RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmirli bir Dünya Vatandaşı: Geza Dologh

24-08-2015 09:24:02
A+ A-
İzmir iş dünyasının ve denizcilik sektörünün hafızlara kazınan ismi Geza Dologh, Arkas’ın bugünkü konumuna gelmesinde büyük rol oynadı. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi'ni kelimenin tam anlamıyla yoktan var etti. EXPO’yu İzmir’e getirebilmek için sayısız ülke dolaştı. Bıkmadan usanmadan İzmir’i anlattı. 70 yıllık ömrüne sayısız başarı sığdıran Geza Dologh’a “Anlat Ustam” dedik, ziraatçılıktan başlayıp denizcilikte nihayetlenen iş hayatını kendi ağzından dinledik.

Sinop Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - Geza Dologh, Deniz Ticaret Odası'nın İskoçya’nın başkenti Edinburgh’a düzenlediği seyahat esnasında aniden fenalaşınca eşinin ve doktorların ısrarıyla Çeşme’deki evinde dinlenmeye çekildi. Başkanı olduğu Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclisi'nin toplantıları için İzmir’e gelen Dologh’u Çeşme’deki evinde ziyaret ettik ve iş hayatına tarım ilaçları işiyle başlayıp Arkas Holding'de devam eden serüveni dinlemek için “Anlat Ustam” dedik. Unutulmaz tecrübelerine Ege Meclisi okurları için kulak verdik.
 


BABA MESLEĞİ ZİRAAT

Eğitim hayatınızdan ve ilk iş tecrübenizden bahseder misiniz?

Geza Dologh: 1945 İstanbul doğumlu, bir aylıkken İzmir’e gelen ve Buca’ya yerleşen bir ailenin çocuğuyum. St. Joseph’de ilkokul, ortaokul ve liseyi okudum. Daha sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdim. Ziraata girmemde babamın etkisi büyüktü. Buca’daki evimizde her zaman hayvanlarımız vardı. Rahmetli babam zirai aletler imal ediyordu. Bu da ziraata bir sempati duymama sebep oldu. Babamın vefatından sonra, 12 yıl önce vefat eden ağabeyimle birlikte babamın işini devam ettirdik. Daha sonra İstanbul’da bir ilaç fabrikasında ilaç tanıtım pozisyonunda çalışmaya başladım. Doktorlara ilaç tanıtıyorduk. İki sene orada çalıştıktan sonra esas alanım olan ziraat kısmına geçtim. Hayvan yemlerinin katkı maddelerini çalışmaya başladım. Oranın kurucu satış elemanıydım. Sonra kadroyu kurduk. Propaganda şefi oldum. Son altı sene de satış müdürlüğü yaptım. Ziraat fakültesinde de hayvancılık okuduğum için bu benim tam alanıma göre bir işti.

ARKAS YILLARI

Peki; Arkas’la yollarınız nasıl kesişti?

Geza Dologh: 1982 yılında Arkas bana iş teklif etti. Mersin’de Arkas ofisini yönetmemi istedi. 1983’de işimden ayrılıp Mersin’e gittim. O zaman Arkas iki şirket ve 90 kişilik bir gruptu. Burada bambaşka bir sektöre girdim. Taşımacılık, hizmet sektörü ile tanıştım. İşi öğrendim. İşi kavrayıp Lucien Arkas’ın sırtından yükü alınca, ilkokuldan sınıf arkadaşım Lucien beni merkeze çağırdı. Yardımcısı olmamı istedi. 1983’de başladım, 2000’e kadar bu görevi sürdürdüm. 2000 yılında Arkas’ın icra kuruluna geçtim. Bu arada Arkas’ın şirket sayısı arttı, taşeron sayısı arttı. 2010’a kadar çalıştım, 2010 yılında emekli oldum.
 


“DENİZ TİCARET ODASI PEK BİLİNMİYORDU”

Deniz Ticaret Odası’ndaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Geza Dologh: Deniz Ticaret Odası 1987 yılında kuruldu. Ben 1988 yılında başkan yardımcısı olarak Deniz Ticaret Odası’na girdim. 2001’e kadar böyle devam etti. 2001’de başkan olduğumda pek fazla bilinmeyen Deniz Ticaret Odası’nı ele aldık. Bir sanayi odasından, bir borsa odasından farklı olmadığını herkese anlattık. Gazeteleri ziyaret etmeye başladık. O zamanki basın danışmanım İsmail Bey, bu ziyaretlerden sonra işin kartopu gibi büyüyeceğini söylemişti. Gerçekten de öyle oldu. 2013’e kadar yönetim kurulu başkanlığı yaptım. 2013’te yönetimden genç bir arkadaşa el verdim. Ben de onların ricasıyla meclis başkanı oldum. Böylece günlük işlerden arındım.

“MÜKEMMELİYETÇİYİM”

Önce ziraat, sonra denizcilik... Çok farklı iki kulvarda da başarılı olmanızı neye bağlıyorsunuz?

Geza Dologh: Çok sevdiğim eski İzmir Valisi Cahit Kıraç İzmir’e bir bakan geldiğinde beni tanıtırken mutlaka ‘Geza Bey de ziraat yüksek mühendisi ama şimdi denizde tavuk yetiştiriyor’ derdi. Böyle bir esprisi vardı. Benim mükemmeliyetçi bir yapım var. Bir işi yapınca tam manasıyla düzgün yapmak isterim. Böyle yapıldıktan sonra her iş yapılabilir. Her işte muvaffak olursunuz.
 


“İŞ HAYATINDA NEREDEN NE ÇIKACAĞI BELLİ OLMAZ”

Unutamadığınız bir anınız var mı?

Geza Dologh: Lucien Bey'in eşi rahatsızlandı. Onu yurt dışına götürdü. Bu arada bir acenteden Taylandlı bir adam gelmişti. Bize acentelik vermeleri için görüşmeler yapıyorduk. Patron vekili olarak ben karşıladım. Konuştuk, yemek yedik. Dönüşte ‘Ben bir tuvalete gitmek istiyorum’ dedi. Ben de 'Lucien Arkas’ın tuvaletinin anahtarı bu, buyurun girin' dedim. ‘Hayır, ben normal personelin girdiği tuvalete girmek istiyorum’ dedi. Geldikten sonra ‘Tamam, ben acenteliği size verdim’ dedi. Ben de merak ettim ‘Neye göre karar verdiniz’ dedim. ‘Ben özellikle personel tuvaletine girmek istedim. Tuvalet o kadar temiz, o kadar bakımlıydı ki bizim gemilerimize de iyi bakacağınızdan eminim’ dedi. Ne kadar ilginç öyle değil mi? İş hayatında nereden neyin çıkacağı hiç belli olmaz.

“FIKRA ANLATABİLECEK SEVİYEDE YABANCI DİL”

Sizden sonra gelen gençlere ne gibi nasihatler veriyorsunuz?

 

Geza Dologh: Ben her zaman gençlerle konuşmak, onlarla paylaşımda bulunmak isterim. Öldükten sonra eşya kalır ama bilgi gider. Bu yüzden bilgiyi paylaşmak lazım. Her sene üniversitelerde ders veriyorum. Ben dört lisan biliyorum. Lisan bilmek çok önemli. Gençlere en büyük tavsiyem: Bir dili, fıkra anlatabilecek kadar iyi konuşun.
 


ETİKETLER : Geza Dologh
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber