RSS / XML
29-09-2021
Bizi Takip Edin!


Kemeraltı'nda bindallılar, nişanlıklar, gelinlikler

05-09-2015 10:47:07
A+ A-
Ege Meclisi ‘Kemeraltı Klasikleri’ yazı dizinin bu haftaki durağı Kemeraltı’nın olmazsa olmazı gelinlikçiler, bindallıcılar… Çarşıya gittiğinizde hemen her ilden genç kızı gelinlik ve bindallı seçerken görmek mümkün. Gelin adaylarının bir numaralı tercihi Muhteşem Yüzyıl’da Hürrem’in giydiği kıyafetler. Çarşıyı bu denli meşhur yapan ise hem cebe hem göze hitap etmesi.

Diyarbakır Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - Kemeraltı’nın olmazsa olmazıdır gelinlikçiler, bindallıcılar. Özellikle yaz aylarında onlarca genç kız gelinliğini, nişanlığını, kına gecesinde giyeceği bindallısını burada seçer. Sadece İzmirliler değil, civar illerden gelen vatandaş da evlilik hazırlığı yaparken illa ki Kemeraltı’na uğrar. Esnafa göre bu popülerlerin farklı nedenleri var.

HER CEBE UYGUN

Kemeraltı’nın tercih edilmesinin en büyük nedeninin fiyatlar olduğunu belirten esnaf Levent Özer, “Gelinlikler bin liradan başlar kademe kademe artar. Her bütçeye uygun bir ürün mutlaka bulunur. Bu yüzden yıllardan beri gelinlik deyince akıla Kemeraltı gelir. İzmir'in diğer ilçelerinde de gelinlikçiler var. Ne olursa olsun Kemeraltı’nın zirvedeki yeri değişmez. Onlar da gelip kumaşlarını bizden alırlar” dedi.

HER ŞEY TEK BİR YERDE

Özellikle yaz aylarında çok yoğun olduklarını belirten Gözde Özlü, “Çarşıya gelenlerin her şeyi bir arada bulabilmesi büyük avantaj. Tek seferde tüm ihtiyaçlarını alabiliyorlar. Evlilik hazırlıkları zaten çok zaman alıyor. İnsanlar en kısa sürede işlerini halletmek istiyorlar. Kemeraltı bu yüzden iyi bir merkez. “ diye konuştu.

KIRMIZI YERİNE HÜRREM YEŞİLİ

Bindallı fiyatlarının 200 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar gittiğini ifade eden Emine Doğan ise, “Osmanlı dönemine olan ilginin artmasıyla kına gecelerinin konsepti de değişti. Gelinler özellikle Hürrem’in giydiği kıyafetlerden istiyor. Eskiden kına gecelerinde kırmızı bindallı tercih edilirdi. Şimdi neredeyse kimse kırmızı bindallı giymiyor. En çok tercih edilen renk Hürrem yeşili” dedi.

 


ETİKETLER : kemeraltı klasikleri kemeraltı'ndaki gelinlikçiler kemeraltı'ndakii bindallıcılar
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber