RSS / XML
16-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi'nde Muğla konuşuldu

17-09-2015 09:43:21
A+ A-
Bir yıl aradan sonra Ege TV’ de deneyimli programcı Ali Talak’ın sunumuyla tekrar izleyicisiyle buluşan Ege Meclisi’nin ilk konuğu Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün oldu. Gürün, Özel İdare mallarının paylaşımı konusunda yaşanan sıkıntıyı anlatırken kızgınlığını gizleyemedi. Başkan Gürün, "Çevre Bakanlığı, Muğla’daki bütün sahillerin işletmelerini ellerimizden aldı. Maalesef bu durumu anlamak mümkün değil. Sanki gavura veriyormuş gibi mallar büyükşehirden bazı yerlerde kaçılıyor" dedi.

Sinop Satılık

UFUK ARSLAN / EGE MECLİSİ- Haber programcılığında bir ekran klasiği olan Ege Meclisi bir yıl aradan sonra tekrar Ege TV’de izleyicileriyle buluştu.   Ege Meclisi’nin ilk konuğu Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün oldu. Deneyimli programcı  Ali Talak’ın sorularına dobra cevaplar veren Gürün, Muğla için yaptıkları hakkında bilgi verdi.

Muğla’da belediye başkanlığı döneminde etkin hizmet verdiklerini söyleyen Dr. Osman Gürün,’’Biz Muğla’ya nasıl baktık nereye taşımaya çalıştık. İlk olarak imarla konularla çok disiplinli hareket ettik.  Muğla merkezde kaçak inşaat yoktur. Gecekondu yoktur. Muğla’nın gelişmesinde özellikle imarla ilgili beş kat en fazla imarımız var, dört kat ve 2 kat imarımız var. İki kat yerlerde, bahçeli tipli evlerde ve dört kat büyük yerlerde Muğlalı yaşıyor. İhtiyaçlarını gideriyor. İhtiyaç doğrultusunda yeni imar alanları açarak fakat betonlaşmaya engel olarak yeşil alanların ve rekreasyon alanlarının mutlak surette arttırılması sağlamaya çalıştık. Mutlak surette bunu da gerçekleştirdik. Muğla Merkezde kişi başına düşen yeşil alan miktarı 7 metrekareye kadar çıktı. İmar planında yer alıpta istimlak açısından problemli olan yerler hariç tüm imar planında yer alan yeşil alanları aktif hale getirdik. Buluşma alanları yarattık. Bisiklet yolları yaptık ve özellikle bisikletle dolaşmayı teşvik etmeye çalıştık’’ dedi.

‘’SANAYİ OLMADAN KALKINILABİLİR’’

Sanayi olmadan da Muğla’nın kalkınabileceğine inandıklarını,bu yüzden organize sanayi bölgesi projesini iptal ettiklerini ifade eden Gürün,’’ Kentimizin mimarı yapısını koruduk ve restorasyon çalışmalarımıza çok önem verdik. Arasta bölgesindeki dükkanları restore ettik. Şuanda orası  akşamları üniversite gençleri ile cıvıl cıvıl çok iyi yaşanan ve buluşulan mekan haline geldi. Biz üniversite kenti olmayı kendimize hedef seçtik. Organize sanayi projesini iptal ettik. Sanayi olmadan da kalkına bileceğini ortaya koymaya çalıştık.  Üniversite öğrencilerimiz ile halkımız arasında çok iyi ilişki kurduk.  Onların ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal alanlar yaptık’’ diye konuştu.

‘’DEĞERLERİMİZ KAYBETMEDEN ÇALIŞIYORUZ’’

Muğla’nın değerlerini kaybetmeden çalışmalarını yaptıklarını söyleyen Dr. Osman Gürün,’’Muğla huzur ve hoşgörü kentidir. Hemşerilik duygularının arttığı, insanların birbirlerine hoşgörü ile davrandığı bir Mevlevi kültürünün yaşatıldığı bir kent. Üniversite gençliği, okulu bitirip ayrılırken söylediği şey,’’ Muğla’da bir iş bulsam da burada yaşasam’’ diyor. Biz büyümeyi, gelişmeyi doğayı tahrip etmeden  ve değerlerimizi kaybetmeden yaşamaya çalışıyor, yaşatmaya çalışıyoruz. Bu konuda belli bir şeyler yapabildiysem ne mutlu bana’’ dedi.

 

‘’BELEDİYE OLARAK DERSİMİZE ÇALIŞTIK’’

Yeni çıkan büyükşehir yasanının kendilerini etkilediğini dile getiren deneyimli belediye başkanı,’’Biz büyükşehir yasası çıktığından itibaren eleştirilerimizi de getirdik ama Muğla’nın büyükşehir belediyesine hazırlanması içinde bütün çalışanlarımızla birlikte büyükşehir için çalışmalarımızı hazırladık. Belediye olarak dersimize çalıştık. Çalışarak geldik. Çünkü  31 Mart vakası vardı. Bir geçiş dönemi ortaya koymamışlardı. Gerçekten yeni kurulan büyükşehirlerde önemli sorunlar vardı. 31 Martta  bize büyükşehir oldunuz dediler.Bazı yerlerde mal paylaşımıyla ilgili  sorunlar yaşandı. Büyük borçlar devir alındı. Süreç devam ediyor, hizmetlerin devam etmesi lazım. Hizmetleri durdurmak mümkün değil. Su akacak, kanalizasyon akacak, otobüsler çalışacak. Dolasıyla gerçekten bu yasa ve yasayla yeni büyükşehir olan illerde geçiş dönemi oldukça sancılı oldu. Ama biz daha önce hazırlıklarımızı yaptığımız için bunları süratle devreye soktuk. Şuanda bütün coğrafya da her yerde her türlü hizmetimizi yapabiliyoruz’’ dedi.

 

 

‘’2017’YE KADAR SÜREMİZ VAR’’

Hizmet alanları içerisinde bulunan yolları 2017’ye kadar bitirmeleri gerektiğini söyleyen Gürün,’’Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanında olan 2 bin 66 kilometre yolumuz var. Bu yolları 2017’de tümüyle yeniden yapmış, yatay ve dikey işaretlemeyi  yapmış, sanatsal yapılarını yapmış  ve ulaşımı yeni açacağımız yollarıyla tamamlamış olmamız gerekiyor. Bu yılda 3'te birini tamamlamış olacağız’’ diye konuştu.

‘’ YATIRIMIN ARTMASI GEREKİYOR’’

Muğla’nın yaz aylarında nüfusunun fazla olduğunu, bu açıdan merkezi hükümetce yatırımların fazla olması gerektiğine vurgu yapan Dr. Osman Gürün,’’’Biz 900 bin nüfusa sahibiz ama bütün alt yapımı ortalama 3 katı büyüklükte alt yapımı yapmam lazım. Yani  yaklaşık 3 Milyonu taşıyacak bir alt yapıyı yapacağım.  Bütçem de 900 bin nüfuslu olarak geliyor ama ben fiilen yazın  3 Milyon nüfusun suyunu, alt yapısını, ulaşımını ,yolunu yapmakla yükümlüyüm. Böyle bir çelişki var mı? Turizmden önemli bir gelir elde ediyoruz. Biz ürettiğimiz vergi gelirinin ancak onda biri kadar merkezi hükümetten yatırım alıyoruz. Bu çok acıklı bir durum. Bunun mutlak değişmesi lazım. Antalya gibi Muğla gibi kentlerde yaz nüfusunun 3 kat olduğu illerde gelirin biraz daha değerlendirilmesi, ilçe belediyelerinin yasa ile belirlenmiş olan haklarının tekrar revize edilerek yerel yönetimlere aktarılan paranın arttırılması lazım.   Çünkü şuanda nüfusumuzun yüzde 92’si belediye sınırları içerisinde yaşıyor. Halkın talebi yüksek. Buda sevindirici bir durum’’ dedi.

‘’KAFALARDA HALA YERELLEŞEMİYORUZ’’

İl Özel idarenin kapatılmasından sonra kendilerine devredilen sahillerin işletmesini tekrar ellerinden aldığını söyleyen Gürün, Çevre Bakanlığının yaptığı düzenlemeye tepki gösterdi. Gürün,’’ Çevre Bakanlığı, Muğla’daki bütün sahillerin işletmelerini ellerimizden aldı. Maalesef bu durumu anlamak mümkün değil.  Yani Muğla Büyükşehir olmuş, kıyılarda sorumluluğumuz var, her şeyden sorumluluğumuz var ama bakanlık diyor ki : hayır burası benim, bunları ihale ederim . Bunların süratle yerel yönetimlere devredilmesi gerekli. Dolayısıyla halkın yararına, halkında yararlanabileceği şekilde düzenlenlemeler yapması gerekli. Ama hala yerelleşemiyoruz. Kafalarda yerelleşemiyoruz. Sanki gavura veriyormuş gibi mallar büyükşehirden bazı yerlerde  kaçılıyor. Bunları halkımız biliyor. Maalesef Muğla’da bazı yerler elimizden alınarak ihale suretiyle özel şahıslara devredildi. Hepsiyle ilgili hukuki mücadeleye devam ediyoruz’’ diye konuştu.

‘’BARIŞ İÇİN YAPILACAK ŞEYLER VAR’’

 

Türkiye’de son günlerde yaşanan terör olayları içinde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün,’’ Gerçekten Türkiye hiç hak etmediği bir pozisyonda. Biz bunu hiç hak etmiyoruz. Bu kavgaya, bu ölümlere, bu acıya gerçekten layık değiliz. Bizim hep beraber barış haykırışını yapmamız lazım. Barış içinde her şeyi konuşabilmeliyiz. Her şeyi tartışabilmeliyiz. Bu olgunluğu göstermeliyiz. Savaşarak, silahla, kurşunla değil, barış içinde sorunlarımızı tartışmalıyız. Hepimizin bu konuda yapabileceği bu konu da küçük, büyük bir şeyler var. Hepimiz bunu sorgulamalıyız. Umarım aklımız başımıza gelir. En üst yöneticilerden, en sade vatandaşa kadar barışı gerçekten içimizde hissetmeliyiz’’ ifadesini kullandı. 


ETİKETLER : ali talak ege tv ege meclisi ege meclisi tv programı Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Osman Gürün
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber