RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir Kitaplığı: Atatürk'ün İzmir'i - Bir Kentin Yeniden Doğuşu

23-08-2015 09:46:40
A+ A-
L. Ece Sakar'ın kaleme aldığı, Bençet Uz'un hatıralarından oluşan “Atatürk'ün İzmir'i - Bir Kentin Yeniden Doğuşu” adlı çalışma, Kültürpark'ın kuruluş hikayesi çerçevesinde İzmir'in yepyeni bir kent olarak tekrar arz-ı endam etme sürecini anlatıyor.

Kuşadası Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - İzmir Fuarı'nın tarihine ilişkin yapılan çalışmaların sayısı sınırlı. Aslında akademik makale anlamında yapılan çalışmalar var, ancak kitap anlamında Kültürpark'ın kuruluş hikayesini merak eden İzmirlilerin rahatça okuyabilecekleri birkaç eser var sadece. Bu çalışmalardan en çarpıcı olanı ise Ece Sakar'ın kaleme aldığı “Atatürk'ün İzmiri - Bir Kentin Yeniden Doğuşu” başlıklı kitap. Bu kitabı farklı kılan özellik ise doğrudan doğruya Behçet Uz'un ağzından kaleme alınmış olması.

 

 

“Bir Kentin Yeniden Doğuşu” başlığı, İzmir'de Kültürpark'ın ortaya çıkarılmasının anlamını özetler nitelikte. Zira 1922 Büyük Yangını'nda kentin aşağı yukarı üçte birini teşkil eden Rum ve Ermeni Mahalleleri'nin ortadan kalkmasıyla açığa çıkan moloz alanı, on yıl boyunca kentin göbeğinde yıkıntı halinde durmaktaydı ve bu bölgenin imarı, İzmir'en adeta yeniden doğuşu anlamına gelecekti. Bahsedilen bölgenin genişliği ve enkazın büyüklüğü, herkesin gözünü korkutuyordu. Ancak Behçet Uz ve ekibi, iki yıl gibi kısa bir sürede bu yıkıntının yerinde İzmir'in en önemli simgelerinden olan Kültürpark'ı ve onun içinde düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı'nı yaratmayı başardılar.

 

 

Ve aslında yeniden doğan bu yeni İzmir, “Atatürk'ün İzmiri” idi. Çünkü genç cumhuriyetin kurucusu, İzmir için “Bu şehirde fuarlar kurun, sergiler açın” demişti. Atatürk İzmir'i çok iyi tanıyordu. Bu şehrin geçmişten günümüze Türkiye'nin dış ticaret merkezi olduğunu çok iyi biliyordu. Bu yüzden İstanbul veya Ankara için değil, İzmir için “fuarlar şehri” vizyonunu koymuştu. Tıpkı bilinçli bir tercih olarak İktisat Kongresi'ni İzmir'de düzenlemesi gibi.

Kısacası Behçet Uz'un ve belediyenin Kültürpark'ın inşa sürecinde ne meşakkatli bir süreç yaşadığını detaylarıyla okumak isteyenler, Uz'un anlattıklarından Ece Sakar'ın kaleme aldığı “Atatürk'ün İzmiri - Bir Kentin Yeniden Doğuşu” adlı kitabı mutlaka okumalılar.

Arka kapak yazısı

Eylül 1922... İzmir'de üç yıldan fazladır süren Yunan işgali biterken, Türk askerlerini ve Mustafa Kemal'i gözyaşlarıyla karşılayan kalabalıkta genç bir çocuk doktoru da vardır. Dr. Behçet, İzmir İktisat Kongresi'nde İzmir'in kurtarıcısına bir kez daha hayran kalır. Genç Türkiye'ye katkıda bulunmak için doktorluğunun yanı sıra dernek çalışmalarına hız verir. Ancak kurtuluşun ardından yanan mahallelerin giderek bir hastalık ve suç yuvasına dönüştüğü İzmir, savaşın yıkımının üstesinden gelememektedir. Belediye meclisi üyesiyken beklemediği biçimde belediye başkanlığına getirilen Dr. Behçet Bey, çalışma şevki ve çözüm üretme becerisiyle İzmir'in üzerindeki ölü toprağını silkeler. Önce yıllardır bekleyen Atatürk Heykeli dikilir. 9 Eylül Panayırı yeni yerinde açılır. İzmirliler için asıl mucize ise yangın yerinde kısa sürede yükselen iftihar kaynağı Kültür Park olur.

 

Atatürk'ün İzmiri - Bir Kentin Yeniden Doğuşu

Yazarı: L. Ece Sakar

Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları

İlk baskı: 2007

178 sayfa


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber