. Eğer bunu yapabilseydik hepimiz için daha iyi bir dünya olurdu.”

 

TÜRKİYE'DEN KOVULMAK – HACI BEY'İN İZMİR GÜNLERİ

Yazan: Harry Yeseyan

Türkçe'ye çeviren: Zafer Avşar

Orijinal adı: Out of Turkey – Life Story of Donik “Haji Bey” Yeseyan

Yayıncı: Belge Yay. (Marenostrum Serisi)

Birinci baskı: Şubat 2011

358 sayfa


ETİKETLER : izmir'in kitaplığı hacı bey'in izmir günleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber