RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir'de Laventenler

13-09-2015 09:02:40
A+ A-
Fransızca levant sözcüğü “yükselen” anlamına gelir. Burada yükselen şey güneştir; yani aslında levant dendiğinde “doğu” kastedilir. Kelime anlamından çıkıp kavramsal düşünecek olursak, öncelikle levant kelimesini büyük harf ile başlatarak “Levant” biçiminde yazmamız gerek. Zira Levant'tan kasıt 'doğu' olmaktan öte kültürüyle, ekonomisiyle, dini inançlarıyla ve yaşam tarzıyla Doğu Akdeniz'in bütünüdür. Ve Doğu Akdeniz'de yaşayanlar, bu ismi kendi kendilerine vermiş değildirler. Oraya çeşitli saiklerle ticaret yapmaya gelen Avrupalılar Levant demiştir. Kendileri de “Levanten”dirler. Yani Doğu Akdeniz, Avrupa'dan baktığınıçda “Levant” görünür.

Edremit Satılık

İZMİR - Levant'ı Levant yapan şey ise liman kentleridir desek abartılı bir genelleme yapmış olmayız. İşte dünyanın en bereketli topraklarından olan Anadolu'nun Avrupa'ya bakan kıyısında doğal bir liman kenti olan İzmir de Levant'ın yıldızlarından biridir.

 

Avrupalılar'ın 1530'larda kapitülasyonlarla kazandığı ticari ayrıcalıklar kapsamında Osmanlı ülkesine gelmeye başlamasıyla ortaya çıkan bu kavramı işleyen bir kitap “Levant: Akdeniz'de İhtişam ve Felaketler.” Kitap, biraz önce ifade ettiğimiz üzere Levant'ı Levant yapan liman şehirlerinin en önde gelenleri olan Beyrut, İskenderiye ve İzmir'in bu açıdan hikayesini konu ediyor. Kapitülasyonların etkisiyle Sakız Adası'nın ticari öneminin azalmasını, adada yaşayan Cenovalı ve Venedikli ailelerin İzmir'e yerleşmeye başlamalarını, ortaya çıkan yeni sosyo-kültürel yapılanma içinde şehrin dönüşen karakterini ve değişen renklerini yazan Philip Mansel, olağanüstü bir üslup ile okuyucuya sunuyor.

Kitabın İngiliz yazarı Philip Mansel bol ödüllü, bol kraliyet nişanlı bir saray tarihçisi. Özellikle İngiliz kraliyet ailesinin tarihi ile ilgili çalışmalarının yanı sıra 1789'dan itibaren iktidar sahnesinden silinen Fransız kraliyet ailesinin şeceresi ve politikaları, İngiltere ve genel olarak Avrupa'nın Levant politikaları, Doğu Akdeniz'in tarihi ve kültürü üzerine kitapları bulunuyor. Türkiye'de okurlar onu özellikle Konstantiniyye adlı eseriyle tanıyorlar.

Levant: Akdeniz'de İhtişam ve Felaketler adlı eserinde Mansel, İzmir'i “kardeşleri” olan Beyrut ve İskenderiye ile birlikte ele alıyor ve aslında bizim tarihçilerin bugüne dek pek yapmadığı bir işi yaparak gayet iyi ediyor.

 

 

LEVANT: AKDENİZ'DE İHTİŞAM VE FELAKETLER

Orijinal adı: Levant: Splendour and Catastrophe on the Mediterranean

Yazarı: Philip Mansel

Türkçe'ye çeviren: Nigar Nigar Alemdar

Yayıncı: Everest Yayınları

İlk basım: Londra, 2010

638 sayfa


ETİKETLER : Laventen Philip Mansel
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber