RSS / XML
16-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

'Anlat Ustam'da bu hafta Mevlüt Kaplan var

31-08-2015 12:03:33
A+ A-
Yazar Mevlüt Kaplan okumak için gece gündüz demeden yürüdü, içine kar dolan araba lastiğinden çarığıyla köy enstitüsünde eğitim aldı, öğretmen çıktı. Öğretmen olarak Karanlık Anadolu'ya ışık taşıdı. Öğrencilerine okutmak için hikaye ve şiir kitapları aradı. Gittiği yerde kitap yoktu. Baktı olacak gibil değil... Oturdu öğrenciler için kitaplar yazmaya başladı. 85 yaşında 720 kitaba ulaştı yazdıkları... Çorapsız, ayakkabısız çocuklar için... Anadolu için hala yazmaya devam ediyor Mevlüt Hoca... 85 yaşındaki usta kaleme ‘Anlat Ustam’ dedik, azim dolu hikayesini kendi ağzından dinledik.

İstanbul Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - Mevlüt Kaplan 85 yaşında ulu bir çınar… Yaşamı hep mücadeleyle geçmiş ama okumaktan asla vazgeçmemiş. ‘Aslında tek amacım benim gibi ayağına kar dolarak okula giden o çocuklara ulaşıp kitaplıklarında yer bulabilmek” derken gözleri doluyor hala. İşte usta yazarın derslerle dolu yaşam hikayesi…
 


Çocukluğunuz nasıl geçti?

Mevlüt Kaplan: Annem ben 9 yaşındayken ölmüştü. Onun ölümün ardından 2 kardeşim vefat etti. Babam inşaatlara giderdi. Ben de okul dışında ona yardım ederdim.

Okul hayatınız nasıl başladı?

Mevlüt Kaplan: Çocukken bizim köyde okul yoktu öğretmen yoktu. Köy Enstitülerinde eğitim almış bir onbaşı köyümüze eğitmen olarak geldi. Köy odasında 50 kişiyi topladılar. Biz Kuran dersi verecek sanıyorduk. Çünkü daha evvel de böyle şeyler olmuştu. İlk gördüğüm şey eğitmenin bize sınıfa ayakkabıyla girin demesiydi. Oradan bunun Kuran kursuyla ilgili olmadığını anladım. Demek ki köyümüze yeni bir anlayışla eğitmen gelmişti. Eğitmen bizi üçüncü sınıfa kadar okuttu. Diploma verdi.
 


Peki, sonra?

Mevlüt Kaplan: Okumayı istemeyenler köyde anasının babasının mesleğine tutundu. Ama benim bir amacım vardı. Mademki ilkokulu 3’e kadar okumuştum 4’ü, 5’i de okumam daha sonra ortaokula gitmem gerekiyordu. Ama bu olanak o gün orada yoktu. Benim gibi okumak isteyen 2-3 arkadaş daha vardı. Komşu köyde 4’üncü sınıfı okumaya karar verdik. Reis bucağına gidip gelmeye başladık. 5 km yol vardı. Benimle birlikte gelen arkadaşlar bir müddet sonra zorlu yolculuğa dayanamadılar. Ama ben yağmurda, karda yürüyerek her gün okula gittim. Babam otomobil lastiğinden bir çarık yapmıştı. Onun içine kar dolardı. 3 adımda bir kar silkelerdim. 5’inci sınıfta okurken köye gelen bir görevli sayesinde köy enstitüsüne başladım. Kitap okumayı, yazı yazmayı orada öğrendim.1940 yılında okula başladım 1948 yılında öğretmen oldum.

İlk olarak nerede yazdınız?

Mevlüt Kaplan: Arkadaşlarımla Halkevi adına çıkarılan ‘Fikirler’ dergisine şiirler yazılar gönderiyorduk. Okulun sonuna geldiğimde orada yayınlanan şiirlerim neredeyse bir kitabı dolduracak kadar çoktu. İlk kitabım ‘Anadolu Yankıları’ isimli şiir kitabımdı. Toplam 720 kitabım var. 6 tanesi şiir kitabı.

Çocuk kitaplarına yönelmenizin nedeni neydi?

Mevlüt Kaplan: Öğretmen olduktan sonra çocuklara derslerle ilgili şiir okutmak istedim. Ama ders kitabının dışında yardımcı olabilecek çocuklara yönelik şiir, hikaye, oyun kitapları yoktu. Oradan buradan arayacağıma kendim yazayım dedim. Ben her kitabımda çorapsız, ayakkabısız çocukları yazarım. Aslında tek amacım benim gibi ayağına kar dolarak okula giden o çocuklara ulaşıp kitaplıklarında yer bulabilmek.
 


Mevlüt Kaplan kimdir?

 

1930’da Akşehir-Ökes köyünde doğdu. İvriz Köy Enstitüsü ve Gazi Eğitim Enstitüsü Özel Eğitim Bölümü’nde okudu. 1958-1962’de yurtdışına gönderildi. Almanya ve İngiltere Dünya Çocuk Edebiyatı’nı inceledi. Londra Marylebone Dil Koleji’ni bitirdi. Konya’da öğretmenlik, Mersin, Antalya ve İzmir’de Eğitim Uzmanlığı, İlköğretim Müfettişliği, Kültür Bakanlığı Seçici Kurul Üyeliği ve Yayın Danışmanlığı görevlerinde bulundu. 1965’de Fakir Baykurt ve 93 arkadaşıyla Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın kuruluşunu gerçekleştirdi . Yazın yaşamı 1945 yılında Konya Ereğli İvriz Köy Enstitüsü’ne girişiyle başladı. İlk şiir kitabı 1949 yılında yayımlanan Anadolu Yankıları’dır. Halen İzmir’de kurduğu Özgür Eğitim Yayınevi’nin sahibi ve genel yayın yönetmenidir. Adına her yıl ödüllü edebiyat yarışmaları düzenlenmektedir.


ETİKETLER : Mevlüt Kaplan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber