RSS / XML
18-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Bostanlı'da Sosyete Pazarı: BOSPA

06-09-2015 08:51:40
A+ A-
Salısı, Çarşambası, Perşembesi… Her biri ayrı bir semtte, her biri ayrı bir renkte… Ege Meclisi farklı gelir düzeylerine sahip binlerce insanın ortak noktası ‘İzmir Pazarları’nı mercek altına alıyor. Her hafta farklı bir pazarı ziyaret edip, semt pazarlarının olmazsa olmazlarını Ege Meclisi okurları için kaleme alacağımız yazı dizisinin ilk durağı Bostanlı, nam-ı değer Sosyete Pazarı…

Bursa Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - İzmirli olup da Bostanlı Pazarı’nı bilmeyen yok. Hatta sadece İzmir değil, diğer illerden otobüslerle gelenleri bile var. Pazarın içine girdiğimizde kime selam versek ya Söke’den geldim diyor, ya Selçuk’tan... Pazar denilince akla hemen kadınlar gelir, ama Bostanlı Pazarı’nın erkek ziyaretçileri azımsanmayacak kadar fazla. Peki; nedir bu pazardaki keramet, neden bu kadar ünlü? Hem esnafa sorduk, hem de bavuluyla, sepetiyle tezgahların arasında gezen vatandaşa…

 

 

SÖKE’DEN SEBZE MEYVENİN TAZESİNE GELİYOR

Alışverişini tamamlayıp, elinde bavuluyla otobüs durağında bekleyen Taliha Ürkmez, ‘Söke’den geldim’ dedi ve başladı anlatmaya, “Bostanlı Pazarı’nı tercih ediyorum çünkü bu Pazar hem çok ekonomik hem de kaliteli. Domatesin, salatalığın, her çeşit meyvenin en lezzetlisini burada buluyorum. Kıyafet bölümü de kaliteli. Mağazaların yarı fiyatına satılıyor. Fırsat buldukça geliyorum. Zaman zaman komşularımın da siparişleri oluyor. Onları da alıyorum. Benim Pazar çantam bavulum çünkü uzun yola başka türlü gidilmiyor”

 

 

YAZ KIŞ DEMEDEN GELİYOR

Çiğli’de oturan ama her Çarşamba Bostanlı’ya gelmeyi ihmal etmeyen Mustafa Güzeldemir ise, “Benim için önemli olan doğal ve taze meyve sebzeye ulaşmak. Buranın esnafını yıllardır tanıyorum. Neyi nereden aldıklarını, nasıl getirdiklerini biliyorum. Bu zamanda bilmediğin yerden alışveriş etmek doğru değil. Yediğimizin içinde ne olduğunu nereden bileceğiz. En güzeli bildiğin yerden, bildiğin insandan alışveriş etmek. Pazardaki sıcaklık hiçbir yerde yok. Yaz kış demeden her Çarşamba bu pazara geliyorum” dedi.

GEZMEYE GELİYORLAR

12 senedir Bostanlı Pazarı’nda tezgah açan Tuğçe Kaşıkçı ise, “Bu Pazar her şeyiyle ünlü. Kıyafetiyle ünlü, sebze meyvesiyle ünlü, Karşıyaka ile ünlü, gelen insanların kalitesiyle ünlü. Sosyete Pazarı diğerlerine benzemez.  Turla gelenler bile var. Hem Karşıyaka’yı geziyorlar hem alışveriş yapıyorlar. Esnaf da bu pazara ayrı önem veriyor” diye konuştu.

 

 

YABANCILAR DA GELİYOR

İzmir’de Bostanlı Pazarı gibi Pazar yok diyen Hakan Ekim, “ Zaman zaman yabancı turistler de görüyoruz. Merak edip geliyorlar. Kendi ülkelerinde olamayan meyve sebzeleri tadıyorlar. Kıyafet bölümünden alışveriş yapıyorlar” dedi.

 

 

DALINDAN TEZGAHA

 

Tezgahında bulunan ürünleri sabah toplayıp getirdiğini söyleyen Mehmet Ertan ise “Burayı gelip görmeyen bin pişman tüm İzmirlileri bekliyoruz” diye konuştu.


ETİKETLER : izmir pazarları izmir bostanlı bostanlı pazarı izmir pazar
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber