RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Kızlarağası Hanı yıllara meydan okuyor

29-08-2015 11:00:23
A+ A-
İnşa kitabesindeki tarihe göre 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılan, 1993 yılında restore edilerek turistik bir çarşı olarak hizmete giren Kızlarağası Hanı, yıllara meydan okuyor. Tarihi dokusuyla gelenleri büyüleyen han Kemeraltı’nda bulunan en eski yapılardan biri...

Diyarbakır Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - Ege Meclisi ‘Kemeraltı Klasikleri’ yazı dizisinin bu haftaki durağı, rengarenk ‘Kızlarağası Hanı’. Osmanlı döneminde alt katı alışveriş, üst katı konaklama için kullanılan handa bugün, çok çeşitli el sanatları ürünlerini, halıları, deri kıyafetleri ve çarpıcı hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Hanın en büyük keyfi ise tam ortasındaki açık çay bahçesinde mistik havayı içinize çekerek yorgunluğunuzu atabilmek... İşte esnafın dilinden ‘Kızlarağası Hanı’.
 


“İZMİR’İN EN GÜZEL YERİ”

Meydanda bulunan çay ocağının emektar çaycısı Ayhan Çelikel’e hanı sorduğumuzda başlıyor anlatmaya, “20 yıldır buradayım. Çok da mutluyum. Çünkü burası İzmir’in en güzel yeri. Alışverişini gidip alışveriş merkezlerinde yapanlar çok şey kaçırıyor. Burada her şey ucuz. Mistik havası da cabası. Özellikle son dönemlerde çok yoğunuz. Hep böyle devam etmesi en büyük isteğimiz”
 


“TARİHİ DOKU KORUNMALI”

Hanın içinde gümüş dükkanı işleten Kevser Bozdemir ise, “Sevdiğim yerde sevdiğim işi yapıyorum. Buranın İzmir için önemi büyük. En eski yapılardan. Sattığımız takıları seçerken hanının dokusuna uygun olarak Osmanlı döneminin modellerine öncelik veriyoruz. Gelenler çok memnun ayrılıyor. Çünkü burada bir tarih yatıyor. Bu doku korunmalı” diyor ve ekliyor, “Turistler geçen yıla göre oldukça az. Ama biz yine de mutluyuz”
 


OSMANLI’NIN İZLERİ BU HANDA

21 yıldır tarihi hanın içinde hediyelik eşya dükkanı işleten Özgür İmrek, “Burası bugün hala konuşuluyorsa, mistik havanın korunmasından dolayıdır. Gelenler şehrin kalabalığından arınıp tarihi bir atmosfere giriyor. Yabancı turistler Türkiye’ye gelmeden önce çok fazla duydukları Osmanlı’ya ait bir hanı görünce heyecanlanıyorlar” dedi.

 


Hanın tarihçesi

 

Kızlarağası Hanı, döneminde önemli bir boşluğu doldurmuştur. Osmanlı mimarisinin günümüze gelen, İzmir'deki nadir eserlerinden olan han, diğer hanlar gibi genelde kare bir forma sahiptir. Han, hemen her uzun mesafe hanında olduğu gibi iki katlı idi. Üst katta galeriye açılan odalarda yatmak isteyenler konaklar, zemin katta ise üst kısmın sade yaşamının tam tersi görülürdü. Yükleriyle develer, tüccarlar ile hizmetkarların kalabileceği odalar, malların boşaltıldığı ve pazarlandığı dükkânlar ile pazarlık yapan insanlar bulunurdu. Han, limana yakın olması sebebiyle her zaman canlı kalmıştır. Han belli dönemde bir tür borsa gibi de çalışmış, özellikle iç avluya dönük dükkânlarda bu işler yoğun olarak yapılmıştır. 18. ve 19. yüzyıllarda, teknolojinin ulaşım alanında çeşitli değişikliklere yol açması ve ekonomik hayatın zaman zaman yer değiştirmesiyle birlikte Kızlarağası Hanı da yavaş yavaş önemini kaybetmiştir. Han, gece konaklamaların sona ermesinden sonra, sadece malların indirildiği ve depolandığı bir yer durumuna gelmiştir.

 ETİKETLER : kızlarağası hanı izmir izmir kemeraltı kemeraltı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber