RSS / XML
29-09-2021
Bizi Takip Edin!


Tarihi Handa Eskinin Peşinde

12-09-2015 09:40:00
A+ A-
Ege Meclisi ‘Kemeraltı Klasikleri’ yazı dizisinin bu haftaki durağı çarşının ‘Antikacıları’. Daha çok Kızlarağası Hanı’nın ikinci katında bulunan antikacılar geçmişten günümüze gelen onlarca parçayı meraklısıyla buluşturuyor. Gelen misafirler tarihi çarşının içindeki geçmişe dair izleri bu dükkanlarda buluyor.

Diyarbakır Satılık

MELİS APAYDIN İDE/EGE MECLİSİ- Birbirinden farklı onlarca iş kolunun bir arada bulunduğu Kemeraltı, antikacıların da bir numaralı adresi. Hem internet üzerinden hem de şahısların bizzat getirdiği parçalarla her geçen gün daha da zenginleşen antikacılar çarşının olmaza olmazı. 

Rahmi Koç müdavimi

Babadan devraldığı mesleği son 5 yıldır Kızlarağası Hanı’nda devam ettiren Antikacı Birol, “1983’ten beri bu mesleğe devam ediyorum. Kızlarağası’nın önemi her gün katlanarak devam ediyor. İnsanlar tanıdıkça bizim mesleğimiz de fayda görüyor. Aile yadigarlarını getiriyorlar. Uygun fiyatlı olanları alıyoruz.  Koleksiyonlarımızın müdavimleri çok. Rahmi Koç gibi önemli isimler sürekli benden alışveriş yapıyor. Bu hem bizim hem de İzmir için önemli” dedi.

Eskiyi arıyorlar

Handa 4 antika dükkanı olan İsmail Güler, “Herkesin içinde bir definecilik merakı vardır. Yaradılışımızda var. Buraya gelen insanlar hem tarihi bulguları yaşamak istiyor hem de bir şey eskiye dair bir şeyler arıyor. Hanın 400 küsur yıllık bir geçmişinin olması bizim mesleğimiz dokusuyla birebir örtüşüyor. Bu yüzden ilgi çekiyoruz” diye konuştu.

Bez koleksiyonu dikkat çekiyor

8 yıldır handa antikacılık yapan Mazlum Pamukoğlu ise, “Bizim koleksiyonlarımız arasında bir de bez koleksiyonumuz var. Eski bindallılar, oyalar, yemeniler için ayrıca bir dükkan açtık. Bu bölüm yabancı turistlerin ilgisini çok çekiyor. Çünkü eski Türk motiflerini görmek, almak istiyorlar. Buraya geldiğinde anneannesinin, babaannesinin evi gibi koktuğunu söyleyip nostalji yaşamak isteyenler de oluyor. Antika çok farklı bir ruh. Herkesin içinde mutlaka eskiye dair bir arayış vardır” dedi.

 
 
 

ETİKETLER : izmir'de tarihi han rahmi koç handaki eski dükkanlar mazlum pamukoğlu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Mobil
antikacı birol 2015-12-20 00:19:32
Teşekkür ederim arkadaşlar. .İzmir ve kizlaragasi hanı tanittiginiz için. .
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber